
HRW: Serbia musi wzmocnić opiekę nad niepełnosprawnymi dziećmi
Organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW) zaapelowała w opublikowanym 8 czerwca raporcie do władz Serbii, aby wzmocniły opiekę i leczenie niepełnosprawnych dzieci, podkreślając, że jest to niezbędny warunek przystąpienia kraju do Unii Europejskiej.
Inspektorzy HRW stwierdzili, że w Serbii na rodziców dzieci niepełnosprawnych władze wywierają presję, aby umieścili je w państwowych ośrodkach, gdzie są zaniedbywane, nie uczęszczają do szkoły i są odcięte od rodziny. Według raportu władze powinny w miarę możliwości przekazywać dzieci rodzinom, w których – jak podkreślono – rozwijają się lepiej umysłowo i emocjonalnie.
W raporcie przypomniano, że Serbia, która rozpoczęła z UE negocjacje w sprawie członkostwa, ratyfikowała konwencje ONZ dotyczących praw człowieka, osób z niepełnosprawnością i konwencje dotyczące zakazu wszelkich form tortur.
„Komisja Europejska, w ramach kontroli przestrzegania wymogów akcesyjnych powinna skłonić Serbię do wypełniania zobowiązań dotyczących przestrzegania praw człowieka w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, gdyż jest to wstępny warunek członkostwa w UE” – podkreślono w raporcie HRW.
W Serbii system ochrony zdrowia publicznego załamał się z braku funduszy po wybuchu wojen na Bałkanach w latach 90. Jak zauważa agencja Reutera, w tradycyjnym bałkańskim społeczeństwie niepełnosprawne dzieci są często odrzucane przez własne rodziny.
Dzieci te stanowią około 80 procent nieletnich przebywających w często zaniedbanych serbskich ośrodkach opiekuńczych, gdzie brakuje personelu i funduszy. 60 procent z nich nie chodzi do szkoły – przypomina Reuters.
W raporcie, powołującym się na badania dzieci, które wróciły do swych rodzin, zaleca się władzom Serbii zaprzestanie budowania ośrodków opieki i wprowadzenie systemu pomocy dla dzieci i ich rodzin w celu zintegrowania ich ze społeczeństwem.
„Dzieci, które zostały przeniesione z instytucji do środowiska rodzinnego, wykazały oznaki poprawy rozwoju intelektualnego, zmniejszenie objawów wycofania emocjonalnego i zmniejszoną częstotliwość występowania zaburzeń psychicznych” – napisano w raporcie.
HRW zaapelowała do międzynarodowych organizacji finansowych, w tym do Banku Światowego, o pomoc finansową dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.
Serbia w grudniu ubiegłego roku rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Brukselą i ma nadzieję na ich zakończenie do 2019 roku.(PAP)
jo/ kar/
Data publikacji: 08.06.2016 r.
