I Targi Rehabilitacji, Terapii i Pielęgnacji Chorych REHMED-PLUS

Targi Rehabilitacji, Terapii i Pielęgnacji Chorych REHMED-PLUS, odbyły się w dn. 12-14 kwietnia br. na terenach ekspozycyjnych Targów Kielce, są kontynuacją kilkunastoletniej tradycji Targów REHMED-EXPO. Zgodnie z oczekiwaniami rynku i sugestiami wystawców, wraz ze zmianą nazwy organizatorzy rozszerzyli zakres branżowy tego przedsięwzięcia. W ramach REHMED-PLUS miał w tym roku miejsce po raz pierwszy Salon Opieki Długoterminowej - nowa oferta skierowana do producentów, dystrybutorów i odbiorców sprzętu rehabilitacyjnego, oraz do przedstawicieli branży wyposażenia i sprzętu do opieki nad osobami starszymi i chorymi, w tym do opieki paliatywnej.

W otwarciu targów udział wzięli przedstawiciele władz regionu, województwa i miasta oraz przedstawiciele organizacji i instytucji związanych ze służbą zdrowia.
Wojewoda świętokrzyski, Bożentyna Pałka-Koruba, oficjalnie otwierając targi, powiedziała: – Te targi to nie tylko wystawa, ale przede wszystkim spotkanie integracyjne wszystkich branż zaangażowanych w pomoc drugiemu człowiekowi. To wymiana wzajemnych doświadczeń oraz dyskusja nad tym, w jaki sposób i przy użyciu jakich narzędzi, zapewnić godne, komfortowe, pełnowartościowe życie osobom dotkniętym niepełnosprawnością. To ważne miejsce dla wszystkich związanych z medycyną.

Zakres branżowy targów REHMED-PLUS:
Fizjoterapia: sprzęt do fizjoterapii, balneologii, hydroterapii, terapii manualnej i masażu leczniczego, uzdrowiska i turnusy rehabilitacyjne.
Ortopedia: przedmioty ortopedyczne, ortezy, protezy, gorsety i kołnierze, aparaty, buty, kule, laski, balkoniki i podpórki do chodzenia, wózki inwalidzkie przedmioty pionizujące a także środki pomocnicze.
Pomoc w życiu codziennym: likwidacja barier architektonicznych, wyposażenie pomieszczeń, transport, pomoce dla osób niewidomych, niedowidzących, niesłyszących, niemych i z zaburzeniami mowy, specjalistyczne urządzenia elektroniczne, komputery, oprogramowania.
Salon opieki długoterminowej: łóżka, fotele, materace, maty (także przeciwodleżynowe), podnośniki, chodziki, urządzenia wspomagające utrzymanie higieny pacjentów, specjalistyczny sprzęt medyczny (ssaki, koncentratory, pompy i inne), środki jednorazowego użytku, higieniczne i farmaceutyki oraz oferta zespołów opieki paliatywnej i hospicjów, szpitalnych oddziałów opieki długoterminowej, domów pomocy, wreszcie wydawnictwa i specjalistyczne media.

Oprócz bogatej oferty wystawców w tym roku zaprezentowano wyjątkowo liczne nowości i pokazy działania nowoczesnego sprzętu medycznego. Targom REHMED – PLUS towarzyszyły liczne spotkania specjalistów – fizjoterapeutów oraz rehabilitantów, sesje naukowe, warsztaty, a także zawody sportowe z udziałem osób niepełnosprawnych. Po raz szósty już w trakcie targów odbył się bieg integracyjny organizowany przez Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji START w Kielcach, w którym corocznie udział bierze ponad 150 sportowców.
– Każdy kto stanie na starcie, każdy kto wystartuje – już zwyciężył – powiedział dziennikarz Krzysztof Głobmowicz do licznej grupy zawodników, którzy stanęli na starcie Biegu Integracyjnego, tradycyjnie już od sześciu lat odbywającego się podczas targów REHMED-PLUS.
W tym roku na stracie ramię w ramię stanęło 223 niepełnosprawnych zawodników, by samodzielnie lub z pomocą opiekunów, pokonać dystans 600 metrów trasą prowadzącą nową ulicą w pobliżu terenu Targów Kielce. Uczestnicy biegu to sportowcy z niepełnosprawnością, którzy mimo przeciwności losu, czynnie uczestniczą w zawodach i innych formach sportowej rywalizacji. Liczną grupę stanowili też zawodnicy z przeszczepionym sercem.
Dystans jako pierwszy pokonał siedemnastoletni Grzegorz Bórzyński ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kielc.

Ważnym wydarzeniem była konferencja „Pomóżmy lepiej żyć”, towarzysząca targom już od pięciu lat, w tym roku odbywająca się pod hasłem „Tylko praktyka”. Organizatorem konferencji było Polskie Towarzystwo Fizjoterapii Oddział Świętokrzyski.

W ramach Salonu Opieki Długoterminowej odbyło się bardzo ważne Spotkanie Naukowo-Szkoleniowe dla Pielęgniarek poruszające zagadnienia terapii i pielęgnacji chorych w opiece długoterminowej.

Spore zainteresowanie zwiedzających wzbudziła kynoterapia. Stoisko Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego, na którym można było obejrzeć „na żywo” metody prowadzenia rehabilitacji z wykorzystaniem psów, oblegane było przez wielu chętnych do skorzystania z takiej metody „leczniczej zabawy”, edukacji i rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies.

Zwiedzający mieli możliwość wzięcia udziału w licznych pokazach, zapoznania się ze sprzętem rehabilitacyjnym, z nowatorskimi formami terapii, produktami ułatwiającymi codzienne życie osób dotkniętych niepełnosprawnością oraz ofertą sanatoriów i ośrodków prowadzących turnusy rehabilitacyjne.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również