II Kongres Inclu(vi)sion: Nowa wizja inkluzywnego rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Od wizji do kreacji!

15 października odbędzie się II Kongres Inclu(vi)sion, wydarzenie skierowane do biznesu, które ma na celu promowanie otwartości i inkluzywności w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Pierwsza edycja Kongresu zyskała szerokie uznanie biznesu oraz innych podmiotów zainteresowanych tematem aktywności osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Wydarzenie zostało też wyróżnione w 21. edycji konkursu Złote Spinacze organizowanego przez Związek Firm Public Relations, zdobywając Brązowy Spinacz w kategorii Event społeczny. Kongres stanowił inaugurację Partnerstwa Inclu(vi)sion, w skład którego wchodzą przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje zainteresowane tematem zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. Obecnie Partnerstwo zrzesza ponad 40 Partnerów!

W trakcie II Kongresu zostanie poruszony temat roli ESG i Dyrektywy CSRD w tworzeniu inkluzywnego miejsca pracy oraz kadry managerskiej w procesie włączania osób z niepełnosprawnościami do zespołów pracowniczych. Podczas wydarzenia przedstawione zostaną również wyniki oraz wnioski z badań realizowanych w obszarze rynku pracy przez Partnerów.

Wśród prelegentów i prelegentek znajdą się m.in.: Katarzyna Trzaska – eRecruiter; Małgorzata Petru – BNP Paribas Bank Polska; Sebatian Luty i Łukasz Wielgosz – Fundacja Avalon; Anna Stopel – Head of Diversity, Equity and Inclusion Sodexo Polska Sp. z o.o; Patrycja Załuska – PwC; Katarzyna Hryćko-Górnicka – UN Global Compact Poland; Mirella Panek-Owsiańska – Divercity +; Martyna Pędzimąż – Britenet Sp. z o.o.; Paulina Plewczyńska – mBank S.A.; Anna Potocka-Domin – Prezeska i co-fundatorka Fundacji Kobiety Inspirują, Pełnomocniczka Zarządu BCC ds. Społecznych; Agata Robińska – Fundacja TakPełnosprawni; Agnieszka Sztym – Randstad Polska Sp. z o.o.; Nadia Winiarska – Konfederacja Lewiatan; Agata Zarzycka-Kluczyńska – Castorama; Sylwia Daniłowska, Mateusz Kotnowski, Anita Półtorak, Przemysław Żydok,– Fundacja Aktywizacja.

Gośćmi specjalnymi będą Łukasz Krasoń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i Agata Roczniak –Ekspertka ds. włączania osób z niepełnosprawnościami, BNP Paribas Bank Polska S.A., Założycielka i Prezeska Fundacji Diversum. Wydarzenie, podobnie jak rok temu, poprowadzi Tomasz Kammel.

Inkluzywne Partnerstwo
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Aktywizacja, która poprzez szerokie Partnerstwo Inclu(vi)sion dąży do ilościowego i jakościowego wzrostu zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy w Polsce do 2030 r. oraz stworzenia przestrzeni do dyskusji między biznesem, administracją i organizacjami pozarządowymi, o tym jak sprawić, żeby firmy częściej i chętniej zatrudniały osoby z niepełnosprawnościami na różnorodnych stanowiskach. Inclu(vi)sion to przestrzeń nie tylko do wymiany wiedzy i dialogu, ale także do praktycznego działania. Partnerstwo zmierza do zmiany rynku pracy na bardziej dostępny, inkluzywny i przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami.

Projekty Partnerstwa Inclu(vi)sion
W ramach Partnerstwa powołane zostały dwa zespoły projektowe, które pracują nad kluczowymi inicjatywami:

Inclu(vi)sion: Połączmy się! Wirtualne Targi Pracy dla osób z niepełnosprawnościami i biznesu
To nowoczesna przestrzeń, w której pracodawcy oraz osoby z niepełnosprawnościami będą mogli spotkać się w ramach HR-owych speed datingów i omówić możliwości współpracy. Podczas wydarzenia uczestniczki i uczestnicy będą mogły i mogli wziąć udział w warsztatach, prelekcjach i konsultacjach eksperckich.

Platforma edukacyjna dla biznesu
W odpowiedzi na rosnącą potrzebę edukacji w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, pracujemy również nad Platformą edukacyjną. Wyposaży ona pracodawców w narzędzia i wiedzę potrzebną do budowania inkluzywnego środowiska pracy. Platforma będzie zawierała narzędzie autodiagnozujące, pomagające pracodawcom określić poziom inkluzywności ich organizacji oraz bazę wiedzy z materiałami edukacyjnymi i kontaktami do firm, które wspierają proces rekrutacji osób z niepełnosprawnościami.

Misja
Celem Inclu(vi)sion jest stworzenie bardziej otwartego rynku pracy, gdzie każda osoba zatrudniona ma równe szanse. Współpracując z szerokim gronem partnerów, chcemy inspirować firmy do działań, które uczynią ich miejsca pracy bardziej inkluzywnymi.

Celem Kongresu Inclu(vi)sion jest stworzenie przestrzeni do dyskusji między biznesem, administracją i organizacjami pozarządowymi na temat tego, co należy zrobić, by firmy częściej i chętniej zatrudniały osoby z niepełnosprawnościami na różnorodnych stanowiskach. Organizatorzy tworząc program kierowali się najnowszymi trendami w branży HR oraz ponad 30-letnim doświadczeniem we współpracy z firmami zatrudniającymi osoby z niepełnosprawnościami.

Rekomendowany kierunek zmian na rynku pracy ujęto w 11 postulatach Partnerstwa Inclu(vi)sion, które mają stworzyć dobre warunki do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami:

1. Stałe wspieranie i promocja zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w otwartym, inkluzywnym, dostępnym środowisku pracy, na zasadach równego traktowania z innymi pracownikami i pracowniczkami (także w wymiarze płacowym);
2. Dążenie do zwiększenia wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Polsce do 40% w perspektywie 2030 r.;
3. Zwiększanie, w miarę możliwości, zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w naszych podmiotach;
4. Identyfikacja i promocja dobrych praktyk w obszarze zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami;
5. Rozwój zdolności działów HR, CSR, kadry menadżerskiej polskich przedsiębiorstw i instytucji w obszarze Diversity&Inclusion ze szczególnym uwzględnieniem równego traktowania osób z niepełnosprawnościami;
6. Wypracowywanie i promowanie rozwiązań służących zwiększaniu zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami wewnątrz nurtu ESG (strategiczne planowanie i raportowanie celów pozafinansowych związanych ze środowiskiem, społeczną odpowiedzialnością i ładem korporacyjnym);
7. Wypracowywanie i wspieranie rozwiązań służących nabywaniu przez osoby z niepełnosprawnościami kompetencji i kwalifikacji deficytowych na rynku pracy (w tym z obszaru nowych technologii), a także wsparcie transferu studentów, studentek i absolwentów i absolwentek z niepełnosprawnościami z uczelni wyższych do biznesu;
8. Wspieranie badań służących identyfikacji istotnych barier oraz szans w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami;
9. Wypracowywanie rekomendacji dla polityk publicznych w obszarze aktywizacji osób z niepełnosprawnościami oraz rynku pracy;
10. Promocja zasad dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjnej dla osób ze szczególnymi potrzebami (istotna z perspektywy osób z niepełnosprawnościami zatrudnionych w naszych podmiotach oraz korzystających z naszych usług lub towarów) w reprezentowanych przez nas podmiotach oraz ich otoczeniu biznesowym;
11. Tworzenie mniejszych platform współpracy między poszczególnymi Partnerami służącymi realizacji konkretnych projektów, inicjatyw, badań.

Najważniejsze dane
1,5 mln przewidywana luka zatrudnienia do 2025 roku
66 proc. pracodawców borykających się z problemami rekrutacyjnymi
~ 1 mln – osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym poza rynkiem pracy w Polsce
32 proc. wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Polsce, znacznie niższy niż w Unii Europejskiej

Obserwuj nas w mediach społecznościowych:
Facebook >> https://www.facebook.com/Aktywizacja
LinkedIn>> https://www.linkedin.com/company/fundacja-aktywizacja/
Instagram>> https://www.instagram.com/fundacja.aktywizacja/

pr/, fot. incluvision.aktywizacja.org.pl

Data publikacji: 07.10.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również