Im więcej wiemy o raku tym skuteczniej możemy z nim walczyć
- 14.10.2024
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Każdego roku diagnozuje się na świecie średnio około 1,5 miliona nowych przypadków, ale onkolodzy i pacjenci jednogłośnie przyznają, że w wiedzy o raku piersi nastąpiły wielkie przełomy, wciąż dowiadujemy się o nowych metodach diagnostyki czy leczenia tego nowotworu. A im więcej wiemy o raku tym skuteczniej możemy przez niego przejść.
Przełomem jest zmiana myślenia o raku, bez stygmatyzacji
– Jeszcze 30 lat temu informacji o terapiach, diagnostyce trzeba było szukać na własną rękę, w poradniach, często w zagranicznych gazetach czy książkach. Dziś o raku piersi, a w zasadzie o rakach piersi, wiemy bardzo dużo i mamy wiele źródeł informacji oraz skutecznych narzędzi, by z tą chorobą walczyć i jej przeciwdziałać – podkreśliła Elżbieta Kozik, prezeska stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Przełomem dla kobiet z rakiem piersi było właśnie wytworzenie się społeczności Amazonek – prężnie działających grup pacjentek chorych onkologicznie, które są dla siebie wsparciem, budują miejsca wymiany informacji, tworzą rzetelne materiały, mają dostęp do wielu informacji, prężnie działają fundacje oraz grupy zrzeszające chore na Facebooku
– Rak piersi był tematem tabu – mówi Elzbieta Kozik. – Jestem dumna, że dzięki staraniom wielu osób udało i udaje się tę rzeczywistość zmieniać. Życie pacjentek z rakiem piersi może być teraz bardziej optymistyczne, chociaż ciągle wiele wyzwań przed nami. Ten duch czasu jest duchem ogromnej nadziei na jeszcze lepsze jutro, które puka już dziś – puentuje.
Przełom to także genetyka, która ma znaczenie
Medycyna personalizowana daje możliwość wydłużenia życia pacjentów dzięki celowanym terapiom onkologicznym, ale nie byłoby to możliwe bez nowoczesnych przełomowych metod diagnostyki molekularnej, które są podstawą diagnostyki i leczenia nowotworów. Takim przykładem jest NGS (sekwencjonowanie nowej generacji), które pozwala zbadać bardzo dokładnie mutacje odpowiedzialne za powstanie nowotworu i na tej podstawie dobrać odpowiednią terapię celowaną.
– Jeśli uda nam się zmienić postrzeganie choroby onkologicznej, zmienimy też podejście do profilaktyki i badań przesiewowych – uważa dziennikarka Joanna Górska, prezeska Fundacji „Silni Sobą”.
– Nowe zdobycze medycyny to nie tylko ciekawostka naukowa, to często nowa nadzieja dla tysięcy kobiet – zauważa Anna Kupiecka, prezeska Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, która też doświadczyła raka piersi. – Terapia anty-HER2 to była rewolucja, która odmieniła los milionów chorych, w tym mój. Wcześniej rak piersi HER2-dodatni traktowany był jako jeden z najgroźniejszych. Nagle stałyśmy się tymi wybranymi. Okazało się, że każda pacjentka chciała być tą „szczęściarą”, która ma nowotwór HER2-dodatni – wspomina Kupiecka.
Odkrycie receptora HER2 doprowadziło do kolejnego przełomu, z jakim mamy do czynienia dziś. Terapia anty-HER2, która ponad 20 lat temu zrewolucjonizowała leczenie raka piersi, okazała się pomostem do wynalezienia kolejnego przełomu – koniugatów. Jest to szansa dla pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi.
Kosmiczny przeskok
– Na naszych oczach dzieje się niesamowity postęp. Z rozmów z moimi pacjentkami wiem, że dziś leczą się od terapii do terapii, od przełomu do przełomu. To jest coś, czego dawniej w życiu byśmy nie widzieli, bo nasze chore umierały przed pojawieniem się nowych możliwości. Teraz leczymy od postępu do postępu, podając nowe leczenie w kolejnych liniach – zaznacza dr n. med. Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczna z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Warszawie, przewodnicząca Sekcji Raka Piersi Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.
– Kiedy porównuję, jak leczyłam swoje pacjentki z zaawansowaną postacią nowotworu dwa lata temu, w stosunku do tego jak leczę je teraz, to jest to niesamowita różnica. Można to nazwać kosmicznym przeskokiem – wskazuje doktor Pogoda. – Do tej pory wydawało się, że nowoczesne koniugaty to terapia anty-HER2 i nowotworów potrójnie ujemnych. Podczas spotkań naukowych coraz cześciej słychać jednak wnioski, że zbliżyliśmy się do momentu, w którym każdej pacjentce na jej ścieżce leczenia powinniśmy podać koniugat. To niesamowita zmiana w myśleniu o sposobie leczenia pacjentek z chorobą przerzutową. Dla tych kobiet, które ostatnio doświadczyły przełomu w postaci terapii inhibitorami CDK 4/6, mamy kolejny – koniugaty, które wydłużają ich życie, poprawiają rokowanie. I to jest to, o co walczymy w chorobie przerzutowej – chcemy, żeby nasze pacjentki żyły jak najlepiej – dodaje doktor Pogoda.
Różowy październik
Październik od wielu lat uznawany na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparte na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining), a także samokontroli. W ramach kampanii Narodowego Funduszu Zdrowia 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Miesiąc Świadomości Raka Piersi (różowy październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku.
Oprac. IKa, grafika: materiał prasowy
Data publikacji: 14.10.2024 r.