24 czerwca odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Pomocy Społecznej IX kadencji. W uroczystości wzięła udział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek. Odczytano także list od minister Marleny Maląg skierowany do członków nowej Rady.
Akty powołań dla członków Rady IX kadencji
Rada Pomocy Społecznej jest organem opiniodawczo-doradczym w sprawach pomocy społecznej. Działa od roku 1991 przy ministrze właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego, na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej oraz rozporządzenia wydanego w oparciu o delegację ustawową.
Do zadań Rady należy m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych oraz inicjowanie zmian przepisów prawa w zakresie pomocy społecznej oraz przygotowywanie ekspertyz dotyczących wybranych obszarów pomocy społecznej.
W trakcie uroczystości, która odbyła się w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wręczone zostały akty powołań na członków Rady Pomocy Społecznej IX kadencji. Akty członkom nowej rady wręczała wiceminister Iwona Michałek.
Gest wobec drugiego człowieka
W trakcie uroczystości odczytany został list od minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Marlena Maląg podkreśliła w nim, że mimo sukcesów, jakimi są znaczne ograniczenie skrajnego ubóstwa, wzrost dochodów czy konsekwentne wspieranie rodzin, nie należy zapomnieć o osobach wciąż borykających się z życiowymi problemami. W tym kontekście minister Maląg przytoczyła słowa Papieża Franciszka, który powiedział „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”.
„Myślę, że to może być doskonale motto dla tego szacownego gremium, które zebrało się dziś po to, abyśmy mogli zostawić świat nieco lepszym niż go zastaliśmy” – czytamy w liście.
Minister Maląg złożyła również gratulacje nowo mianowanym członkom Rady, wyrażając jednocześnie przekonanie, że ich wiedza, doświadczenie, znajomość problematyki socjalnej, ale przede wszystkim empatia i zaangażowanie będą służyły tym wszystkim, którzy wymagają wsparcia i pomocy.
„Tak szeroki zakres środowisk, jakie państwo reprezentują będzie gwarantem dotarcia do wszystkich grup potrzebujących pomocnej dłoni, by pokonać trudności i dojść do usamodzielnienia. A co za tym idzie w pełni uczestniczyć w zżyciu społecznym, by móc wypełniać swoje role w rodzinie, na rynku pracy, czy w lokalnej społeczności” – napisała.
Wiceminister Iwona Michałek zwracając się do członków Rady podkreśliła, że w resorcie trwają prace nad różnymi aktami prawnymi, zatem ich uwagi i refleksje będą dla ministerstwa niezwykle cenne. – Ale też bardzo by nam zależało na tym, żeby państwo byli również inicjatorami przepisów i przedsięwzięć, które chcieliby państwo zainicjować i będziecie uważali, że warto je przeprowadzić. My absolutnie służymy wsparciem, jesteśmy chętni do jak najszerszego dialogu i współpracy – powiedziała wiceminister Michałek.
Rada Pomocy Społecznej IX kadencji
Zgodnie z ustawą Rada składa się z nie więcej niż 20 osób reprezentujących jednostki organizacyjne pomocy społecznej, jednostki samorządu terytorialnego, wojewodów, organizacje społeczne i zawodowe, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz środowiska naukowe. Członków Rady powołuje minister. Członkowie Rady Pomocy Społecznej pełnią swoje funkcje społecznie. Kadencja Rady trwa trzy lata.
Do Rady IX kadencji zostali powołani: dyrektor Caritasu Diecezji Kaliskiej ks. Jacek Andrzejczak; dr Urszula Bejma z Caritasu Polska; kierownik M-GOPS w Drohiczynie Bożena Chrząstowska, dyrektor Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia w Opolu ks. Jerzy Dzierżanowski; prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej prof. dr hab. Mirosław Grewiński; dyrektor MOPR we Włocławku Piotr Grudziński; sekretarz Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej Maria Kamińska; dyrektor DPS w Kotlinie Janusz Krawiec; zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska; dyrektor DPS Gliwice Rafał Marek.
W skład rady weszli także: przewodniczący Rady Powiatu w Świdniku Andrzej Mańka; wicedyrektor Caritasu Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała; p.o. dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Beata Rojewska; dyrektor DPS im. św. Jana Pawła II w Lublinie Antoni Rudnik; wicestarosta powiatu gorzowskiego Magdalena Słomińska; dyrektor DPS w Więckowicach Henryk Sikora; dyrektor diecezjalny Caritasu Diecezji Gdańskiej ks. Janusz Steć; przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników MOPS i Zespołu Żłobków Miejskich w Olsztynie Krzysztof Tomasik; dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu i Przygotowań Olimpijskich w Spale Waldemar Wendrowski i dyrektor PCPR w Koszalinie Mirosława Zielony.
Info i fot. MRPiPS / Flickr
Data publikacji: 24.06.2020 r.