Interpelacja ws. możliwości podjęcia pracy przez osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne

Poseł PiS Kacper Płażyński zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego i do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg z apelem o zniesienie zakazu podejmowania pracy zarobkowej przez otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne opiekunów osób niepełnosprawnych.

„Opiekunowie osób niepełnosprawnych to współcześni herosi. Ich zaangażowanie, silna wola i powodowana bezgranicznym poświęceniem determinacja zasługuje nie tylko na najwyższy podziw, ale też na wszechstronne wsparcie ze strony państwa. Wierzę, że mechanizmów pomocowych będzie coraz więcej i że na pomoc dla najbardziej potrzebujących będą przeznaczane coraz większe środki. Przede wszystkim jednak trzeba szybko zmienić przepisy, które skuteczną pomoc utrudniają” – napisał 17 listopada na Facebooku poseł PiS Kacper Płażyński.

Wskazał, że jednym z takich przepisów jest zakaz podejmowania pracy zawodowej przez opiekunów osób niepełnosprawnych otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne.

„To niedobry, nieracjonalny przepis. Dlatego napisałem w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego oraz wystosowałem interpelację do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg” – poinformował polityk.

Opublikował też treść pisma adresowanego do prezesa Rady Ministrów i interpelacji skierowanej do szefowej MRiPS.

„Świadczenie pielęgnacyjne wynosi dziś 1830 złotych. Jeśli opiekun osoby niepełnosprawnej chce je otrzymać, musi zrezygnować z jakiejkolwiek pracy zarobkowej, także tej zdalnej czy dorywczej. Stawia to taką osobę w trudnej sytuacji finansowej: kwota świadczenia, nawet zsumowana z innymi zasiłkami, jest zbyt niska, by zapewnić bezpieczne funkcjonowanie gospodarstwa domowego i zagwarantować osobie niepełnosprawnej terapię, rehabilitację czy specjalistyczny sprzęt” – napisał Płażyński w liście do premiera.

Zwrócił przy tym uwagę, że całkowite wyłączenie opiekunów osób niepełnosprawnych z rynku pracy powoduje u nich poczucie wyobcowania ze społeczeństwa. Jego zdaniem w sytuacji, gdy rozwijają się nowoczesne metody świadczenia pracy, „odrzucenie tysięcy kompetentnych, często świetnie wykształconych robotników, to wielka strata dla Polski”.

„Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych chcą być pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa. Chcą i mogą łączyć codzienny bój o godność swoich dzieci i podopiecznych z przynoszącą dodatkowe dochody pracą zawodową. Nie możemy nie dać im szansy na lepsze życie, samorealizację, możliwość rozwoju. Nie możemy odbierać Polsce energii i umiejętności tych wspaniałych ludzi” – napisał Płażyński.

Zaapelował do premiera o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do wyeliminowania przepisów zakazujących pracy zarobkowej dla osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne.

„Nie ma w moim przekonaniu żadnych powodów moralnych, społecznych, politycznych czy gospodarczych, by ten szkodliwy zakaz utrzymywać. Na dobrą decyzję pańskiego rządu w tej sprawie czekają dziesiątki tysięcy polskich rodzin. Decyzja ta będzie kolejnym potwierdzeniem, że idziemy w stronę silnej, sprawiedliwej i solidarnej” – zakończył swoje pismo Płażyński.

Z kolei w interpelacji Płażyński zapytał minister Maląg, czy kierowany przez nią resort prowadzi prace nad modyfikacją przepisów w zakresie przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego opiekunom osób niepełnosprawnych. Poseł chce też wiedzieć, kiedy opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli podjąć pracę, nie rezygnując z prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. (PAP)

Anna Machińska, fot. freepik.com

Data publikacji: 18.11.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również