ITS przygotował program wsparcia mobilności osób niepełnosprawnych
Możliwość wypożyczenia profesjonalnie przygotowanych samochodów, doradztwo w zakupie własnego auta i organizowanie szkoleń to niektóre z założeń programu wsparcia mobilności osób niepełnosprawnych przygotowanego przez Instytut Transportu Samochodowego (ITS).
21 mja w siedzibie ITS odbyła się konferencja podsumowująca wyniki projektu „Kompleksowy system wsparcia mobilności osób niepełnosprawnych ruchowo w oparciu o Auto Mobility Center (AMC-2)”.
Mikołaj Krupiński z ITS wyjaśnił, że program AMC-2 to projekt kompleksowych usług motoryzacyjnych dla osób niepełnosprawnych. W jego ramach powstała pilotażowa flota 10 samochodów dostosowanych do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Zaprezentowane auta posiadały modyfikacje głównie w zakresie układu kierowniczego i hamulcowego oraz były wyposażone w mechanizmy pomagające w zajmowaniu miejsca za kierownicą. Jeden z samochodów jest przystosowany dla niepełnosprawnego instruktora jazdy.
Krupiński podkreślił, że AMC-2 jest pierwszym tak dużym i innowacyjnym projektem w Polsce. A dzięki współpracy m.in. z Wojskową Akademią Techniczną i Instytutem Odlewnictwa do wykonania osprzętu samochodów wykorzystane zostały nowoczesne materiały. – Wszystkie rozwiązania są atestowane – zaznaczył.
ITS liczy, że komercjalizacja wyników projektu AMC-2 przyczyni się uruchomienia seryjnej produkcji urządzeń wspierających niepełnosprawnych kierowców, sieci autoryzowanych serwisów modyfikacji i badań zaadaptowanych pojazdów.
Krupiński zaznaczył, że program jest obecnie we wstępnej fazie, ale w przyszłości ITS będzie chciał m.in. prowadzić szkolenia przygotowujące do egzaminu na prawo jazdy. Zapowiedział, że we wrześniu br. ruszy Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych, które będzie informować osoby niepełnosprawne, jak mogą ubiegać o prawo jazdy oraz jak i gdzie kupić samochód przystosowany do ich potrzeb. Dodał, że ITS przewiduje też możliwość wynajmu przez osoby niepełnosprawne aut przystosowanych do ich potrzeb.
Podkreślił, że według danych GUS i Narodowego Spisu Powszechnego Ludności z 2011 r. w Polsce było ok. 4,7 mln osób niepełnosprawnych. – Tylko 14 proc. osób jest aktywnych zawodowo, to jest niewykorzystany ogromny potencjał. Te osoby nie mają możliwości podjęcia pracy, ponieważ nie są mobilne. Chcemy ich aktywizować – powiedział Krupiński.
Pani Krystyna, która zmaga się z problemami z poruszaniem, powiedziała dziennikarzom, że osoby niepełnosprawne mają duże problemy z mobilnością, głównie za sprawą wysokich kosztów dostosowywania samochodów. Oceniła, że przystosowanie normalnego samochodu do jej potrzeb to wydatek 10-20 tys. zł. Podkreśliła, że ciężko jest uzyskać dofinansowanie z instytucji publicznych do modyfikacji samochodu.
Adam Sowiński z Zakładu Procesów Diagnostyczno-Obsługowych ITS powiedział, że często osoby niepełnosprawne poruszają się samochodami przygotowanymi we własnym zakresie, „metodą chałupniczą”. Podkreślił, że na razie przepisy dopuszczają taką możliwość. – Nie ma żadnych w tej chwili ograniczeń, jeśli chodzi o przeróbkę pojazdu dla takiej osoby, oczywiście w granicach rozsądku. Póki co, na razie nie mamy nawet przepisów, który by w jakiś sposób umożliwiały uzyskanie wpisu w dowodzie rejestracyjnym tego typu urządzeń – powiedział Sowiński.
Również Małgorzata Zysińska z ITS zwróciła uwagę, że brakuje uporządkowanego prawa dotyczącego samochodów zmodyfikowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych. – Kiedyś ITS wydawał certyfikaty, które legalizowały oprzyrządowanie montowane w samochodach, ale był to wąski zakres urządzeń. Chcielibyśmy, aby ta certyfikacja rozwinęła się w odniesieniu do oprzyrządowania w pełni umożliwiającego dostosowanie aut dla osób niepełnosprawnych, ale to wymaga zmiany przepisów i rozporządzeń dopuszczających do ruchu i homologujących pojazdy po adaptacjach – powiedziała Zysińska.
Dodała, że jeżeli ktoś samodzielnie modyfikuje pojazd do swoich potrzeb, to dopóki nic się nie dzieje, problemu nie ma. – Natomiast, jeżeli dochodzi do kolizji lub wypadku, wina w całości spoczywa na właścicielu auta. Jeśli chodzi o przepisy, to dopuszczenie jednostkowe dotyczy tak naprawdę na razie aut przed adaptacją, pojazdów seryjnych. Po montażu oprzyrządowania, niestety te przepisy nie zostały jeszcze uregulowane – zaznaczyła Zysińska.
Projekt AMC-2 jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu INNOTECH. Konsorcjum AMC-2, koordynowane przez ITS, tworzą: Wojskowa Akademia Techniczna, Instytut Odlewnictwa oraz AMZ BIS Sp. z o.o. (PAP)
kos/ akw/
Data publikacji: 21.05.2015 r.