Jesienna SyMfonia Serc

Jesienna SyMfonia Serc

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) ogłosiło wrzesień miesiącem SM. Z tej okazji 2 września zainaugurowano na Zamku Ujazdowskim w Warszawie kampanię społeczną Jesienna SyMfonia Serc pod hasłem „Zobacz w nich ludzi - nie chorobę". Jest to akcja edukacyjna skierowana nie dla osób chorych lecz zdrowych, które nie wiedzą czym jest SM i jakie problemy niesie na co dzień ta choroba.

Stwardnienie rozsiane (Sclerosis Multiplex) – SM – to choroba układu nerwowego, uszkadzajaca system przewodzenia impulsów nerwowych, która atakuje m.in. narządy wzroku, mowy, zmysłu równowagi. Jest nieuleczalna, ale dzięki odpowiedniej rehabilitacji i opiece można spowolnić lub zahamować jej rozwój.

sslogo
Akcja ma na celu rozpowszechnienie skrótu SM, który wg badań tej organizacji nie jest rozpoznawalny wśród społeczeństwa. W Polsce żyje od 45 do 60 tys. osób chorych na stwardnienie rozsiane, ale tylko nieliczni mogą korzystać ze specjalistycznego wsparcia, zaś resort zdrowia – z przyczyn kosztowych – nie kwapi się z wprowadzeniem i finansowaniem Narodowego Programu Leczenia Chorych na SM.
Kampania będzie trwała do 4 października i przewiduje wiele elementów promocyjnych. W sieci kin Multikino będzie można zobaczyć spoty informacyjne na temat SM, które będą wyświetlane przed seansami. W Radiu Dla Ciebie spoty te będą czytane przez znanych polskich sportowców, m.in. przez Aleksandrę Sochę i Andrzeja Suprona. Odbędzie się również konkurs dla słuchaczy dotyczący wiedzy o tej chorobie.
Ponadto na stronie internetowej www.mamsm.pl jest dostępna wirtualna symulacja, dzięki której można wcielić się w osobę chorą na stwardnienie rozsiane. Symulacja pozwala wykonać 8 zadań – czynności, które dla zdrowej osoby zajmują chwilę i nie wymagają większego zastanowienia się nad ich wykonaniem, a dla osoby chorej stwarzają nie lada wyzwanie.
Na ulicach Warszawy pojawi się następny element promocji – tramwaj oznakowany logami kampanii i PTSR. Tramwaj jest nawiązaniem do trudności, jakie napotykają osoby chore i niepełnosprawne w środkach transportu miejskiego, będzie też służył jako przestrzeń do happeningów.
Ponadto 12 września na Małym Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się charytatywny koncert rockowy SM Rock Fest, a 13 września na placu Zamkowym – happening SyMfonia Serc. Przedsięwzięciom w ramach kampanii towarzyszyć będzie piosenka Jordin Sparks „Tattoo”, do której specjalny teledysk zrealizowała Holly Palmer – Angielka chora na SM. To bardzo trafne zestawienie, bowiem SM jest rzeczywiście jak tatuaż – pozostaje na zawsze.
W trakcie inauguracji kampanii rozstrzygnięto dwa konkursy zrealizowane przez PTSR: poetycki – „Mój świat zamknięty w poezji oraz fotograficzny – „Mój świat w magicznym oku”.
Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie www.symfoniaserc.pl

Alicja Chruszcz

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również