Jubileusz Ośrodka w Dąbrowie Górniczej

Coraz częściej słyszymy pozytywne opinie o regionie Zagłębia. A to za sprawą np. filmu o Powstaniu Styczniowym, które tutaj odniosło spektakularne sukcesy utrzymując przez dłuższy czas władzę w rękach Polaków, a to za sprawą twórczości uczestników Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, a także Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej, który świętował swoje 20-lecie.

Trzydniowe obchody istnienia placówki rozpoczęły się 7 października od poświęcenia sztandaru w najstarszym dąbrowskim kościele pw. św. Antoniego. Przybyłego na uroczystość bp. Grzegorza Kaszaka powitały dzieci w towarzystwie dyrektora Ośrodka Violetty Trzciny.

Obecni byli przedstawiciele władz miejskich, przyjaciele szkoły i jej Patronka Zofia Książek-Bregułowa. W podniosłej atmosferze i skupieniu uczniowie uczestniczyli w ceremonii składając dary, życzenia i podziękowania, a moment poświęcenia sztandaru był szczególnie uroczysty i wzruszający.

8 października w dąbrowskim Pałacu Kultury witając przybyłych, dyrektor placówki podkreśliła, że wiele lat pracy SOSW, osiągnięcia, które stawiają go w rzędzie znaczących placówek, upoważniły do starań o sztandar i imię, gdyż są to silne i pozytywne wzorce, bardzo w obecnych czasach potrzebne.

Tej pięknej uroczystości towarzyszyły dwie inne niebywale podniosłe i wzruszające: przekazanie Ośrodkowi – ufundowanego przez prezydenta Dąbrowy Górniczej, Zbigniewa Podrazę – sztandaru oraz nadanie placówce imienia Zofii Książek-Bregułowej.

Ponad 90-letnia niewidoma aktorka i poetka, żołnierz AK i uczestniczka Powstania Warszawskiego już w kwietniu została Patronem Ośrodka. Dla młodzieży i dorosłych jest wzorem do naśladowania. Straciła wzrok w powstaniu, ale nigdy nie poddała się w walce o prawo do sceny. Dała setki koncertów żywego słowa wystąpiła w licznych monodramach, zagrała w teatrach w Opolu, Zabrzu, Katowicach i w Polskim Radiu w Warszawie.

Jest jedyną niewidomą aktorką w Polsce uprawiającą zawód mimo kalectwa. Do dzisiaj występuje dając świadectwo hartu ducha i nieprzemijającego talentu. Całym swoim życiem Pani Zofia udowodniła, że można pokonać ból i cierpienie i osiągnąć bardzo wiele.

Nie kryła łez wzruszenia i zapewniła uczniów, że będzie z nimi w stałym kontakcie, aby jako świadek historii naszego kraju móc przekazać wiele prawd i wspomnień. Uświadomiła słuchaczom, że w życiu każdy czyn powstaje z wielkiego marzenia. W czasie wystąpienia ukazała się zebranym jako osoba pełna humoru, a jej dowcipne komentarze i zdystansowane do wspomnień riposty, sprawiły, że słuchano Jej z wielką uwagą i empatią.
Uroczystość 20-lecia Ośrodka im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej była radosna również dlatego, że symbolicznym wbiciem łopaty 1 października – w obecności Jolanty Kwaśniewskiej, prezes Fundacji „Porozumienie bez barier” i biskupa Grzegorza Kaszaka – rozpoczęto budowę nowego Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. Jak podkreślił prezydent Podraza – ośrodka na miarę XXI wieku.

3 października z petycją w sprawie dofinansowania budowy tego nowoczesnego obiektu wystartowała niezwykła sztafeta ze Stowarzyszenia „Pogoria biega”. W imieniu niepełnosprawnych dzieci i młodzieży tego regionu 10 biegaczy pokonało dystans 330 km i 5 października dotarło do Sejmu. Na ręce marszałka Grzegorza Schetyny złożono petycję – pierwszy w historii parlamentaryzmu polskiego wniosek napisany w języku Braille’a. Posłowie zadeklarowali wsparcie tej inicjatywy.

A na estradzie Pałacu Kultury były piękne życzenia i kwiaty dla pierwszej dyrektor placówki Ewy Maliby i obecnej Violetty Trzciny, dla nauczycieli, wychowawców, wszystkich pracowników Ośrodka i wychowanków – tych obecnych i wszystkich absolwentów. Poprzez muzykę, piosenkę i recytację własnych utworów poetyckich uczniowie przedstawili historię 20 lat pracy SOSW.

Potrójne święto zakończyło spotkanie absolwentów, gdzie w miłej, serdecznej atmosferze wspominano ważne i wesołe chwile spędzone w szkole, poznawano swoje kariery zawodowe i naukowe, zwiedzano Ośrodek, który dzisiaj – mimo starego budynku i nienajlepszej infrastruktury – jest jedną z najlepiej wyposażonych placówek specjalistycznych w naszym województwie. Dysponuje pracowniami przedmiotowymi, a co najważniejsze, profesjonalna kadra pomaga dzieciom niepełnosprawnym od wczesnego dzieciństwa do ukończenia szkoły i startu w dorosłe życie, a także sprawia, że osiągają one sukcesy naukowe, artystyczne i sportowe.

Na uroczystość przyjechały delegacje z podobnych ośrodków z całej Polski. Warto było. Wzruszające chwile uaktywniły w nas wszystkich dobre emocje. Trzymamy kciuki za szybkie sfinalizowanie tej, jakże potrzebnej, idei budowy nowej placówki na miarę potrzeb niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, spełniającej wymogi nowoczesnego obiektu pierwszej dekady XXI wieku. Pamiętajmy przesłanie Patronki SOSW, że „każdy czyn powstaje z wielkiego marzenia”.

Tekst i fot.: I. R. Szym

Zobacz galerię…

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również