Jubileuszowa edycja Konferencji Sekson – o bliskości i relacjach osób z niepełnosprawnościami

Przed nami piąta edycja Konferencji Sekson – ogólnopolskiego i największego w Polsce wydarzenia poświęconego seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnościami. W tym roku Konferencja skupiona będzie na różnych wymiarach bliskości i relacji, podkreślając ich rolę w pełnieniu ról społecznych, rodzicielskich, oraz w sferze doznań intymnych.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-15 października w CIC Warsaw w Warszawie. Podobnie jak w latach ubiegłych będzie przebiegało w trybie hybrydowym, stacjonarnie oraz online – w tym roku po raz pierwszy z wykorzystaniem platformy Gridaly zapewniającej uczestnikom szereg udogodnień. Udział w Konferencji jest całkowicie bezpłatny, aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz rejestracyjny.

Bliskość i relacje jako podstawowe potrzeby każdego człowieka
Podczas V Konferencji Sekson bliskość stanie się punktem wyjścia do dyskusji o relacjach: społecznych, rodzicielskich, seksualnych. W kontekście osób z niepełnosprawnościami bliskość ma szczególne znaczenie, a jednocześnie obudowana jest murem społecznego tabu. Stworzony w 2019 r. przez Fundację Avalon Projekt Sekson już od pięciu lat #wyłączatabu i #włączamyślenie. Organizatorzy po raz piąty pragną stworzyć przestrzeń do rozmowy, edukacji i wymiany poglądów wzmacniając tym samym poczucie sprawczości, niezależności i podmiotowości osób z niepełnosprawnościami.

– Gdy pięć lata temu powołaliśmy do życia Projekt Sekson za cel postawiliśmy sobie zmianę postrzegania seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami. Z satysfakcją obserwujemy jak zmieniają się postawy społeczne w tym zakresie, ale mamy też świadomość jak wiele jeszcze jest do zrobienia – mówi Żaneta Krysiak, kierowniczka Projektu Sekson.

– Obserwujemy, że w społecznym dyskursie osobom z niepełnosprawnościami bardzo często odbiera się prawo do bliskości i relacji. Dlatego podczas tegorocznej Konferencji Sekson pragniemy zburzyć kolejne tabu i pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami mogą i powinny budować satysfakcjonujące związki. Ten proces zaczyna się od zbudowania kontaktu z samym sobą, dlatego poruszymy m.in. temat teorii więzi i rodzicielstwa bliskości, kształtowania akceptacji i relacji z niepełnosprawnością, budowania asertywności i umiejętności stawiania granic. Porozmawiamy również o stosunku do ciała, seksualności, potrzeb dotyku i konsekwencjach jego braku – dodaje.

Niepełnosprawność a budowanie relacji
Czy niepełnosprawność jest wyzwaniem w budowaniu relacji i bliskości? Jak doświadczenie niepełnosprawności wpływa na trwałość więzi? Czy osobom z niepełnosprawnościami jest trudniej o bliskość z sobą i innymi?

– Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy znakomitych ekspertów i ekspertki oraz osoby samorzecznicze, z którymi porozmawiamy o korzyściach jakie daje bliskość w kontekście zdrowia seksualnego, emocjonalnego i fizycznego. Bliskość stanowi bazę każdej relacji: seksualnej, rodzicielskiej, partnerskiej, przyjacielskiej. Podczas V Konferencji Sekson wspólnie zastanowimy się jak tę bliskość budować, jak o nią dbać i rozwijać także w kontekście wyzwań jakie może stawiać doświadczenie niepełnosprawności – mówi Żaneta Krysiak.

Podczas tegorocznej Konferencji Sekson uczestników czekają dwa dni wypełnione prelekcjami, panelami dyskusyjnymi, warsztatami, konkursami i licznymi atrakcjami. O relacjach i bliskości rozmawiać będziemy z wielu różnych perspektyw – psychologicznej, seksuologicznej, fizjologicznej, a nawet – technologicznej. Wiele miejsca zostanie poświęcone językowi – o tym jak zmienia się sposób mówienia o niepełnosprawności porozmawiają przedstawiciele mediów oraz osoby samorzecznicze. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość między innymi poćwiczyć stawianie granic oraz wziąć udział w praktycznych warsztatach o randkowaniu.

Wśród prelegentów i prelegentek znajdą się między innymi: Wojciech Sawicki (Life on Wheelz), Beata Tadla, Aleksandra Popławska, dr n. pr Krzysztof Kurowski, dr n. hum. Alicja Długołęcka, dr n. med. Piotr Paweł Świniarski, Kaja Gołuchowska, dr hab. Agnieszka Wołowicz,Marta Lorczyk i Paweł Garstka, Martyna Zachorska (Pani od Feminatywów).

Do zapoznania się z pełną listę prelegentów oraz programem Konferencji Sekson zapraszamy tutaj.

Sekson & Gridaly – technologia dla jeszcze większej dostępności
Tegoroczna Konferencja Sekson po raz pierwszy odbędzie się z wykorzystaniem platformy Gridaly, dzięki czemu stanie się jeszcze szerzej dostępna zarówno dla uczestników wydarzenia w formie stacjonarnej, jak i online. Osoby biorące udział w Konferencji otrzymają dostęp do bezpłatnej aplikacji umożliwiającej między innymi sprawdzenie programu, ustawianie przypomnień o interesujących wystąpieniach, otrzymywanie od organizatorów powiadomień oraz elektronicznego biletu. Nowością będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach także przez uczestników obecnych online, które w poprzednich edycjach były dostępne wyłącznie stacjonarnie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii organizatorzy przewidzieli spotkania integracyjne w chatroomach, a także szereg atrakcji i konkursów opartych o mechanizm grywalizacji. Aby w pełni korzystać z funkcjonalności platformy Gridaly niezbędne jest wypełnienie formularza rejestracyjnego, zarówno przez uczestników stacjonarnych, jak i online. Można to zrobić już dzisiaj tutaj.

Harmonogram i patroni V Konferencji Sekson
Szczegółowy harmonogram V Konferencji Sekson – o bliskości i relacjach osób z niepełnosprawnościami znajduje się pod linkiem. Liczba miejsc na Konferencję stacjonarną jest ograniczona dlatego wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Wydarzenie przebiegnie pod patronatem/matronatem: magazynu Pismo, Wysokich Obcasów, Radia Praga, Gazety Lekarskiej, Romance TV, Leki.pl, Naszesprawy.eu, Integracja.org, wydawnictwa Filia Na Faktach, Fundacja Świat Głuchych.

Partnerzy wydarzenia: CiC Warsaw, Gridaly, Novum, KRUK, Klinika Novum, Wydawnictwo Filia na Faktach.

Patronaty honorowe: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Patronaty merytoryczne: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Splot – Instytut psychoterapii i terapii seksuologicznej, Polskie Towarzystwo Terapeutyczne, Platfroma Wellbee, IFMSA Poland.

Sponsorzy: EasyToys, Kabak, Poradnia K, Resibo.

Info i fot. Fundacja Avalon

Data publikacji: 05.09.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również