Już 6 grudnia poznamy Człowieka bez barier 2022!

Bogactwo ludzkich możliwości wciąż nie zostało odkryte, lecz by to zauważyć potrzebujemy wciąż świadków, którzy wychodzą poza granice wyobraźni, łamią schematy, pokonują przeszkody, które mają w sobie i które przychodzą z zewnątrz. To ludzie bez barier. Już w najbliższy wtorek, podczas dwudziestej, jubileuszowej gali konkursu Człowiek bez barier 2022 poznamy wyróżnionych i nagrodzonych. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w Zamku Królewskim w Warszawie, o godz. 15.00.

– Paradoksalnie – impulsem do walki, do osiągniecia celu często staje się bariera. Bohaterowie naszego konkursu udowadniają sobie i światu, że potrafią sobie z nią poradzić, bo traktują ją nie jako przeszkodę, ale wyzwanie. – pisze Ewa Pawłowska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Jury z grona 20 półfinalistów wybrało „Człowieka bez barier 2022” i troje równorzędnych wyróżnionych. W tegorocznej edycji po raz pierwszy zostanie też przyznana nowa nagroda – „Młody Człowiek bez barier 2022”, osobie w wieku od 14 do 20 lat. Poznamy również laureatów Nagrody Publiczności oraz „Osobowość internetowa” przyznawanych przez czytelników portalu Niepelnosprawni.pl. Z okazji jubileuszu Konkursu wręczona zostanie nagroda – „Człowiek bez barier 20-lecia”.

Wyjątkowy plebiscyt
W 19. dotychczasowych edycjach Konkursu nagrodzono ponad 104 osoby (42 kobiety i 62 mężczyzn) z różnymi rodzajami niepełnosprawności: po urazach kręgosłupa, z postępującym zanikiem mięśni, bez rąk, z niepełnosprawnością intelektualną, osoby niewidome, głuchoniewidome.

Ubiegłorocznym „Człowiekiem bez barier” został Mirosław Piesak, paraolimpijczyk z Bydgoszczy. Po wypadku, w wyniku którego został częściowo sparaliżowany, zaczął próbować swoich sił w różnych dyscyplinach. W końcu pływanie okazało się jego sposobem na życie i przyniosło rekord świata oraz złoty i srebrny medal na paraolimpiadzie w Atlancie. Pomimo zakończenia kariery sportowej, Mirosław Piesak nadal aktywnie promuje sport niepełnosprawnych, pomaga osobom po wypadkach przetrwać trudne chwile w nowej rzeczywistości. Zwraca uwagę na trudną sytuację osób mieszkających w domach pomocy społecznej. Promuje budowę Osady Janaszkowo – nowoczesnego ośrodka, w którym kolejni niepełnosprawni będą uczyć się żyć z niepełnosprawnością.

Transmisję można będzie oglądać na portalu Niepelnosprawni.pl i na kanale youtube.com/integracjatv. Cała Gala będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. Organizatorzy zapewniają również audiodeskrypcję.

Info i fot. Integracja

Data publikacji: 01.12.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również