Paraolimpijski camp sportowy z udziałem medalistów!

W dniach 3-6 grudnia odbędzie się kolejny camp dla potencjalnych paraolimpijczyków w ramach projektu “Sięgnijmy po medale – Los Angeles 2028”. W programie przewidziane są zajęcia z paraolimpijczykiem, mistrzami Polski i świata. Blind Sports Camp 2022 edycja II jest dedykowany dyscyplinom paraolimpijskim dla osób z dysfunkcją wzroku.   

Celem całego projektu jest promocja dziedzin paraolimpijskich, kształcenie potencjalnych parasportowców, tak, aby w przyszłości mogli zasilić szeregi reprezentacji Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich.

Program trzeciego campu, a drugiego dla osób niewidomych i słabowidzących, jest niezwykle bogaty, zarówno w pod kątem różnorodności prezentowanych dyscyplin, jak i zaproszonych gości. Zajęcia z uczestnikami poprowadzą m.in. Adrian Słoninka – mistrz świata w showdownie, Piotr Ignaciak- mistrz Polski w tenisie stołowym dźwiękowym, Dominik Medrala – mistrz Polski w strzelectwie laserowym, Robert Niesyczyński – mistrz Europy i wicemistrz świata w wioślarstwie halowym.

– Sport to coś wspaniałego, coś co nas rozwija, wzmacnia fizycznie i duchowo, a także pozwala przełamywać bariery. Cieszę się, że będę miał możliwość poprowadzić zajęcia z showdown dla osób zmagających się na co dzień z tymi samymi problemami co ja. Postaram się tak pokierować chętnymi osobami, by zainspirować ich do dalszego rozwijania umiejętności w tej dyscyplinie. A także, by w przyszłości mogli stać się profesjonalnymi zawodnikami – podkreśla Adrian Słoninka – niewidomy mistrz świata w showdown.

Podczas zgrupowania odbędą się zajęcia ze wspinaczki górskiej, blind footballu, goalballa, showdownu, tenisa stołowego dźwiękowego, strzelectwa laserowego, wioślarstwa (na ergometrach), judo. Na ostatni dzień zaplanowano spotkanie motywacyjne z paraolimpijczykiem oraz integracyjne zawody pływackie.

– W czasie spotkania motywacyjnego, chciałbym opowiedzieć uczestnikom campu o mojej pasji i drodze po medale. Mam wrodzoną wadę wzroku, jak miałem 7 lat nauczyłem się pływać. Wstawałem o 5 rano, żeby zdążyć na basen przed szkołą. Sport całkowicie zmienił moje życie. Pamiętam to szczęście, gdy zdobyłem srebro w Sydney. I to co chciałbym przekazać uczestnikom, to to, że sport pozwala pokonywać ograniczenia – mówi Robert Musiorski, medalista Igrzysk Paraolimpijskich.

W campie weźmie udział łącznie 12 osób z dysfunkcją wzroku. Organizatorem całego projektu jest Fundacja Centrum Inicjatyw Sportowych zarządzająca Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Hali Cracovii. Sponsorem projektu jest PKN Orlen.

pr/, fot. archiwum

Data publikacji: 01.12.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również