Kamień węgielny pod budowę nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu
- 21.10.2024
Ponad miliard złotych pochłonie budowa nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. 21 października wmurowano kamień węgielny pod największą w historii Dolnego Śląska inwestycję w infrastrukturę medyczną.
Nowy Szpital Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczny powstaje we Wrocławiu przy ul. Kosmonautów. W obiekcie pod wspólnym szyldem DCOPiH będą funkcjonować połączone w 2021 r. trzy jednostki lecznicze: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. W ramach szpitala zostanie również uruchomione pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Raka Tarczycy.
Inwestycja współfinansowana jest z pieniędzy samorządu województwa dolnośląskiego, z budżetu państwa i z pieniędzy własnych DCOPiH.
21 października odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod tę inwestycję. Marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz podkreślił, że budowa nowego szpitala onkologicznego jest największą w historii Dolnego Śląska inwestycją w infrastrukturę medyczne.
„Sama budowa to ponad miliard złotych, a całość projektu, czyli dodatkowo wyposażenie szpitala, to według szacunków 1,5 mld zł” – powiedział marszałek. Dodał, że 550 mln zł na budowę szpitala pochodzi z budżetu państwa.
Obecny na uroczystości wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski podkreślił, że nowotwory są chorobą cywilizacyjną XXI w.
„To druga statystycznie choroba, która zbiera największe żniwo śmierci po chorobach układu krążenia. Rocznie na nowotwory umiera 100 tys. Polaków, a obecnie na choroby nowotworowe choruje 1,170 mln osób w kraju, co stanowi 430 osób na 100 tys. mieszkańców” – mówił Zgorzelski.
Dodał, że w nowym szpital pacjenci będą mieli dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia nowotworów.
Budynek nowego szpitala ma mieć pięć kondygnacji, w tym jedną podziemną. Będzie miał 100 tys. mkw., 671 łóżek, 73 gabinety badań w poradniach i 14 sal operacyjnych. Pomieści 26 oddziałów stacjonarnych i 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. W nowej placówce będzie można wykonywać 10 tys. zabiegów rocznie.
Planowany termin uruchomienia szpitala to 2028 r. (PAP)
pdo/ joz/, fot. umwd.dolnyslask.pl
Data publikacji: 21.10.2024 r.