Katarzyna Sójka nowym ministrem zdrowia

Premier Mateusz Morawiecki poinformował 8 sierpnia o przyjęciu rezygnacji ministra Adama Niedzielskiego z funkcji szefa Ministerstwa Zdrowia. Propozycję objęcia tego stanowiska otrzymała od szefa rządu posłanka PIS Katarzyna Sójka – lekarka, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz leśnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

– Chcę podziękować panu ministrowi Adamowi Niedzielskiemu, ponieważ podjął się tej arcytrudnej funkcji w momencie, kiedy wybuchła światowa pandemia. To był bardzo trudny czas, COVID-19, kiedy nowe, dodatkowe, bardzo skomplikowane zadania, których nikt wcześniej nie testował, nikt wcześniej się nie uczył, musiały być wykonywane – powiedział premier.

Dymisja ministra Niedzielskiego wiąże się bezpośrednio z jego wpisem na Twitterze, który wywołał prawdziwą burzę, bo w sposób nieuprawniony minister ujawnił jakie leki i komu wystawił określony lekarz i podając jego dane osobowe.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego przekazał, że środowisko lekarskie utraciło zaufanie do ministra Niedzielskiego, w związku z czym ”dalsza współpraca z Ministrem Zdrowia jest niemożliwa”.

NIL zarzuciła szefowi resortu zdrowia Adamowi Niedzielskiemu złamanie tajemnicy lekarskiej i złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie wypowiedzi ministra.

Z dniem 10 sierpnia prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek prezesa Rady Ministrów, powołał Katarzynę Sójkę w skład Rady Ministrów na urząd ministra zdrowia.

IKa, fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Data publikacji: 10.08.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również