Kierowcy MZA uczą się pomagać niewidomym

W piątek, 15 października, na terenie Miejskich Zakładów Autobusowych odbyło się szkolenie kierowców miejskich autobusów, jak umiejętnie pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym korzystającym z komunikacji.

W piątek, z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, Miejskie Zakłady Autobusowe oraz fundacja Szansa dla Niewidomych zorganizowały na terenie przewoźnika specjalistyczne szkolenia” – przekazał PAP rzecznik MZA Adam Stawicki. Podczas warsztatów kierowcy uczyli się m.in. jak umiejętnie pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym korzystającym z komunikacji publicznej oraz jakie udogodnienia osobom niepełnosprawnym oferują nowoczesne autobusy MZA.

Jak przekazał rzecznik, w szkoleniu wzięła udział młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących nr 8 im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie. Ze strony MZA obecni byli nauczyciele z Ośrodka Szkolenia Kierowców oraz dziesięciu doświadczonych kierowców, tzw. “patronów”, którzy na co dzień doszkalają młodych kierowców rozpoczynających pracę za kierownicą miejskiego autobusu.

W czasie szkolenia zaprezentowano udogodnienia, które zamontowane są w autobusach MZA. To m.in. przyciski z napisami w języku Braille’a, jaskrawożółte poręcze, wejścia z żółtą wykładziną oraz głosowe zapowiedzi wewnątrz i na zewnątrz pojazdów.

Przedstawiciele fundacji oraz młodzież opowiadali o swoich doświadczeniach z korzystania z komunikacji miejskiej, przekazali również wiele cennych wskazówek, które pomogą kierowcom odpowiednio reagować na widok pasażera z białą laską.

Aby jeszcze bardziej zrozumieć problemy, z jakimi mierzą się niewidomi i słabowidzący pasażerowie, kierowcy MZA musieli pokonać tor przeszkód w specjalnych opaskach.

“To była dla nas wszystkich niesamowita lekcja. Kierowcy patroni na pewno przekażą pozyskaną wiedzę swoim podopiecznym, co wpłynie na komfort podróży niepełnosprawnych pasażerów” – podsumował szkolenia członek Zarządu Miejskich Zakładów Tomasz Sygut. Mam nadzieję, że nawiązana z fundacją współpraca będzie kontynuowana” – dodał.

Warsztaty spotkały się także z pozytywną opinią młodzieży oraz fundacji. “Cieszymy się, że mogliśmy zapoznać kierowców z problemami osób niewidomych” – powiedział przedstawiciel fundacji Dariusz Linde. “Również dla niedowidzących dzieci lekcja w autobusie to wspaniała przygoda, jak również przełamanie kolejnej bariery w nauce samodzielnego życia” – zaznaczył.

Jak przypomniał Adam Stawicki, “kierowcy autobusów MZA przechodzą cykliczne szkolenia okresowe, w ramach których mają przekazywaną wiedzę na temat specyfiki obsługi osób z niepełnosprawnościami”. (PAP)

Marta Stańczyk, fot. pixabay.com

Data publikacji: 15.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również