Klub PiS pozytywnie o projekcie ws. utworzenia Funduszu Solidarnościowego, przeciwne PO i “N”

Klub PiS pozytywnie o projekcie ws. utworzenia Funduszu Solidarnościowego, przeciwne PO i "N"

Klub PiS pozytywnie zaopiniował 2 października w Sejmie projekt ustawy ws. utworzenia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Odrzucenia propozycji w pierwszym czytaniu chce klub PO, przeciwko są również kluby Nowoczesna i PSL-UED.

Posłanka PiS Urszula Rusecka poinformowała, że klub PiS pozytywnie opiniuje rządowy projekt. – Konieczność wprowadzenia projektowanej regulacji wynika z potrzeby zapewnienia dodatkowego wsparcia społecznego, zawodowego, zdrowotnego osób z niepełnosprawnościami – powiedziała.

Odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu chce klub PO. Taki wniosek złożył poseł Platformy Sławomir Piechota. – Nie wiemy, po co ten pomysł z tym funduszem, to jest przedziwna hybryda ustawowa – argumentował. – Uważamy, że trzeba zwiększyć środki na wsparcie osób z niepełnosprawnością, ale trzeba w prosty i przejrzysty sposób zwiększyć finansowanie PFRON, a nie tworzyć nowego funduszu, nowej instytucji, nowej biurokracji, nowych rozliczeń, procedur – powiedział.

Przeciwna utworzeniu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest także Nowoczesna. – Nazwa ustawy przeczy jej założeniom. Tu nie ma solidarności, jest zabieranie bezrobotnym i nowe janosikowe. Nie ma solidarności, jest za to podkradanie pieniędzy z funduszu o innym przeznaczeniu i nakładanie na Polaków nowych podatków – powiedziała posłanka “N” Kornelia Wróblewska.

Za odrzuceniem proponowanych przepisów będzie również klub PSL-UED. Zapowiedział to poseł tego klubu Krystian Jarubas. – Ta ustawa to kolejny przykład na to, jak kłamie PiS. Chce szukać pieniędzy rzekomo w kieszeni najbogatszych, a sięga do kieszeni wszystkich – mówił.

Zdaniem posłanki Kukiz’15 Agnieszki Ścigaj projekt ustawy to wprowadzanie zwykłego podatku. Jak podkreśliła, wprowadzenie proponowanych rozwiązań nie poprawi sytuacji osób niepełnosprawnych. Według niej należy przeprowadzić reformę system pomocy osobom z niepełnosprawnościami. – Tworzycie kolejny fundusz, który spowoduje tylko tyle, że ludzie w miarę dobrze zarabiający wyprowadzą swoje firmy. Ludzie chcą się dzielić pieniędzmi, ale nie chcą patrzeć, jak ich pieniądze są marnowane – mówiła.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister RPiPS Krzysztof Michałkiewicz mówił: – Kkonieczność wprowadzenia regulacji wynika z potrzeby zapewnienia dodatkowego wsparcia społecznego, zawodowego lub zdrowotnego osób niepełnosprawnych. Zależy nam bardzo, żeby wsparcie osób niepełnosprawnych, rehabilitacja była kompleksowa, żeby uwzględniała całość wsparcia, które dana niepełnoprawność lub dana osoba z niepełnosprawnością wymaga – powiedział.

Ocenił, że obecnie wsparcie obejmuje tylko wybrane aspekty aktywizacji zawodowej i społecznej (głównie ze środków PFRON). Fundusz solidarnościowy ma finansować nowe zadania i nowe formy wsparcia osób niepełnosprawnych określone w programach Rady Ministrów lub MRPiPS. Michałkiewicz przypomniał, że podatek solidarnościowy wprowadziły m.in. takie kraje jak Łotwa, Grecja, Włochy.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez MRPiPS źródłem przychodów funduszu będzie przede wszystkim obowiązkowa składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych – w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy (suma dochodów będzie pomniejszana o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne).

Według rządowych szacunków takich osób w 2019 r. będzie około 21 tysięcy. Pieniądze wpłyną do tego samego urzędu skarbowego, w którym rozliczany jest podatek dochodowy, czyli do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Wiceminister Michałkiewicz zaapelował o jak najszybsze procedowanie projektu, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r. (PAP)

Paweł Żebrowski, Olga Zakolska

4 października doszło do głosowania wniosków klubów PO i N o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Wnioski te złożone zostały 2 października podczas pierwszego czytania projektu tej ustawy.

W głosowaniu za odrzuceniem tego projektu wszyscy posłowie PiS głosowali przeciw (217 głosów), posłowie PO, Nowoczesnej i Kukiz15 głosowali za ( odpowiednio: 123 głosów, 20 głosów, 19 głosów), posłowie PSL wstrzymali się od głosu (12 głosów).

rhr / fot. Kancelaria Sejmu

Data publikacji: 04.10.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również