„Kocham Kraków z wzajemnością”, czyli Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami

Aktorzy Teatru Stańczyk Fundacji Sztuki OzN na inauguracji TON

Aktywności sportowe, inicjatywy kulturalne, warsztaty, pokazy, zawody, spektakle, pikniki, koncerty – dziś, 7 czerwca, rozpoczęła się tegoroczna, 25. edycja Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z wzajemnością”. To cykliczne przedsięwzięcie integrujące i promujące osiągnięcia osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach życia. Cykl wydarzeń potrwa do 14 czerwca.

Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z wzajemnością” jest corocznym przedsięwzięciem o charakterze integracyjnym, organizowanym przez miasto we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Biorą w nim udział mieszkańcy Krakowa i Małopolski. To siedem dni (w tym roku 7–14 czerwca), podczas których osoby z niepełnosprawnościami rywalizują w różnych dyscyplinach sportowych i prezentują swoje osiągnięcia artystyczne.

− To już 25. edycja wydarzenia „Kocham Kraków z wzajemnością”. Inicjatywa rozpoczynała się w zupełnie innej rzeczywistości społecznej, pomagała pokazywać, jak ważne jest zwiększanie uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym, dostrzeganie ich potrzeb, tworzenie przestrzeni do integracji. Dziś chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że szeroko pojęta dostępność i inkluzywność powinna być sprawą oczywistą. Do tego dążymy w Krakowie. Miasto od lat realizuje różnorodne przedsięwzięcia, ale wiemy, że wciąż mamy sporo do zrobienia. Identyfikujemy potrzeby i planujemy kolejne działania – mówi prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, zapraszając wszystkich do udziału w Tygodniu Osób z Niepełnosprawnościami, a także śledzenia i włączania się w działania miasta z zakresu integracji.

Kultura, sport, integracja, dostępność
W programie tegorocznej edycji „Kocham Kraków z wzajemnością” znajdziemy liczne wydarzenia sportowe i rekreacyjne oraz bogatą ofertę kulturalną. Uroczysta inauguracja z udziałem władz miasta oraz przedstawicieli organizacji reprezentujących osoby z niepełnosprawnościami odbywa się dziś, 7 czerwca, na Rynku Głównym. To idealna przestrzeń do organizacji tego rodzaju wydarzenia zarówno ze względu na wyjątkowy charakter miejsca, jak też na dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami, łatwość w dotarciu komunikacją miejską oraz bliskość dworca głównego dla osób przyjeżdżających z całej Małopolski.

– Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego spotkania, które otwiera celebrację tego, co zrobiliśmy do tej pory na rzecz osób z niepełnosprawnościami i tego, w jaki sposób budujemy przyjazny i inkluzywny Kraków. Bardzo dziękuję za tę pracę, za to że wykonują ją Państwo z wielką energią i uśmiechem. Kraków przyszłości to właśnie Kraków inkluzywny, w którym każdy mieszkaniec i mieszkanka są równi. Bardzo nam zależy na dostosowaniu miasta pod względem architektury, usług publicznych i działań do tego, żeby osoby z wszelkimi niepełnosprawnościami mogły tu czuć się bezpiecznie i być szczęśliwie – mówiła zastępczyni prezydenta Krakowa Maria Klaman podczas otwarcia Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami.

Dodała, że w ubiegłym roku miasto przeznaczyło ok. 10 mln zł na działania związane z poprawą jakości życia osób z niepełnosprawnościami w Krakowie. Planowana jest kontynuacja dotychczasowych inicjatyw i zaproponowanie nowych przedsięwzięć.

W inauguracji wzięli udział także: zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur, Alicja Szczepańska reprezentująca Radę Miasta Krakowa, pełnomocnik prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal, przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnościami Paweł Wójtowicz oraz przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami Adam Stromidło.

W dniu inauguracji można wziąć udział m.in. w grze terenowej, turnieju szachowym, turnieju remika, pokazie koszykówki na wózkach, warsztatach rękodzielniczych i muzycznych, animacjach dla najmłodszych, pokazach sprzętu straży miejskiej czy pucharze Prezydenta Miasta Krakowa w wioślarstwie halowym. Zwieńczeniem wydarzeń będzie koncert zespołu Kombii, który rozpocznie się o godz. 19.00 (na płycie Rynku Głównego).

„Kocham Kraków z wzajemnością” – do 14 czerwca
Organizatorzy przygotowali także mnóstwo propozycji na pozostałe dni „Tygodnia”, które do 14 czerwca będą odbywać się w różnych punktach Krakowa, a także poza granicami miasta. W programie między innymi spektakle w teatrach Bagatela i Ludowym, opera w Ogrodzie Botanicznym, warsztaty fotograficzne, zajęcia sportowe, rejsy, loty widokowe, festyny, turnieje, koncerty i pikniki.

W zawodach i warsztatach mogą wziąć udział osoby z niepełnosprawnościami, natomiast pikniki, koncerty i festyny mają formułę otwartą – do udziału zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Krakowa i regionu. Dodatkowe informacje i szczegółowy program można znaleźć tutaj.

Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z wzajemnością” to dobra okazja, żeby podkreślić, jak ważną rolę odgrywają organizacje pozarządowe, które na różne sposoby wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Szacuje się, że w Krakowie działa ok. 100 takich organizacji.

– Dla Urzędu Miasta Krakowa to nie do przecenienia, że mamy tak licznego i mocnego merytorycznie partnera społecznego – z którym można konsultować, prosić o fachowe, eksperckie doradztwo i wspólnie tworzyć miejskie polityki wpływając na funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami w mieście – podkreśla Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami.

Kraków bez barier
Organizatorzy zapraszają do udziału w Tygodniu Osób z Niepełnosprawnościami oraz śledzenia strony internetowej Kraków Bez Barier oraz profili Krakowski Generator Społeczny i Kocham Kraków z wzajemnością, gdzie będą umieszczane informacje i relacje z poszczególnych wydarzeń.

Info: krakow.pl, fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Data publikacji: 07.06.202 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również