Nastrojowo i energetycznie, czyli musicalowy „Dotyk Dźwięku”

Próba do koncertu Dotyk Dźwięku w Pałacu Kultury Zagłębia. Artyści na scenie

W ramach Dni Dąbrowy Górniczej, 1 czerwca, odbyła się XV edycja koncertu osób niewidomych i niedowidzących „Dotyk Dźwięku”. Usłyszeliśmy przeboje z najsłynniejszych musicali, które wykonali Daria Barszczyk, Katarzyna Wachnik, Martyna Wójcik, Armand Perykietko, Bartosz Peszuk, Paweł Szymański i Krzysztof Wysocki.

Wykonawcom akompaniował zespół muzyczny Echo Town, pod kierownictwem Adama Feliksika, który też był autorem aranżacji koncertu. Towarzyszyli mu na perkusji Paweł Wydrzyński, na gitarach Adam Sochacki i Krzysztof Czarnecki. Koncert poprowadzili Karolina Żelichowska i Łukasz Baruch.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy Fundację Wygrajmy Razem i Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
Patronat honorowy objął prezydent miasta Andrzej Bazylak, a patronem medialnym był portal magazynu Nasze Sprawy.

Koncert rozpoczął się „Deszczowa Piosenką” (Singin’ in the Rain), która pochodzi z musicalu o tym samym tytule z niezapomnianą rolą Gene Kelly, który tańczy i śpiewa w strugach deszczu. W polskiej wersji językowej usłyszeliśmy przebój w wykonaniu Krzysztofa Wysockiego z Bydgoszczy.
Piosenka miała odczarować pogodę, która nie była sprzyjająca, co udało się częściowo, ale aura nie zniechęciła publiczności.

Następnie na scenie do Krzysztofa Wysockiego dołączyli Armand Perykietko z Wrocławia i Bartosz Peszuk z Białej Podlaskiej. Męskie trio zaśpiewało utwór pt. „Belle” pochodzący z musicalu „Notre-Dame de Paris”.

Pierwsza wokalistka na scenie Katarzyna Wachnik z Warszawy, wykonała przebój z repertuaru grupy ABBA „Zwycięzca bierze wszystko” (The Winner Takes It All)
Ten hit pochodzi ze słynnego musicalu „Mamma Mia”, który swoją premierę miał w 1999 r. na londyńskim West Endzie. W 2009 powstała filmowa wersja, a w Polsce na deskach teatru Roma pojawił się w 2015 r. i właśnie tam miała zaszczyt śpiewać Katarzyna Wachnik.

Daria Barszczyk również z Warszawy wprowadziła publiczność w nostalgiczny nastrój śpiewając „Don’t cry for me Argentyna” (Nie płacz za mną Argentyno). Utwór ten pochodzi ze spektaklu „Evita”.

Co byśmy zrobili gdybyśmy byli bogaczami, to pytanie w piosence „Gdybym był bogaczem” zadaje sobie biedny mleczarz Tewje, który jest bohaterem musicalu „Skrzypek na dachu”. Musical swoją premierę miał na Broadwayu w 1964 r. i aż przez 10 lat nie schodził z afisza. Na dąbrowskiej scenie w rolę Tewje wcielił się Armand Perykietko.

Następnie pojawiły się duety. Martyna Wójcik zaśpiewała z gościem koncertu Pawłem Szymańskim z Aleksandrowa Kujawskiego „Na orbicie serc” z musicalu „Taniec wampirów”, który został zrealizowany na kanwie filmu Romana Polańskiego z 1967 r.
Paweł Szymański gość tegorocznego koncertu jest m. in. aktorem teatralnym i dubbingowym, finalistą popularnego telewizyjnego show The Voice Kids, dostał się do finału III edycji Przeglądu wokalnych talentów Muzyka Wyobraźnia Ciemność.

Daria Barszczyk wykonała piosenkę „Pamięć” (Memory) z musicalu „Koty”, która stała się nieśmiertelna dzięki wykonaniu Barbary Streisand, a w polskiej wersji językowej do słów Jacka Cygana śpiewała ją Zdzisława Sośnicka.

Po nastrojowych piosenkach kolejny duet Martyna Wójcik i Bartosz Peszuk wykonali energetyczny utwór „You’re the one that I want” z musicalu „Grease”, który na podstawie scenicznego przedstawienia został nakręcony w 1978 r. z Johnem Travoltą i Olivią Newton-John w rolach głównych.

W trakcie koncertu nie mogło zabraknąć przeboju z najsłynniejszego polskiego musicalu „Metro”, którego premiera odbyła się w warszawskim Teatrze Dramatycznym w 1991 r. Musical stał się trampoliną do kariery wielu młodych polskich wykonawców. Na dąbrowskiej scenie „Wieżę Babel” zaśpiewała Katarzyna Wachnik.

Piosenka pt. „Upiór w operze” (The Phantom of the Opera) z musicalu o tym samym tytule w wykonaniu Darii Barszczyk i Bartosza Peszuka zakończyła XV koncert Dotyk Dźwięku.

Tradycyjnie na finał na scenie pojawili się wszyscy uczestnicy koncertu. W tym roku wykonali wspólnie utwór pt. „Królowie świata” z musicalu „Romeo i Julia”.

Przez cały koncert, artystom podczas wejść na scenę towarzyszył motyw z musicalu „Hair” „Let the Sunshine In” w wykonaniu zespołu Echo Town.

Organizatorzy już zapraszają wszystkich za rok na kolejną edycję Dotyku Dźwięku.

Projekt został współfinansowany ze środków gminy Dąbrowa Górnicza. W trakcie koncertu można było wesprzeć Fundację dobrowolnymi datkami na cele statutowe.

Zobacz galerię…

Jolanta Kołacz, fot. Fundacja Wygrajmy Razem

Data publikacji: 06.06.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również