Kolejne braki w finansowaniu zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności

Zespołom ds. orzekania o niepełnosprawności brakuje środków na funkcjonowanie, co skutkuje wydłużeniem czasu oczekiwania na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. Przykładowo w Lublinie wynosi on od 1 do 2,5 miesiąca od złożenia wniosku, we Wrocławiu ponad 2 miesiące.

Zespoły są finansowane z budżetu państwa, który w tym roku przekazał 95 mln zł z czego ponad 81,4 mln zł na działalność zespołów powiatowych. W maju wojewodowie informowali rząd, że do końca roku potrzebne będzie jeszcze 44,5 mln, w tym ponad 43 mln na zespoły powiatowe. Rząd z rezerwy budżetowej przekazał 28 mln powiatowym zespołom, a wojewódzkim 1,2 mln. Ale ciągle do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej napływają informacje, że środków brakuje. Wiceminister Stanisław Szwed poprosił wojewodów o przekazanie jakie są niedobory i z czego one wynikają.

Według wojewodów główną przyczyną tej sytuacji jest konieczność podnoszenia stawek dla lekarzy orzeczników, którzy uważają, że są niesatysfakcjonujące i tym samym często rozważają rezygnację z orzecznika, a interesantów znacznie przybyło z powodu zmiany przepisów dotyczących wydawania nowych legitymacji osoby niepełnosprawnej. Do tego zwiększają się koszty utrzymania siedzib zespołów ds. orzekania a ostatnio doszedł wymóg dostępności stron internetowych.

Braki w finansowaniu zespołów orzeczniczych powtarzają się od kilku lat. Niedoszacowanie kosztów ich funkcjonowania na początku roku skutkuje koniecznością uruchamiania środków z rezerwy celowej. Utrudnia to zespołom racjonalne i efektywne funkcjonowanie.

kat
Data publikacji: 03.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również