Kolejny kiermasz rękodzieła

Kolejny kiermasz rękodzieła

Świąteczny Kiermasz Rękodzieła Osób Niepełnosprawnych odbył się 6 grudnia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie miał on miejsce w reprezentacyjnym westybulu gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Swoje prace zaprezentowali pracownicy zakładów aktywności zawodowej, uczestnicy warsztatów terapii zawodowej, mieszkańcy domów pomocy społecznej i środowiskowych domów samopomocy, członkowie stowarzyszeń i fundacji, spółdzielni socjalnych oraz pacjenci szpitali.

Było ponad 70 wystawców i mnóstwo chętnych, którzy kupowali ozdoby, a przyszli mimo deszczu i zimna panującego na zewnątrz. We wnętrzach królowała świąteczna atmosfera, co podkreślała ogromna choinka kolorowo oświetlona, a na stoiskach również było mnóstwo świecących, migających elementów.

– Co roku jestem zaskakiwana nowymi pomysłami. Już po raz siódmy organizujemy Kiermasz Świąteczny w westybulu Sejmu Śląskiego, a prace wykonane przez osoby z niepełnosprawmością wciąż mnie zaskakują pomysłami i fantazją. Kupuję dużo ciekawych rzeczy na prezenty – są różne mody, na przykład w tym roku takie podświetlane wieńce, które stawia się na stole i już gotowa cała dekoracja. Są też rzeczy uszyte własnoręcznie czy wydziergane na drutach czy szydełkiem – na pewno jedyne w swoim rodzaju, żadne się nie powtarzają i są naprawdę unikalne. – powiedziała Barbara Daniel, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, organizatora wydarzenia.

Aniołki, krasnale, bałwanki, choineczki, stroiki, bombki, ozdobne poduszki, serwetki, obrusy, wieńce, mikołaje, pingwiny i inne ozdobne drobiazgi były sprzedawane z myślą o zakupieniu materiałów do wykonania kolejnych prac podczas zajęć artystycznych. Między wystawcami nie było konkurencji – cieszyli się spotkaniem, na które czekają co roku. Jest to okazja do wyjścia z placówki, spotkania mnóstwa nowych ludzi i wymiany doświadczeń.

Kiermasz zorganizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Wyrównywania Szans osób Niepełnosprawnych oraz ich wykluczeniu społecznemu na lata 2017-2022. Organizatorom zależało przede wszystkim na promocji twórczości i integracji społecznej osób z niepełnosprawnością.

Zobacz galerię…
Ewa Maj, fot. slaskie.pl
Data publikacji: 11.12.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również