Konferencja „30 lat PFRON – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”

Uczestnicy konferencji

Nowoczesne sposoby rehabilitacji i aktywizacji osób z niepełnosprawnościami oraz dostępność to główne zagadnienia międzynarodowej konferencji naukowej, która 13-14 października odbyła się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz w internecie. Wydarzenie związane było z obchodami 30-lecia PFRON.

O aktualnej sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy mówił prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

– Zmienia się świat, zmienia się rynek pracy, zmieniają się potrzeby osób niepełnosprawnych. i coraz większy nacisk jest kładziony na podmiotowość i niezależność, na możliwość wyboru. Osobom niepełnosprawnym coraz częściej zależy by praca faktycznie dawała możliwość realizacji swoich ambicji, marzeń i zamierzeń – podkreślił prezes PFRON.

Umowa o współpracy między PFRON a KUL została podpisana

Umowa o współpracy między PFRON a KUL została podpisana

Na potrzeby osób niepełnosprawnych odpowiadać ma rządowa Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. O działaniach podejmowanych w jej ramach mówił pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

– Wspólnie z PFRON opracowujemy Narodowy Program Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych. Jego celem jest rzeczywista likwidacja barier, które powstrzymują osoby niepełnosprawne od aktywności na rynku pracy – poinformował. – Przed nami czas zmian, zarówno w systemie wsparcia pracodawców, jak i pracowników z niepełnosprawnością. PFRON będzie głównym realizatorem tego programu – podkreślił.

W konferencji wzięli udział zagraniczni eksperci. Rozważano jaki wpływ na aktywność zawodową mają zmiany spowodowane pandemią COVID-19 i zachodząca na naszych oczach rewolucja technologiczna.

Konferencja odbywała się w formie hybrydowej

Konferencja odbywała się w formie hybrydowej

– To nie jest nowy, wspaniały świat – stwierdził prof. Joachim Breuer z International Social Security Association. W ten sposób odniósł się do wielkiego wzrostu popularności pracy zdalnej i służących jej narzędzi cyfrowych. Jego zdaniem dla wielu osób z niepełnosprawnością odnalezienie się w nowym, coraz bardziej cyfrowym świecie, może być trudne. Dotyczy to, jego zdaniem, nawet rozwijanych obecnie technologii wspierających osoby z niepełnosprawnością.

– Nie jestem przekonany, że technologie rozwiążą główne problemy. Żaden egzoszkielet nie zredukuje uprzedzeń jakie ma pracodawca względem zatrudniania osoby sparaliżowanej – podkreślił prof. Breuer.

Konferencja nieprzypadkowo zorganizowana została na KUL. Jest to jeden z wiodących uniwersytetów kształcących osoby z niepełnosprawnością, dlatego przy okazji otwarcia konferencji została także podpisana umowa o współpracy między PFRON a lubelską uczelnią. Między innymi po to, by jak najwięcej absolwentów z niepełnosprawnością znajdowało na niej zatrudnienie.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Info i fot. PFRON
Data publikacji: 19.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również