Gertruda Uścińska i Małgorzata Jarosińska-Jedynak
Popularyzacja dobrych praktyk w zakresie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami to idea, która przyświecała cyklowi konferencji regionalnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przez cały rok gościły one w różnych częściach Polski. Odwiedzono między innymi Wrocław, Toruń, Chorzów, Rzeszów i Gorzów Wielkopolski. 11 grudnia spotkanie podsunowujące odbyło się w stolicy.
– ZUS stara się o pełną dostępność, nie tylko architektoniczną. W naszej instytucji dokonuje się postęp, aby osoby ze szczególnymi potrzebami mogły np. w każdej chwili złożyć wniosek – wskazała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
– Dzięki szeroko zakrojonym działaniom, jakie podjęliśmy wspólnie z ZUS, tematyka dostępności przestała być domeną nielicznego kręgu specjalistów czy organizacji pozarządowych współpracujących z osobami z niepełnosprawnościami – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak otwierając spotkanie.
– Przekonanie o tym, że dostępność to nie dobro luksusowe, a prawo i cecha nowoczesnego społeczeństwa staje się coraz bardziej powszechne. To bardzo ważny aspekt społeczeństwa otwartego, wrażliwego, dbającego o wszystkich swoich obywateli – wskazała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że chciałaby, aby dostępność dotyczyła nie tylko przemieszczania się, ale także możliwości korzystania przez osoby ze szczególnymi potrzebami ze wszystkich osiągnięć cywilizacyjnych i jednakowego, równego współuczestnictwa w życiu publicznym.
Szefowa ZUS zaznaczyła, że program „Dostępność plus” połączył ZUS, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) we wspólnym celu. Hasło, które mu przyświeca, powinniśmy rozumieć też jako działania, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami będą bardziej aktywne zawodowo. Zwłaszcza że wiele takich osób ma wyższe wykształcenie, ale ich wskaźnik aktywności zawodowej jest bardzo niski.
– Gdy patrzymy na kwestie starzenia się społeczeństwa, deficytów na rynku pracy, które będą się przecież z czasem pogłębiały – ja myślę – że ten potencjał tkwi właśnie w osobach z różnymi potrzebami i z różnym stopniem niepełnosprawności – dodała prof. Uścińska.
Szefowa MFiPR przypomniała, że włączające rozumienie dostępności promujemy od ponad pięciu lat, kiedy uruchomiliśmy program Dostępność Plus. Ten czas zaowocował w wiele pozytywnych zmian. To około 3 200 miejsc takich jak urzędy, placówki ochrony zdrowia, dworce, muzea czy szkoły, które zmieniają swoje oblicze redukując bariery architektoniczne, cyfrowe, czy związane z komunikacją i dostarczaniem informacji. To ponad 260 inicjatyw, na które przeznaczyliśmy 18,5 mld złotych. Są to konkursy, projekty, programy, połączone z szerokim pakietem działań legislacyjnych ukierunkowanych na stworzenie ram prawnych i systemowych dla zapewniania dostępności w Polsce.
Oprac. rhr/, fot. MFiPR
Data publikacji: 11.12.2023 r.