Konkurs Samorząd Równych Szans – siódma edycja

Konkurs Samorząd Równych Szans – siódma edycja

To był fantastyczny wieczór. Niezwykły. Podczas różnych konferencji, kongresów, warsztatów, w których miałam okazję uczestniczyć w ostatnich tygodniach, słyszałam głównie narzekania, rozżalenia, czasami roszczenia, oskarżenia o dyskryminację - często chyba nawet niesprawiedliwe.

Wieczór w Krakowie był taką przeciwwagą, tryumfem polityki na rzecz pełnej aktywizacji osób z niepełnosprawnością; pozostawił po sobie dobre myśli, pokazał, że…

jest też dobrze

Do tegorocznei edycji swoje działania przyczyniające się do wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami w różnych aspektach życia społecznego i zawodowego, zgłosiło 77 samorządów z całego kraju. Rada Nagrody pod przewodnictwem Jarosława Dudy, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, wyłoniła dziewięciu zwycięzców przyznając, zgodnie z regulaminem, po trzy równorzędne nagrody główne dla najlepszej gminy, najlepszego powiatu grodzkiego i najlepszego powiatu ziemskiego bądź województwa. Ponadto przyznała 12 wyróżnień. Nadano także pięć wyróżnień branżowych w dziedzinach: dostępność sportu, informacji, transportu, zatrudnienie oraz wsparcie rodziców dzieci z niepełnosprawnością.

Uroczysta Gala w Krakowie

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego zorganizowała konkurs już po raz siódmy, na uroczystą galę wręczenia nagród jego laureatom zapraszając gości w tym roku do Krakowa, do Hotelu Andel’s, 18 września. Przedstawiciele kilkunastu nagrodzonych samorządów z całej Polski odebrali statuetki Samorządu Równych Szans 2015, które wręczył między innymi obecny na gali gość honorowy, poseł Parlamentu Europejskiego, Marek Plura.

Otwierając uroczystość z uznaniem wypowiadał się o inicjatywach polskich samorządów. – Z perspektywy Europy nie mamy się czego wstydzić, przez kolegów z wielu krajów jest pytany: jak wy to robicie – chociażby podczas wyjazdowego posiedzenia w Czarnogórze w tym roku. Podkreślił, że na tle Europy z dumą możemy pochwalić się wieloma wartosciowymi projektami podejmowanymi przez polskie samorządy w celu zapewnienia osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom godnego życia w lokalnej społeczności. Poseł Marek Plura podziękował za to obecnym.

Statuetki otrzymali:
– Miasto Jelenia Góra za projekt „Aktywni mimo wszystko” – Edukacja, transport i aktywność fizyczna osób niepełnosprawnych w Jeleniej Górze
– Gmina Kalisz za projekt „Żyć kolorowo”
– Gmina Kołobrzeg za projekt „Ja kobieta, ja matka”, adresowany do matek wychowujących dzieci z niepełnosprawnością
– Gmina Kozienice za projekt „Ważny el –Kozienice bez barier”
– Powiat Dębicki za projekt „Kompleksowe wspieranie rozwoju dziecka niepełnosprawnego i zagrożonego niepełnosprawnością oraz jego rodziny”
– Powiat Mielec za projekt „Program aktywizacji społecznej w powiecie mieleckim”
– Powiat Nowy Targ za projekt „Aktywizacja osób po kryzysach psychicznych i długotrwale bezrobotnych”
– Miasto Tychy za projekt „Pomysł na siebie – program rehabilitacji społecznej dla młodzieży niepełnosprawnej”
– Miasto Wrocław za projekt „Wrocław bez barier 2015″.

Miasto Wrocław

…oprócz głównej, otrzymało także nagrodę dla najlepszego samorządu na Dolnym Śląsku i dyplom uznania z PFRON. Nagrody odbierał w imieniu prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza, rzecznik miasta ds. osób niepełnosprawnych Bartłomiej Skrzyński, podejmujący wiele inicjatyw przełamujących bariery.

– Szef mi kiedyś powiedział, że pracujemy przede wszystkim z potrzeby serca, nie dla tytułów. Jestem jednak przekonany, że główna nagroda będzie dla nas dopingiem do dalszej pracy we Wrocławiu. „Bez barier” zaczyna się w głowach i dopiero potem przekłada na konkretne działania. Te potrzebują interdyscyplinarności. Dlatego na co dzień współpracujemy z jednostkami miejskimi i instytucjami – powiedział pełnomocnik, dziękując przy tej okazji wielu wrocławskim instytucjom.

Z nagrodzonymi projektami można zapoznać się w internetowej Bazie Dobrych Praktyk: www.bazadobrychpraktyk.org.pl

Jednocześnie z galą ogólnopolską obyło się także podsumowanie kolejnych regionalnych edycji konkursu: dolnośląskiej, małopolskiej i śląskiej. Partnerami w realizacji edycji regionalnych były: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. Patronatem honorowym obejmują go rzecznik praw obywatelskich, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

O konkursie

Działania są oceniane ze względu na ich jakość i wpływ na faktyczną poprawę sytuacji grupy docelowej, a nie wysokość przeznaczonych środków finansowych. Nawet niewielkie, ale innowacyjne i odpowiadające na lokalne potrzeby projekty mają realną szansę zdobyć główną nagrodę. Projekty mogą dotyczyć w szczególności takich obszarów, jak dostępna: informacja, komunikacja, edukacja, rozwiązania architektoniczne, dostępność wydarzeń sportowych, kulturalnych, turystyki, usług publicznych, działań na rzecz rodziców dzieci z niepełnosprawnością. Mile widziane są wszelkie nowatorskie rozwiązania służące wyrównywaniu szans w dostępie tej grupy osób do pełnego udziału we wszystkich aspektach życia.

Joanna Piwowońska, prezes Zarządu FIRR tak mówi o projekcie: – Projekt Samorząd Równych Szans ma na celu poprawę warunków życia osób z niepełnosprawnościami – pobudzenie ich aktywności społecznej, wspieranie niezależności, zaradności osobistej i zapewnienie usług na jak najwyższym poziomie. Aby to osiągnąć, niezbędne jest zapewnienie wsparcia instytucjom i całemu środowisku, poprzez umożliwienie wymiany doświadczeń, podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej. Projekt dąży do tego poprzez m.in. zebranie, ocenę i promocję dobrych praktyk, realizowanych na rzecz osób z niepełnosprawnościami przez jednostki samorządu terytorialnego z całego kraju.

Tekst i fot. Ilona Raczyńska

Data publikacji: 25.09.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również