Konwent w dobie pandemii. Małopolska próba przed Kongresem

21 października FIRR i Fronia zorganizowały Małopolski Konwent Regionalny. Po raz pierwszy w swojej historii miał on formę zdalną. Internetowa debata była jednym z wydarzeń poprzedzających VI Kongres Osób z Niepełnosprawnościami. Prelegenci skupili się na tematach związanych z dostępnością.

24 października zostanie zorganizowany VI Kongres Osób z Niepełnosprawnościami „Za Niezależnym Życiem”. W poprzednich latach przedstawiciele środowiska debatowali w Warszawie. Tym razem wydarzenie odbędzie się w formie zdalnej. Dyskusja będzie dotyczyć sytuacji osób z niepełnosprawnościami w dobie pandemii. Formę przygotowania do Kongresu stanowią konwenty regionalne.

Magdalena Lubaś i Aleksander Waszkielewicz

Magdalena Lubaś i Aleksander Waszkielewicz

Aleksander Waszkielewicz z Fundacji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami (Fronia) skupił się na Ustawie z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W swoim wystąpieniu przedstawił, jakie wsparcie zapewnia ona w dobie pandemii. Ekspert Froni podkreślił, że ustawa została zawężona do kwestii dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz komunikacyjno-cyfrowej. Jak stwierdził, to niskopoziomowa dostępność, ponieważ nie obejmuje usług. Sytuacja wygląda więc inaczej niż np. w Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych, gdzie odniesienie dotyczy każdego obszaru życia.

Prelegent zaznaczył, że można zapewnić dostępność alternatywną – innymi sposobami niż poprzez uniwersalne projektowanie lub racjonalne usprawnienie. Ale jest ona ograniczona czasowo, do 5 września 2021 r. Później może być tylko w szczególnych sytuacjach ze względów technicznych lub prawnych.

Piotr Witek

Z kolei Piotr Witek z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR) omówił zagadnienia dot. dostępności cyfrowej w czasach pandemii. W trakcie wystąpienia nie zabrakło wątków nt. Ustawy z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Ekspert FIRR-u podkreślił, że w marcu ogromna część aktywności społecznej przeniosła się do sieci. Wiele osób odkryło, że internet jest niezastąpionym medium. Stał się źródłem informacji, miejscem spędzania wolnego czasu czy robienia zakupów. Pandemia jednak ujawniła pewne niedociągnięcia w dziedzinie dostępności. Przykładem są pierwsze konferencje prasowe premiera i ministra zdrowia, podczas których osoby głuche były wykluczone z dostępu do informacji. Interwencja środowiska oraz petycja w tej sprawie sprawiły, że pojawił się nie tylko tłumacz PJM. Na wybrane strony internetowe trafił także wideotłumacz.

Artur Then

Artur Then z FIRR-u przedstawił zadania koordynatora dostępności w urzędzie. Wyznaczenie co najmniej jednej osoby pełniącej taką funkcję nakazuje ustawa z 19 lipca ubiegłego roku. Jednak, jak zaznaczył ekspert, nie każda instytucja publiczna musi dokonywać takiej zmiany. Obowiązek ten obejmuje m.in. urzędy wojewódzkie, urzędy marszałkowskie, miasta, gminy i powiaty. Dotyczy on również kancelarii Sejmu, Senatu, prezydenta, a także ministerstw czy publicznych szkół wyższych.

Do obowiązków koordynatora należy wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do usług świadczonych przez dany podmiot. Ponadto przygotowanie i koordynacja wdrożenia planu działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności tym osobom. Ustawa wspomina również o monitorowaniu działalności podmiotu w zakresie dostępności.

Marcin Gazda, fot. zrzuty ekranowe

Data publikacji: 24.10.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również