Wyróżnienie odebrał 1 grudnia w Brukseli Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych z rąk Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości. Na uroczystości powiedziała m.in., że „nagroda Acess City zwraca uwagę i pomaga w upowszechnianiu dobrych praktyk w Europie, zwłaszcza teraz, gdy starzenie się społeczeństwa powoduje, że konieczne jest stworzenie przestrzeni publicznej dostępnej dla wszystkich. Udostępnienie przestrzeni publicznej może stać się bodźcem dla innowacji i wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji ekonomicznej kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia.”
Zwycięzcą tegorocznej edycji został Salzburg (Austria) za jego wyjątkowe osiągnięcia we wszystkich najważniejszych obszarach decydujących o dostępności przestrzeni publicznej obejmującej m.in. budynki i miejsca publiczne, transport i związaną z nim infrastrukturę, technologie informacyjne i komunikacyjne, w tym nowe technologie, obiekty użyteczności publicznej oraz usługi publiczne. W finale znalazły się również Marburg (Niemcy) za długotrwałe dążenie do udostępniania przestrzeni publicznej, wyraźną, długookresową strategię na przyszłość oraz godną naśladowania integrację niepełnosprawnych w projektach dotyczących dostępności przestrzeni miejskiej, od etapu planowania po wykonanie oraz Santader (Hiszpania) za spójne programy w zakresie przyjaznego podejścia do kwestii dostępności przestrzeni publicznej, jak również za jakość i trwałość osiągniętych wyników.
Wyróżnienia otrzymały także Grenoble (Francja) w kategorii obiektów użyteczności publicznej oraz usług publicznych, Lublana (Słowenia) w kategorii transport i powiązana infrastruktura, Ołomuniec (Republika Czeska) w kategorii informacja i komunikacja oraz Terrasa (Hiszpania) w kategorii budynki i przestrzeń publiczna.
Kraków podejmuje szereg inicjatyw mających na celu zwiększenie dostępności miasta, m.in. zrealizował projekt unijny „Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty”, który został doceniony i zdobył nagrody w konkursie „Samorząd równych szans 2011” i „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Udostępnia on dziedzictwo kulturowe Krakowa turystom z różnymi dysfunkcjami, w tym wzrokowymi, a jego uzupełnieniem jest Małopolski System Informacji Turystycznej: mapy dotykowe, audioprzewodniki i nagrania dźwięków pochodzących z różnych miejsc atrakcyjnych dla turysty, który szerzej przedstawiamy w odrębnym miejscu na naszym portalu.
Ponadto w Urzędzie Miasta pracuje 36 urzędników, którzy ukończyli kurs języka migowego i obsługują mieszkańców z dysfunkcją narządu słuchu.
MaC