Krakowskie Dni Integracji. Troska o dobrostan psychiczny społeczności akademickiej
- 10.04.2025

Już po raz siedemnasty organizowane są Krakowskie Dni Integracji. Na początek odbyła się Główna Konferencja. Podczas niej nastąpiło wręczenie nagrody INTEGRALIA dla Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Z kolei wystąpienia prelegentów skupione były na zagadnieniach dotyczących zdrowia psychicznego. Program przygotowany przez uczelnie obejmuje m.in. webinary, warsztaty i wykłady.
7 kwietnia rozpoczęły się Krakowskie Dni Integracji, które są organizowane przez 9 szkół wyższych oraz Urząd Miasta Krakowa. Podmioty te tworzą Porozumienie Krakowskich Uczelni na rzecz studentów z niepełnosprawnością. Zostało ono zawarte w 2007 r. przez Uniwersytet Ekonomiczny, Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Politechnikę Krakowską. Później dołączyły do nich Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej (2009 r.), Uniwersytet Papieski Jana Pawła II (2009 r.), Uniwersytet Jagielloński (2010 r.), Uniwersytet Rolniczy (2015 r.), Krakowska Akademia (2017 r.), Urząd Miasta Krakowa (2019 r.), a także Akademia Sztuk Pięknych (2023 r.).
Inauguracja tegorocznej edycji odbyła się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego. Tam została zorganizowana Główna Konferencja XVII KDI – „Dialog o zdrowiu psychicznym – współczesne wyzwania”. Wśród przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele krakowskich szkół wyższych, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal, a także dyrektor OM PFRON Aneta Bogacka-Karcz. Chętni mogli również uczestniczyć w tym wydarzeniu w formie online.
– Celem tej konferencji, poświęconej zdrowiu psychicznemu, jest zwrócenie uwagi na kluczowy temat – troski o dobrostan psychiczny całej społeczności akademickiej. Troski o zdrowie psychiczne, które według ostatniego raportu Ipsos z 2024 [roku – przyp. red.] jest drugą największą obawą zdrowotną Polek i Polaków. Wskazuje ją 40 proc. badanych. W ich oczach tylko nowotwory stanowią większe zagrożenie – 42 proc. Jeszcze w 2018 r. o zdrowie psychiczne martwiło się tylko 19 proc. Polaków i Polek – powiedział dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a zarazem rektor tej uczelni, który dokonał uroczystego otwarcia Głównej Konferencji.
Zwiększenie dostępności
W Centrum Kongresowym odbyło się wręczenie nagród INTEGRALIA. Otrzymują je osoby i instytucje przyjazne studentom z niepełnosprawnościami. W tym roku uhonorowano Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Jak podkreślono, Muzeum, którego Oddziały ulokowane są w historycznych miejscach miasta, nieustannie podejmuje działania mające na celu zwiększenie dostępności, nie tylko w obszarze architektonicznym, ale również mentalnym.
– Nasze Muzeum to 125 lat działalności, chyba 20 Oddziałów, 1,5 mln zwiedzających. Najczęściej w ten sposób jesteśmy postrzegani – jako wielka, potężna, skomplikowana instytucja. A dzięki tej nagrodzie, dzięki pracy naszych koleżanek – Pani Katarzyny Bury, Elżbiety Lang, uświadamiamy sobie, że czasami są ważniejsze rzeczy niż te wielkie liczby. To jest otwartość, to jest dostępność, to jest empatia, to jest odwaga w podejmowaniu kolejnych wyzwań – podkreślił Jacek Salwiński, zastępca dyrektora ds. programowych w MHMK.
W ubiegłym roku nagrodę otrzymało Centrum Sportu Niepełnosprawnych, które działa w hali przy al. Focha. Natomiast na liście laureatów za wcześniejsze lata znajdują się m.in. prof. Adam Bodnar. prof. Willy Aastrup, prof. Janina Filek oraz Bogdan Dąsal. Docenione też zostały Małopolski Instytut Kultury, Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR), Katedra Gospodarki i Administracji Publicznej UEK oraz Fundacja Wspierania Rozwoju Społecznego Leonardo. Ponadto wręczono również wewnętrzne nagrody INTEGRALIA. Poszczególne szkoły wyższe wyróżniają w ten sposób pracowników i jednostki zasłużone na forum uczelnianym.
Dobrostan pod lupą
Podczas Głównej Konferencji odbyło się kilka prelekcji. Dr Monika Pyrczak-Piega z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie skupiła się na zagadnieniach związanych ze zdrowiem psychicznym studenta oraz udziale rodzica w jego życiu akademickim. Z kolei dr Agnieszka Szewczyk-Zakrzewska z Politechniki Krakowskiej, a zarazem współpracująca z AGH, przygotowała wystąpienie na temat zdrowia psychicznego społeczności akademickiej. W nim przedstawiła wyzwania oraz propozycje rozwiązań.
Urszula Szczocarz z Centrum Dostępności UJ poruszyła temat empatii i granic. Prelegentka omówiła, jak wspierać osoby studiujące doświadczające kryzysów zdrowia psychicznego, jednocześnie pozostając w swojej roli akademickiej. Natomiast Marta Kotuła z Uniwersytetu Rolniczego opowiedziała o diecie wspomagającej zdrowie psychiczne, przedstawiając kluczowe składniki pokarmowe w walce z depresją.
Z tej uczelni, która po raz pierwszy gościła Główną Konferencję KDI, były też kolejne ekspertki. Dr inż. Bożena Szewczyk-Taranek zaprezentowała temat dotyczący mocy ogrodów sensorycznych – ich wpływu na zdrowie psychiczne studentów i pracowników uczelni. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również o tym, jak psy wspierają emocjonalny i psychiczny dobrostan człowieka. Zagadnienia z tego zakresu przedstawiła Katarzyna Harmata.
Program
Uczelnie przygotowały na KDI kilkanaście różnych propozycji, głównie związanych z tematyką zdrowia psychicznego. Wśród znajdują się webinary (np. o radzeniu sobie ze stresem akademickim), warsztaty (np. o rozwijaniu odporności psychicznej, o pierwszej pomocy psychologicznej), wykłady, spotkania, dyskusja i prezentacja.
Ponadto w czwartek (10 kwietnia) zostanie zorganizowany Dzień Sportu na AGH. Podczas niego przewidziany jest amatorski turniej koszykówki na wózkach. Uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać różne dyscypliny sportu OzN: blind futbol, szermierkę na wózkach, parakolarstwo, paraboks i strzelectwo laserowe.
Z kolei w piątek na UEK odbędzie się wręczenie certyfikatów Uczelni Przyjaznej Osobom z Niepełnosprawnościami. Po tej uroczystości zaplanowane są 2 wystąpienia. Edward Bolak z Fundacji Wspólnota Nadziei opowie o komunikacji i wsparciu osób w spektrum autyzmu. Z kolei drugą prelekcję – „W POGONi za Życiem – jak być inspiracją” wygłosi Piotr Pogon, Człowiek bez Barier 2024.
Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 10.04.2025 r.
