Krótki dystans z wielkim przesłaniem, czyli 20. Bieg po Nowe Życie zbliża się

14 maja to kolejna z ważnych dat Biegu po Nowe Życie. Tego dnia w Wiśle po raz 20. spotka się 80 osób po przeszczepieniu, które w sztafetowym marszu nordic walking przejdą wspólnie ze znanymi osobami ze świata filmu, teatru, estrady, sportu i mediów oraz autorytetami polskiej medycyny transplantacyjnej – lekarzami i koordynatorami oraz partnerami symboliczny kilometr.

Krótki dystans  z wielkim przesłaniem – wsparciem idei świadomego dawstwa narządów. – To miała być jednorazowa inicjatywa, mieliśmy się po prostu spotkać jeden raz i zwrócić uwagę na problem. Problem niewystarczającej liczby narządów do przeszczepień. Teraz jesteśmy razem 11 lat, i cieszymy się na 20 spotkanie. To jest wielka wartość Biegu po Nowe Życie, który cały czas niesie ważny przekaz, walczy z mitami dotyczącymi  transplantacji narządów, edukuje i uświadamia –  cieszy się Przemysław Saleta – ambasador i współtwórca wydarzenia.

Sprawdzonego się nie zmienia
– Formuły biegu nie modyfikujemy zgodnie z zasadą „sprawdzonego się nie zmienia”. Mamy natomiast „mocną” zmianę w programie – zaznacza Arkadiusz Pilarz – dyrektor Biegu po Nowe Życie. – Postanowiliśmy, że 20. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się o 15:00, czyli trzy godziny później niż zwykle. Dlaczego? Liczymy, że popołudniową porą jeszcze więcej kibiców przyjdzie zobaczyć nasze wydarzenie  – mówi  Pilarz.

Jeszcze jeden jubileusz
– Wisła to dla nas miejsce wyjątkowe, tutaj po raz pierwszy postanowiliśmy wesprzeć Bieg po Nowe Życie – mówi Przemysław Kończal, prezes Zarządu Santander Consumer Banku, Generalnego Partnera Biegu po Nowe Życie. – Jesteśmy z Biegiem od 5 lat, zatem dla nas to szczególny jubileusz i kolejna okazja do fantastycznych spotkań z osobami po przeszczepieniu, ludźmi, których historie uczą nas i wzruszają, dają motywację do działania. Nasi pracownicy bardzo chętnie włączają się w tę inicjatywę charytatywną, dlatego cieszymy się, że możemy wspólnie zaangażować się i wspierać tak ważną społecznie ideę – dodaje.

Uhonorowanie zasłużonych dla medycyny transplantacyjnej
Dzień przed Biegiem organizatorzy zaplanowali 7. Galę Polskiej Transplantologii „Drugie Życie”. W jej trakcie uhonorowane zostaną osoby i instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla polskiej medycyny transplantacyjnej.

– W minionych latach wyróżnienia otrzymali m.in. nieżyjący już prof. Marian Zembala – kardiochirurg, jeden z pionierów polskiej transplantologii i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Adam Maciejewski – jeden z najwybitniejszych na świecie chirurgów rekonstrukcyjnych i mikro naczyniowych, który przeprowadził pierwszą w Polsce operację przeszczepienia twarzy, oraz prof. Wiesław Jędrzejczak, który jako pierwszy w Polsce dokonał udanych przeszczepów szpiku kostnego” – powiedział Tomasz Furtak, rzecznik wydarzenia.

Transplantologia – o tym musimy mówić
Pandemia dotknęła polską transplantologię tak jak inne dziedziny medycyny. Mimo tego rok 2021 był jeśli chodzi o przeszczepienia lepszy od poprzedniego. W 2020 we wszystkich ośrodkach transplantologicznych w Polsce przeszczepiono 1178 narządów od zmarłych dawców, w 2021 – 1274. Polska transplantologia odniosła wielki sukces – po raz pierwszy wykonano 200 przeszczepień serca i 68 transplantacji płuc. Jednak musimy pamiętać, że na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie jest aż 1874 pacjentów. Dlatego ciągła edukacja jest potrzebna

pr/

Data publikacji: 07.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również