Lady D. Lady Disabled – Dama Niepełnosprawna na Śląsku

Wyróżnienia „Lady D.” są przyznawane już od 2002 roku z inicjatywy senatora Marka Plury paniom, które pomimo zmagania się z własną niepełnosprawnością wnoszą istotny wkład w różnych obszarach życia.

Realizuje on zapisy Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych ONZ, którą ratyfikowała zarówno Polska jak i Unia Europejska. Konwencja zobowiązuje do podejmowania wszelkich kroków dla zapewnienia kobietom z niepełnosprawnościami pełnego rozwoju, postępu i umocnienia pozycji społecznej.

W 2020 roku, z powodu pandemii zaniechano ogłaszania plebiscytu, podobnie jak wielu innych wydarzeń. W roku bieżącym również, ze względu na restrykcje, trudno było planować wielkie wydarzenia. Przedsięwzięto zatem dla niego inną, wieloetapową formułę.

Wyniki ogłoszono bez udziału laureatek, bez publiczności, w formie transmisji live na profilu https://www.facebook.com/plura.marek. Data została wybrana nieprzypadkowo – 5 maja, Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Wyróżnienia przyznano w pięciu kategoriach: „Aktywność zawodowa”, „Aktywność społeczna”, „Kultura i sztuka”, „Sport” i „Dobry start”. Konkurs nagradza także Panie aktywne lokalnie – wyróżnione w kategorii powiatów i miast na prawach powiatu. Dla tych pań, we współpracy z samorządami, organizowane są lokalne gale. Przyznano 22 tytuły Lady D. powiatów żywieckiego, bielskiego, pszczyńskiego, wodzisławskiego, będzińskiego, miast: Bytomia, Częstochowy, Dąbrowy Górn., Gliwic, Jastrzębia Zdroju, Katowic, Rudy Śląskiej, Rybnika, Tychów, Zabrza i Żor.

Finał konkursu Lady D im. Krystyny Bochenek województwa śląskiego

16 lipca 2021 roku w hotelu Silesian w Katowicach odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody i pamiątkowe dyplomy laureatkom Konkursu Lady D.

Twórca plebiscytu – senator Marek Plura przedstawił Kapitułę, założenia konkursu, jego tegoroczną formułę. Na  uroczystość przybyło także kilka laureatek w kategorii miast i powiatów, od ich przedstawienia rozpoczęto uroczystość. Nagrodzono Lady D. powiatu żywieckiego, Agnieszkę Kubies-Kowalską z Koszarawy, Lady D. powiatu żywieckiego Dominikę Putyrę z Bystrej, Lady D. Katowic – Bożenę Werner, Lady D. powiatu będzińskiego – Katarzynę Adamczyk-Drożyńską ze Sławkowa oraz wyróżnioną z tego powiatu Agnieszką Kurasz z Czeladzi.

W kategoriach głównych tytuły Lady D. województwa śląskiego otrzymały:

– prof. Urszula Guzik z Katowic w kategorii Kariera Zawodowa

– Katarzyna Dyktyńska-Bańka z Piekar Śląskich w kategorii Aktywność Społeczna

– Olga Górnaś-Grudzień z Dąbrowy Górniczej w kategorii Sport

– Aleksandra Nykiel z Bystrej w powiecie bielskim w kategorii Twórczość Artystyczna

– Dominika Kasińska ze Szczyrku w powiecie bielskim w kategorii Dobry Start

Każdą z laureatek prowadzący przedstawiali w kilku zdaniach, każda z nich, po otrzymaniu pamiątkowego dyplomu, kwiatów, upominków, dziękowała ze wzruszeniem za wyróżnienie I za nominowanie instytucji lub osobie, często byli to prezydenci miast, doskonale znający swoje nieprzeciętne mieszkanki.

Wyjątkowy człowiek z pogodą ducha i zaangażowaniem we wszystkich sferach życia

W konkursie w kategorii Aktywność Zawodowa nagrodzono profesor Urszulę Guzik. Będąc od urodzenia osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest wzorcowym przykładem dla młodych kobiet, że nawet przy pewnych ograniczeniach ruchowych, możliwy jest pełny rozwój zawodowy oraz rozwijanie swoich zainteresowań.

Studia magisterskie ukończyła na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w 2003 r. Tego samego roku podjęła studia doktoranckie w zakresie Przyrodniczych Podstaw Ochrony Środowiska na tymże Wydziale. Pracę doktorską obroniła w 2007 roku, a 7 lat później uzyskała stopień doktora habilitowanego. W 2007 r. została zatrudniona w Katedrze Biochemii UŚ na stanowisku asystenta, a rok później na stanowisku adiunkta. Od października 2019 pracuje na stanowisku profesora Uniwersytetu Śląskiego w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.

– Odkąd pamiętam, zawsze musiałam dzielić swój czas na naukę i rehabilitację. Nie wpłynęło to jednak negatywnie na moją, początkowo edukację, a później karierę zawodową – mówi pani profesor. – Uważam, że moje wyróżnienie potwierdza, że osoba niepełnosprawna może się wspaniale realizować jako naukowiec. W swojej pracy biorę aktywny udział w życiu uczelni, prowadzę projekty naukowe, publikuję, uczestniczę w krajowych i zagranicznych konferencjach, prowadzę zajęcia dla studentów oraz uczniów szkół podstawowych i średnich, z powodzeniem konkuruję z moimi sprawnymi koleżankami i kolegami naukowcami.

Dodajmy, że profesor Urszula Guzik  swoje badania realizuje w ramach działalności Zespołu Biochemii i Genetyki Mikroorganizmów, którego jest członkiem, oraz we współpracy z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Jest już rozpoznawalnym naukowcem na arenie krajowej i międzynarodowej, ale nie ze względu na niepełnosprawność, a swoje osiągnięcia naukowe.

Kiedyś dałam szansę sama sobie, a teraz chcę ją dawać innym

Katarzyna Dyktyńska-Bańka z Piekar Śląskich – Lady D. w kategorii Aktywność Społeczna, jest osobą niemal całkowicie niewidomą, co nie przeszkadza jej wspierać inne osoby z niepełnosprawnościami, jako psycholog i coach, jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Śląskim. – Mimo praktycznie całkowitej ślepoty zawsze stawiałam na intensywną edukację, aby móc w pełni pracować zawodowo – mówi. Założyła dwie firmy społeczne zatrudniające wyłącznie osoby niepełnosprawne. Produkują nowoczesne ekologiczne wyroby zastępujące plastik. Biosłomka.pl produkuje słomki do napojów – ze słomy, po prostu.

O nagrodzie pani Katarzyna powiedziała:

– Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i zwieńczenie ponad dziesięcioletniej działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością. Wierzę głęboko, iż aktywizacja w obszarze zawodowym jest najskuteczniejszą formą rehabilitacji szczególnie w obszarze społecznym. Bioslomka.pl daje pracę osobom z niepełnosprawnościami, które dzięki temu mają szanse na zmianę i pełniejsze życie. Kiedyś dałam szansę sama sobie, a teraz chcę ja dawać innym.

Ogromne gratulacje i podziękowania składam na ręce pozostałych laureatek tegorocznej edycji konkursu Lady D.

Bukiet kwiatów wręczyła jej obecna na Gali prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.

Prawdziwie dobry start!

Dominika Kasińska nagrodzona w kategorii Dobry Start również mogła się cieszyć obecnością  przedstawicieli samorządu swojego miasta. Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy przyjechał, by osobiście pogratulować Dominice, a na stronie Urzędu Miasta Szczyrk pojawiła się informacja:

„Dominika jest ambasadorką akcji „Beskidy bez barier”, a szerszej publiczności jest zapewne znana z telewizyjnego programu „Down the Road. Zespół w trasie”. Dzięki osobom takim jak Dominika, przekonujemy się, że niepełnosprawność nie może odbierać kobietom możliwości samorealizacji, poczucia spełnienia i prawdziwego sukcesu”.”

Największą pasją Pani Dominiki jest pomaganie ludziom. Udziela się w organizacjach społecznych i placówkach wsparcia, jest członkinią Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego. W roku 2020 wygrała konkurs Barwy Wolontariatu w województwie śląskim. Swój talent do spiewu i tańca rozwija obecnie w Regionalnym Zespole „Ondraszek”. Prowadzi własne, bardzo popularne kanały w mediach społecznościowych.. Mimo wielu publicznych nagród i wyróżnień za swój największy sukces Pani Dominika uważa fakt, iż od września 2020 r. pracuje w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Bielsku-Białej jako asystent nauczyciela.

Jej aktywność jest przykładem na to, że dobry start czasem oznacza długą drogę trudnym, nieprzetartym szlakiem. Warto jednak dążyć do celu, który przecież nie jest końcem, a dopiero początkiem życiowej samorealizacji.

Zgłosiło ją Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Wielkie Serce” w Bielsku Białej.

Edukacja i żeglarstwo na mistrzowskim poziomie

Nominowana przez  Marcina Bazylaka, prezydenta Dąbrowy Górniczej Olga Górnaś-Grudzień w kategorii Sport od 17 lat pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej.

Jest reprezentantką Polski w żeglarstwie regatowym osób niepełnosprawnych, w klasie Hansa. W latach 2014-20 wielokrotnie stawała na podium Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Zdobyła także czterokrotnie złoty i raz srebrny medal Mistrzostw Europy. Zachęca do żeglarstwa i trenuje także dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. Daje im dobry przykład nie tylko wspaniałymi wynikami, ale przede wszystkim pokonując własne ograniczenia ruchowe.

Nie poddawać się i mieć marzenia – to motto zdolnej wokalistki

W kategorii Kultura i Sztuka Lady D została Aleksandra Nykiel z Bystrej – utalentowana, młoda wokalistka.

Wygrała jeden z odcinków “Szansy na sukces” pokonując ponad 2 tysiące konkurentów, z piosenkami Anny Jantar. Potem, a w 2019 roku wygrała już finał programu. Zyskała kwalifikację do sekcji “Debiuty” w 56. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Tam została laureatką Nagrody Publiczności.

Swoim doświadczeniem wspiera rozwój muzycznych pasji osób z niepełnosprawnościami zarówno w Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, której jest podopieczną, jak i w innych organizacjach bliżej jej podbeskidzkiego domu.

Nominował ją przewodniczy Rady Gminy Wilkowice, Marcin Kwiatek.

Czasem z trudem, ale zawsze z pozytywną energią i determinacją

Senator Marek Plura, sekretarz Kapituły Lady D. podkreślił: – Niepełnosprawność to dodatkowe wyzwanie, które te wspaniałe dziewczyny pokonują, czasem z trudem, ale zawsze z wielką pozytywną energią i determinacją. Ich przykład pomaga radzić sobie z kłopotami i spełniać marzenia nam wszystkim, niezależnie od sprawności i niepełnosprawności.

Miłą niespodzianką na zakończenie uroczystości był mini recital w wykonaniu Aleksandry Nykiel.

W gali  uczestniczyli m.in. wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj, burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk,  burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy oraz wicestarosta bielski Andrzej Kamiński.

Zobacz galerię…

Ilona Raczyńska-Ciszak, Iwona Kucharska, fot. materiały Biura Senatorskiego Marka Plury

Data publikacji: 19.07.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również