Lalka Barbie z zespołem Downa

Firma Mattel w końcu zrozumiała, jaką moc ma jej kultowy produkt. Barbie to najsłynniejsza lalka świata i jedna z najbardziej znanych ikon kultury masowej, która pomimo upływających lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Na szczęście czasy kontrowersji związanych z promowaniem przez nią nieosiągalnego ideału kobiecego piękna powoli odchodzą w niepamięć, bo Mattel wydaje pierwszą lalkę z zespołem Downa.

Kultowa lalka przez lata wiele się nauczyła i przeszła poważne zmiany. Barbie przez lata towarzyszyły liczne kontrowersje związane ze skrajną idealizacją kobiecego ciała, promowaniem anoreksji oraz sprowadzaniem roli kobiet do obiektu seksualnego i wydawania pieniędzy.

Mattel regularnie wprowadza do sprzedaży także modele okolicznościowo-edukacyjne, które mają zrywać z dyskryminacją rasową, religijną czy społeczną. Były już Barbie w hidżabie, spodziewające się dziecka, w rozmiarze XL czy wzorowane na wizerunkach kobiet będących dla dzieci dobrym wzorem do naśladowania.

Teraz zaś producent zdecydował się na kolejny ważny krok, a mianowicie we współpracy z amerykańską organizacją charytatywną National Down Syndrome Society (NDSS) i ekspertami medycznymi stworzył swoją pierwszą lalkę z zespołem Downa, aby pomóc dużej liczbie dzieci znaleźć zabawkę, która naprawdę je reprezentuje.

Mattel wyjaśnia, że zwrócił się do ekspertów o pomoc w projektowaniu lalki, aby twarz i ciało lalki wiernie ilustrowały osoby z zespołem Downa, dzięki czemu dziewczynki mogą znaleźć w ofercie lalek Barbie modele wyglądające dokładnie tak, jak one.

Co więcej, nawet elementu ubioru i biżuterii lalki zostały starannie przemyślane, dlatego Barbie nosi żółto-niebieską sukienkę w motyle (symbole związane ze świadomością zespołu Downa) oraz naszyjnik z trzema skierowanymi w górę strzałkami, reprezentującymi trisomię 21. chromosomu, a więc podstawę zespołu Downa.

Lalka Barbie z zespołem Downa jest już dostępna w przedsprzedaży w amerykańskim sklepie z zabawkami Smyths. Co warto podkreślić, jest częścią większej linii Barbie Fashionistas, która została wprowadzona na rynek w 2022 roku i obejmuje m.in. lalkę z protezą nogi, poruszającą się na wózku inwalidzkim oraz szczuplejsze i mniej muskularne lalki męskie.

Twarzą kampanii promującej lalkę została zaś Ellie Goldstein, brytyjska modelka z zespołem Downa, która nie ukrywa wzruszenia i radości z nowego podejścia firmy Mattel.

Oprac. em/, fot. Instgram Ellie Goldstein

Data publikacji: 26.04.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również