Lipiec miesiącem dumy z niepełnosprawności

Obchody Miesiąca Dumy z Niepełnosprawności (ang. Disability Pride Month) po raz pierwszy zorganizowane zostały w październiku 1990 roku w Bostonie, by przede wszystkim zmienić tradycyjne postrzeganie niepełnosprawności jako wstydliwej przypadłości, którą należy ukrywać przed resztą społeczeństwa. Dzisiaj to także przedstawienie historii walki o prawa osób z niepełnosprawnościami.

Wojtek Sawicki, chorujący na dystrofię mięśniową Duchenne’a, popularny autor bloga Life on Wheelz i pokazujący na nim codzienne życie osoby z niepełnosprawnością, przypomniał, że lipiec to Miesiąc Dumy z Niepełnosprawności.

„W rękach trzymam Flagę Dumy z Niepełnosprawności (Disability Pride Flag). Jej kolory odzwierciedlają całe spektrum niepełnosprawności i są celowo mniej intensywne, by były przyjazne dla osób neuroróżnorodnych” – napisał obok zamieszczonego przez siebie zdjęcia.

Niepełnosprawność fizyczną na fladze symbolizuje kolor czerwony, sensoryczną – zielony, niezdiagnozowaną – biały, rozwojową – żółty, natomiast psychiczną – niebieski. „Jako OzN powinniśmy być dumni z tego kim jesteśmy i nie ukrywać tego – dodał bloger. – Na świecie żyje 1,3 miliarda osób z niepełnosprawnościami, co szósta osoba na świecie – dlaczego mielibyśmy się wstydzić, ukrywać, przepraszać za to, że żyjemy”?

W. Sawicki rzucił pomysł, by wprowadzić celebrowanie Miesiąca Dumy z Niepełnosprawności w Polsce. Wnioskował, by zrobić marsze, konferencje, by mówić więcej o równości i akceptacji, o stereotypach i wykluczeniu, aby OzN trafiały częściej do mediów.

„Mówmy o sposobach, jak redukować ableizm i strach przed OzN, jak włączać nas do społeczności, aktywizować, zatrudniać i rozwijać potencjał. Jeśli uważacie, że to dobry pomysł – udostępnijcie posta. Niech wszyscy się dowiedzą, że lipiec to miesiąc Dumy OzN” – zaapelował na końcu swojego wpisu.

Oprac. IKa, fot. freepik.com

Data publikacji: 12.07.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również