Lodołamacze 2012 przyznane!

Gala Finałowa VII edycji Konkursu LODOŁAMACZE 2012, do którego przystąpiło 330 pracodawców, odbyła się 27 września br. w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego inicjatorem i organizatorem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Patronat honorowy nad Konkursem już po raz drugi objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska. W trakcie Gali wręczone zostały statuetki LODOŁAMACZA 2012., którymi nagrodzono wrażliwych społecznie pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością oraz podmioty i organizacje mające wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska tych osób.

Konkurs ten w szczególności adresowany jest do tych pracodawców, którzy mają świadomość, iż prowadzenie odpowiedzialnego biznesu nie tylko przynosi korzyści ich firmom, ale wiedzą, jak duże znaczenie ma praca w procesie integracji pełno- i niepełnosprawnych.

Organizatorzy stawiają sobie za cel by idea tego Konkursu zainteresowała również tych, którzy z problematyką aktywności zawodowej osób niepełnoprawnych jeszcze się nie zetknęli. Liczą na to, że dzięki wymianie doświadczeń, przekonają się, że osoby niepełnosprawne są wartościowymi pracownikami, zaangażowanymi w sprawy firmy. Kampania promuje też aktywność osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia by udowodnić, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w rozwijaniu swoich pasji, zainteresowań i talentów.

Ideą Konkursu Lodołamacze jest nagradzanie firm, instytucji i osób prywatnych wybitnie angażujących się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych, tworzących nowe i coraz lepszej jakości miejsca pracy oraz dostrzegających sens i konieczność aktywizacji zawodowej i społecznej tej grupy osób. Statuetka Lodołamacza jest wyróżnieniem dla tych, którzy decydując się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, jednocześnie prowadzą wobec nich przyjazną politykę personalną, przełamują bariery, walczą z niechęcią i obojętnością społeczeństwa.

Istota Konkursu Lodołamacze zawiera się w czterech punktach:
· promocja pracodawców, którzy wyróżniają się profesjonalną polityką personalną, w sposób szczególny otwartą na problemy osób niepełnosprawnych,
· zachęta do tworzenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz podnoszenia standardu już istniejących,
· pomoc w zarządzaniu zasobami ludzkimi osób niepełnosprawnych poprzez wskazanie odpowiednich wzorców kultury organizacyjnej pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne
· propagowanie wśród pracodawców działalności prospołecznej oraz uczestnictwa w pracach organizacji pozarządowych.

W tegorocznej edycji laureatami Lodołamaczy na arenie ogólnopolskiej zostali:

Kategoria Zatrudnienie Chronione
I miejsce – MTM Wytwórnia Artykułów z Tworzyw Sztucznych Tadeusz Szczepański, Warszawa
Szczególnie doceniono pomoc w wyrównywaniu szans osób, które są szczególnie zagrożone wykluczeniem z rynku pracy. Firma posiada status zakładu pracy chronionej od 1994 r. Osoby z niepełnosprawnością stanowią ponad 70 proc. załogi. Zatrudnia aż 190 osób ze schorzeniami specjalnymi. Firma jest prawdziwym Lodołamaczem – w 2011 r. mimo niekorzystnych zmian w prawie utworzonych zostało blisko 50 nowych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością.

II miejsce – Hotel „Gracja” Józef Kuczyński, Gorzów Wielkopolski
Firma dużą wagę przywiązuje do integracji osób niepełnosprawnych włączając je do aktywnego trybu życia zawodowego, i osobistego. Cechuje ją szczególna dbałość o przystosowanie stanowisk pracy zgodnie z rodzajem i stopniem niepełnosprawności oraz predyspozycjami psychofizycznymi. Otwartość na potrzeby osób niepełnosprawnych, pokrzywdzonych przez los, chorych lub borykających się z problemami finansowymi to misja firmy.

III miejsce – Spółdzielnia Inwalidów Branży Metalowej Tuchmet z Tucholi
Kapituła doceniła długoletnie i konsekwentne działania na polu aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Spółdzielnia zatrudnia te osoby nieprzerwanie od 1951 r. Pomimo niekorzystnych zmian przepisów oraz czasami trudnej sytuacji gospodarczej stale jest największym zakładem zatrudniającym osoby niepełnosprawne w zagrożonym wysokim bezrobociem regionie Tucholi .W firmie znalazło zatrudnienie 81 osób niepełnosprawnych co stanowi prawie 90 proc. wszystkich pracowników zakładu. Osoby niepełnosprawne zatrudnione są na wszystkich stanowiskach od kierowniczych po robotnicze. W 2011 r. w firmie powstało 5 nowych stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych.

Kategoria Otwarty Rynek Pracy
Decyzją Kapituły I miejsce nie zostało przyznane
II miejsce – Rosmosis – Wawrzyniak Sp. z o.o., Zduny
W firmie pracuje 80 osób legitymujących się stopniem niepełnosprawności. Swoje działania na rzecz pozytywnego wizerunku idei rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych firma realizuje poprzez ciągłe zwiększanie liczby zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Wspiera działalność stowarzyszeń oraz pracujących w firmie osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Zarówno od strony architektonicznej jak i całego otoczenia nie posiada żadnych barier z którymi muszą zmagać się niepełnosprawni.

III miejsce – Instytut Edukacji i Rozwoju Alfa Prim, Katowice
Zdaniem Kapituły to wyjątkowa i godna naśladowania firma.Od samego początku istnienia zatrudnia osoby niepełnosprawne, wśród których, warto podkreślić, przeważają osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Specjaliści Instytutu ponadto z pasją i zaangażowaniem uczą między innymi jak komunikować się oraz zachować w stosunku do osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, a także w jaki sposób efektywnie przeprowadzić obsługę klienta niepełnosprawnego, a także jak zatrudniać osoby niepełnosprawne.

Kategoria Pracodawca Nieprzedsiębiorca
I miejsce – Muzeum Kinematografii w Łodzi
Statuetka przyznana została za przełamywanie barier i oporów społecznych wobec osób niepełnosprawnych. Kapituła doceniła nowatorstwo, kreatywność i odpowiedzialną politykę w zakresie integracji społecznej, aktywizacji zawodowej i zatrudnienia oraz dostosowanie pomieszczeń instytucji do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zaangażowanie we współpracę z ich środowiskami.

II miejsce – Legnicka Biblioteka Publiczna, Legnica
Instytucja wyjątkowa i godna naśladowania. Biblioteka zatrudnia osoby niepełnosprawne, ale także prowadzi szereg działań służących temu, aby niepełnosprawni mogli korzystać z jej zasobów. Legnicka Biblioteka gromadzi książki pisane alfabetem Braille’a, zajmuje się dostarczaniem tych wydawnictw do domów osób niewidomych i niedowidzących. W ramach programu „Książka na telefon” biblioteka wypożycza książki drukowane tradycyjnie, książki z tzw. „dużą czcionką”, „książki mówione” – nagrania na kasetach magnetofonowych, audiobooki, a także nagrania muzyczne. W ciągu roku pracownicy biblioteki dostarczają ok. 1500 książek i blisko 7500 kaset „książki mówionej”. Dzięki pracy Biblioteki średnio 2200 czytelników powyżej 55 roku życia co roku wypożycza ponad 6000 książek i ponad 8000 jednostek zbiorów specjalnych. Biblioteka wspiera twórczość osób niepełnosprawnych oraz inicjuje różnego rodzaju spotkania dla tych osób. Posiada komputer dostosowany dla osób niewidzących, a jej. pracownicy znają język migowy.

III miejsce – Stowarzyszenie Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących, Poznań
Statuetka Lodołamacza przyznana została za niesienie wielokierunkowej pomocy osobom niepełnosprawnym oraz i ich rodzinom. W celu realizacji zadań, organizacja utworzyła trzy placówki rehabilitacyjne dziennego pobytu – warsztaty terapii zajęciowej oraz dwie placówki o statusie środowiskowego domu samopomocy. Stowarzyszenie zatrudnia w placówkach wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Duży nacisk położony jest na działania Integracyjne mające na celu umożliwianie osobom niepełnosprawnym udział w miarę możliwości we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

SUPER LODOŁAMACZ
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za Krokiem” w Zamościu
Stowarzyszenie działa od 1990 roku i jest organizacją pozarządową, zrzeszającą rodziców, opiekunów i przyjaciół dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie przez 20 lat swojej działalności zbudowało markę znaną w całej Polsce (i na Ukrainie) jako profesjonalna i działająca bez zysku organizacja pożytku publicznego wspierająca osoby niepełnosprawne i ich rodziny w sposób systemowy i szerokoprofilowy w ubogim regionie Zamojszczyzny. Stowarzyszenie prowadzi unikalną w regionie Polski południowo-wschodniej profesjonalną działalność w zakresie zintegrowanej rehabilitacji, edukacji i wsparcia społecznego dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych, głównie z wczesnym uszkodzeniem mózgu

LODOŁAMACZ SPECJALNY
Tomasz Tasiemski
Prof. nadzw. dr hab. Tomasz Tasiemski pracuje w Katedrze Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Został nagrodzony za dotychczasową działalność naukowo-dydaktyczną oraz działalność na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.

W trakcie Gali wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wręczył odznaczenia państwowe – Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, które otrzymało siedem osób za zasługi w działalności na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.
Uroczystość uświetnił występ Zbigniewa Wodeckiego oraz Pawła Ejzenberga wokalisty, półfinalisty programu Mam Talent, a poezję recytował Zbigniew Zamachowski – ambasador Konkursu. Prowadził ją Maciej Kurzajewski.

Zobacz galerię…

Ambasadorowie o Lodołamaczach

Jesteśmy zespołem, który dotychczas nie angażował się w podobne projekty jak Lodołamacze – lider zespołu Feel Piotr Kupicha – Postanowiliśmy jednak to zmienić. Chcemy, aby Lodołamacze docierały za naszym pośrednictwem do pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne i do tych, którzy jeszcze nie zatrudniają osób niepełnosprawnych. Jako ambasador kampanii w województwie śląskim zachęcamy: przełam się! Zatrudniaj osoby niepełnosprawne!

Widzę potrzeby innych więc staram się pomagać ludziom jak tylko mogę. A pomagać warto, szczególnie tym najbardziej pokrzywdzonym – mówi Zbigniew Wodecki, ambasador Konkursu w województwie małopolskim. I dodaje: Poza tym, każdy z nas powinien postępować tak, jak by chciał, aby z nim postępowano. To może trochę egoistyczne, ale to jest bardzo dobry egoizm. Podobnie jest z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Łatwe to pewnie nie jest i wymaga wysiłku, ale jest wynikiem naszej odpowiedzialności społecznej i wrażliwości. Dlatego też zdecydowałem się zostać ambasadorem Kampanii Lodołamacze. Życzę, aby ten projekt i Konkurs pokazał najlepszych pracodawców osób niepełnosprawnych, a wszyscy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne mieli możliwość pochwalenia się swoimi sukcesami.

Osoby niepełnosprawne to ludzie z niewygodami, z którymi każdego dnia muszą się zmagać. Od kilkunastu lat jesteśmy związani ze środowiskami osób niepełnosprawnych intelektualnie, ruchowo, niewidomych i słabowidzących. To wspaniali ludzie, od których każdego dnia uczymy się radości życia i wielkiej pokory wobec niego. Te spotkania sprawiają, że patrzymy na świat innymi oczami, dostrzegając tych wciąż często niesłusznie wykluczonych z życia codziennego wszechobecnymi barierami, nieprzygotowanym dla nich rynkiem pracy i traktowaniem, jako ten „gorszy” pracownik. któremu trzeba stworzyć szczególne warunki, pomimo, że państwo stara się finansować każde takie stanowisko pracy! Z tym należy walczyć, ale również wspierać i pokazywać te firmy, które swoich niepełnosprawnych pracowników, traktują z należytym szacunkiem! Osoby niepełnosprawne to dzisiaj często ludzie dobrze wykształceni. W swojej pracy są niezwykle oddani i doceniają tych, którzy tą pracę im umożliwiają. Drzemie w tych ludziach ogromny potencjał. Chcą spełniać swoje marzenia, a one właśnie pchają nas na wyżyny naszych własnych możliwości.
Nasz niepełnosprawny przyjaciel Marek Siwek, z którym koncertujemy w integracyjnym projekcie Symbioza, jest przykładem człowieka, który jest niepełnosprawny, ale nie gdy śpiewa. W swoich tekstach pisanych do muzyki Grzegorza, pisze o zwykłych ludzkich problemach, ale i wartościach osiągalnych jedynie przed śmiercią. Chory na SM i raka Marek był częstym „gościem” ośrodków opieki paliatywnej, gdzie spisywał przemyślenia ludzi na łożu śmierci. Z tych niezwykłych spotkań powstały równie niezwykłe piosenki, którymi Marek chce pokazywać ludziom, że zawsze jest nadzieja, że nie należy się poddawać i te idee realizuje w życiu, dziś już, jako szczęśliwy mąż niezwykłej Oli, która wyrwała go ze szponów śmierci.
Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak, zespół LOMBARD

Do udziału w Konkursie Lodołamacze zachęca Renata Mauer Różańska, trzykrotna medalistka olimpijska, ambasador Kampanii na Dolnym Śląsku: – Dotychczas miałam kontakt jedynie z niepełnosprawnymi sportowcami i widziałam ile wysiłku wkładali w treningi oraz dążenie do osiągnięcia sukcesu. W chwili otrzymania zaproszenia do roli ambasadora Konkursu Lodołamacze nie wahałam się ani chwili. Dostrzegam bowiem w kampanii potrzebę działań w kierunku integracji osób niepełnosprawnych i umożliwienia im pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Z drugiej strony pracodawcy dzięki Lodołamaczom dowiadują się, że warto zatrudniać osoby niepełnosprawne, ponieważ przynosi to korzyści finansowe i społeczne. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej to satysfakcja dla obu stronom. Zapraszam do przełamywania się i do uczestnictwa w Konkursie Lodołamacze – Renata Mauer Różańska
Jeszcze kilka lat temu tematyka niepełnosprawności była mi obca. Byłam młodą odnoszącą sukcesy wokalistką, która nie przeczuwała tego, co miało nadejść. Chwila nieuwagi, mgnienie oka…i stałam się niepełnosprawna.
Zrozumiałam wówczas, zarówno ja, jak i moi bliscy, że taka sytuacja może się zdarzyć każdemu i w każdej chwili. Nabraliśmy wówczas świadomości, że nikt nie powinien być na ten temat obojętny, bo dotyczy on nas wszystkich. Czy niepełnosprawność mnie zmieniła? Tak, z pewnością nauczyła mnie pokory i cierpliwości. Ale też sprawiła, ze zaczęłam cenić życie, każdy moment, każdy oddech, bo przecież o mały włos jutra mogło nie być. Czy to, że jestem „inna” czyni mnie gorszym człowiekiem, słabszą wokalistką..? Nie sądzę. Czuję, że dzięki moim trudnym doświadczeniom odkryłam w sobie cechy o wielkiej wartości, cechy, których wcześniej nie znałam. Jestem zatem tym samym człowiekiem, a może ciut lepszym…
Niezmiernie cenię ludzi, którzy odrzucają uprzedzenia, łamią stereotypy, bo wiedzą, że prawdziwa wartość człowieka nie leży w jego fizyczności, lecz w tym, co ma do zaoferowania światu. Zatrudnianie osób niepełnosprawnych, to dowód wrażliwości i mądrości pracodawców. Ludzie o otwartych sercach i umysłach zmieniają świat na lepszy. Taki, w którym każdy ma swoje miejsce i czuje się potrzebny. Zdecydowałam się zostać ambasadorem kampanii dla pracodawców wrażliwych społecznie Lodołamacze, bo w takim właśnie świecie chcę żyć. W świecie wolnym od dyskryminacji i wszelkich uprzedzeń, w świecie równych szans. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają nam ten świat budować!
Monika Kuszyńska

Oprac. MS

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również