Lodołamacze są potrzebni

W Katowicach 12 września odbyła się w studiu koncertowym Radia Katowice XVII regionalna gala Konkursu “Lodołamacze 2022”, honorująca firmy i instytucje z województw świętokrzyskiego, łódzkiego, śląskiego i mazowieckiego, które wspierają aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych i eliminację barier społecznych.

Konkurs ma za zadanie uhonorować i docenić instytucje i pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, ale też oferujących zatrudnienie chronione, wspierających otwarty rynek pracy, ułatwiających rehabilitację społeczno-zawodową osób niepełnosprawnych, ułatwiającym im dostępność do szeregu usług. Nagrody kierowane są również do dziennikarzy, poruszających tę tematykę i wspierających rozwój osób niepełnosprawnych.

Krzysztof Kosiński, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, organizatora konkursu Lodołamacze, powiedział na otwarciu:- Zachęcamy do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, które są pełnowartościowymi pracownikami, na których można polegać i dzięki nim rozwijać swój biznes. Zachęcamy także osoby z niepełnosprawnościami i stwarzamy im warunki do aktywności zawodowej w warunkach, gdzie mogą podjąć pracę i być aktywnymi członkami społeczeństwa, a nie zamykać się w czterech ścianach.

Bogdan Wenta, prezydent Kielc, członek kapituły, zwracając się do uczestników konkursustwierdził: – Wasza działalność pokazuje, że nie ma żadnych barier, a jeśli się pojawiają, to wspólnym wysiłkiem można je zlikwidować. Jesteście inspiracją do działania dla tych, którzy chcą pomagać wchodzić na rynek pracy coraz większej grupie osób z niepełnosprawnościami, jesteście tymi „lodołamaczami”, którzy innym torują drogę. Gratuluję nominacji do konkursu, a szczególnie gratuluję zwycięzcom.

Jan Wroński, dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON, przewodniczący jury, podsumował obrady: – Narada była bardzo burzliwa, bo wszyscy zgłoszeni zasługują na uznanie. Zgłoszono 132 kandydatury z 4 województw i wyłoniono laureatów w 9 kategoriach, w tym 2 wyróżnienia specjalne: SUPER LODOŁAMACZ 2022 dla instytucji i LODOŁAMACZ SPECJALNY dla osoby.

Kapituła Konkursu wyłoniła następujących zwycięzców etapu regionalnego.

KATEGORIA ZAKŁAD PRACY CHRONIONEJ
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2022 otrzymuje Naprzód Hospital sp. z.o.o., ul. Traktorowa 126, 91-204 Łódź
II miejsce: MUSI NOVUM sp. z o.o., ul. 1 Maja 43A, 96-300 Żyrardów
III miejsce: BDW B. Seweryn D. Łączyński sp. j., ul. Fitznerów 1, 41-100 Siemianowice Śląskie

KATEGORIA OTWARTY RYNEK PRACY
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2022 otrzymuje: Spółdzielnia Socjalna ,,MULTISERVICE”, ul. Pułaskiego 12, 42-300 Myszków
II miejsce: Spółdzielnia Socjalna Honolulu, ul. Warszawska 37, 40-010 Katowice
III miejsce: Truvant Europe sp. z o.o., 94-406 Łódź, Nowy Józefów 70

KATEGORIA INSTYTUCJA
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2022 otrzymuje: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, ul. Kossutha 11 , 40-844 Katowice
II miejsce: Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże, 43-190 Mikołów-Borowa Wieś, ul. Gliwicka 366
III miejsce: Fundacja Pomocy Rodzinie ,,Człowiek w Potrzebie”, al. Jerozolimskie 123a, 02-017 Warszawa

KATEGORIA REHABILITACJA SPOŁECZNO-ZAWODOWA
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2022 otrzymuje: Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże, Zakład Aktywności Zawodowej w Mikołowie-Borowej Wsi, ul. Gliwicka 366c, 43-190 Mikołów
II miejsce: Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Diecezji Kieleckiej, ul. Wesoła 52a, 25-363 Kielce
III miejsce: Zakład Aktywności Zawodowej, ul. Olszewskiego 21, 25-663 Kielce

KATEGORIA PRZYJAZNA PRZESTRZEŃ – DOSTĘPNOŚĆ CYFROWA
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2022 otrzymuje: Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach, Dworzec autobusowy w Kielcach, ul. Głowackiego, 425-368 Kielce

KATEGORIA ZDROWA FIRMA
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2022 otrzymuje: Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. Wojciecha Starzewskiego – Szpital Miejski w Zabrzu, ul. Zamkowa 4, 41-803 Zabrze

KATEGORIA DZIENNIKARZ BEZ BARIER
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2022 otrzymuje: Piotr Grela – Redaktor Koordynator medialny Akademii Piasta Gliwice
Ponadto Kapituła przyznała tytuły honorowe:

SUPER LODOŁAMACZ 2022
Towarzystwo Opieki nad Niepełnosprawnymi z Ustronia

LODOŁAMACZ SPECJALNY 2022
Anna Tomaszewska Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Łodzi

Laureatów ogólnopolskiego etapu Konkursu “Lodołamacze 2022” poznamy 6 października br. podczas gali, zorganizowanej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Konkurs pokazuje, dzięki szczegółowym kategoriom, jak szeroki zakres może mieć społeczne zaangażowanie firm: od działań na rzecz pracodawców, przez edukację, promocję różnorodności, zdrowia, dostępności, pomoc osobom najbardziej potrzebującym.

Podczas imprezy wystąpiła absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, niewidoma pianistka Kaja Kosowska oraz altowiolista Krzysztof Woźniczka, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Galę poprowadziła Beata Tomanek – dziennikarka Polskiego Radia Katowice.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.

Projekt „LODOŁAMACZE” dofinansowany jest ze środków PFRON w ramach realizacji zadań zleconych.

„Nasze Sprawy” objęły patronatem medialnym tę regionalną galę Lodołamaczy.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ewa Maj

Data publikacji: 13.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również