Wrzesień jest Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów u Dzieci

W tym czasie propaguje się wiedzę na ich temat pod hasłem #GoldSeptember z symbolem „złotej wstążki”. Kolor złoty przedstawia bowiem to, co w życiu najcenniejsze – zdrowie dzieci.

W tym miesiącu różne obiekty na świecie są podświetlane na złoty kolor, aby okazać wsparcie chorym dzieciom i ich rodzinom. Organizowane są różnego rodzaju inicjatywy, które są pretekstem do rozmów i publikacji o realnych problemach w onkologii dziecięcej, pokazywania dobrych praktyk i różnych aspektów choroby oraz tego, jak można pomagać.

20 września 2022 r. odbędzie się dla podopiecznych Fundacji ISKIERKA RODZINNY PIKNIK Z OKAZJI 50 LAT HEMATOLOGII DZIECIĘCEJ NA ŚLĄSKU.
Wydarzenie, które będzie miało miejsce w zabytkowej Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, to zarówno spotkanie merytoryczne Zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii z całej Polski, jak i debata o najważniejszych postępach i wyzwaniach w dziecięcej onkologii. O g. 16.00 w Strefie Carnall Sztolni rozpocznie się PIKNIK ze strefą animacji i zabaw dla podopiecznych Fundacji ISKIERKA i ich rodzin. Będzie wspólne świętowanie wraz z lekarzami, pyszny tort, piknikowy poczęstunek a o g.18.00 koncert zespołu Happy Big Band!
Tego dnia, o g. 20.00 zainaugurujemy również akcje podświetlania na złoto budynków, w ramach gestu solidarności i wsparcia dzieci z chorobą nowotworową.

21 września 2022 r. również w Zabrzu, w Hotelu Diament, odbędzie się konferencja pt.: ”Postępy w leczeniu w onkologii i hematologii dziecięcej”, na której m.in. o roli organizacji pozarządowych we wspomaganiu procesów leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi i hematologicznymi opowie Prezes Fundacji ISKIERKA Jolanta Czernicka-Siewecka. Wstęp tylko na zaproszenia.
Wydarzenie jest objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

O #GoldSeptember
Ideę Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Nowotworów Wieku Dziecięcego – Złotego Września, od 2012 r. funkcjonującego w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Baracka Obamy, wypromowało międzynarodowe stowarzyszenie Childhood Cancer International (CCI). CCI stworzyło trzy akcje społeczne związane ze swoją misją: Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Wieku Dziecięcego (15 lutego), Tydzień Ozdrowieńców (w czerwcu) i właśnie – Golden September. W 2020 roku w kampanii Miesiąca Świadomości Chorób Nowotworowych u Dzieci do działań SIOP Europe, Childchood Cancer International Europe, PanCare (organizacji zrzeszających onkologów dziecięcych, środowisko akademickie, rodziców i pacjentów) dołączył Parlament Europejski.

Akcję rozpoczęło oświetlenie jego siedziby w Brukseli. Na całym świecie partnerzy kampanii w geście solidarności, rozświetlili złotym światłem sławne budowle: Tower w Londynie, wieżowce w Toronto, Kuala Lumpur w Malezji czy Shenzen w Chinach. W Warszawie m.in. oświetlono Pałac Kultury, w Poznaniu Bibliotekę Raczyńskich, a na Śląsku: katowicki Spodek, stadion w Chorzowie czy Operę Śląską w Bytomiu.

W Polsce inicjatywie Gold September patronuje Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Fundacja ISKIERKA jest członkiem CCI Europe, czyli europejskiego oddziału Childhood Cancer International (CCI). CCI Europe to największa ogólnoeuropejska organizacja zrzeszająca 67 organizacji z 30 krajów w Europie, ściśle współpracuje ze specjalistami z zakresu onkologii, psychologii, środowiskiem akademickim, naukowcami, przedstawicielami różnych grup społecznych i organizacjami pozarządowymi w całej Europie.

Więcej: www.onkorodzice.pl www.fundacjaiskierka.pl

Info: Fundacja ISKIERKA

Data publikacji: 13.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również