Łódzka Kolej Aglomeracyjna nagrodzona za usuwanie barier dla niepełnosprawnych

Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) została laureatem międzynarodowej nagrody w dziedzinie dostępności – poinformował 3 grudnia Urząd Marszałkowski w Łodzi. Grono ekspertów ze 180 krajów doceniło innowacje wprowadzone w pociągach ŁKA z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami.

“Łódzka Kolej Aglomeracyjna – spółka samorządu województwa łódzkiego – została laureatem międzynarodowej nagrody w dziedzinie dostępności. Lista wyróżnionych została opublikowana 3 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami” – przekazał PAP Jacek Grabarski z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Międzynarodowe grono ekspertów ze 180 krajów doceniło ŁKA jako jedyną z Polski w programie ZERO PROJECT. Jest to projekt skoncentrowany na wdrażaniu Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych i tworzeniu świata bez barier. Co roku wyróżniane są praktyki z jednego z czterech obszarów tematycznych; tym razem była to dostępność.

Wśród innowacji, zastosowanych w pociągach ŁKA, które zostały wyróżnione przez ekspertów znalazły się m.in. oznaczenia numeru siedzeń w alfabecie Braille’a i znacznikiem NFC, możliwość połączenia się z tłumaczem języka migowego przez obsługę pociągu, podnośniki dla wózków inwalidzkich uruchamiane przez pracowników obsługi i inne elementy wyposażenia wnętrz pojazdów. (PAP)

Agnieszka Grzelak-Michałowska, fot. fanpage ŁKA

Data publikacji: 04.12.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również