Będzie terapia, leczenie, wsparcie edukacyjne dla parasportowców z Dolnego Śląska

Kompleksowe wsparcie medyczne, terapeutyczne i edukacyjne dla sportowców z niepełnosprawnościami, w tym – olimpijczyków z Dolnego Śląska. To najważniejszy punkt z listu intencyjnego, który 3 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami, Fundacja „Potrafię Pomóc” podpisała z Wojewódzkim Zrzeszeniem Sportowym Niepełnosprawnych START. W praktyce oznacza to nawiązanie bardzo ważnej dla sportowców z niepełnosprawnościami współpracy.

Cieszymy się, że nasi sportowcy będą mieli możliwość znalezienia w jednym miejscu pomocy lekarzy, terapeutów, ale też psychologa czy dietetyka – wyjaśniał w czasie spotkania Bożydar Abadżijew, Wiceprezes Zarządu wrocławskiego START-u, trener główny reprezentacji Polski oraz sekcji WZSN START Wrocław w piłce siatkowej na siedząco.

– Liczy się też dostępność budynku i usług specjalistów – dodała Janina Trzeciak – prezes Zarządu Zrzeszenia.

Sportowcy będą mogli korzystać z zaplecza otwartego w zeszłym roku nowoczesnego Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego, które Fundacja „Potrafię Pomóc” prowadzi przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu. To miejsce dostępne, dostosowane do potrzeb pacjentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności, m.in. ruchową, poznawczą czy wzroku. Są odpowiednie oznaczenia, możliwość skorzystania ze wsparcia asystenta pacjenta, dostosowana przestrzeń, np. gabinet ginekologiczno-położniczy z systemem transportu szynowego, który pomaga w przetransportowaniu pacjentki z wózka na fotel ginekologiczny. Z placówką współpracuje 60 specjalistów.

– Aby udzielić jak najszerszego wsparcia sportowcom zamierzamy w Centrum zatrudnić kolejnych specjalistów z zakresu medycyny sportowej. Mamy też w planach zakupienie sprzętu do fizykoterapii oraz diagnostyki medycznej, właśnie pod kątem potrzeb zawodników. Od wiosny zamierzamy uruchomić specjalistyczne okresowe badania sportowe. Jesteśmy gotowi. Mamy do tego przygotowany sprzęt i wyszkoloną kadrę – powiedziała Dominika Zawadzka, koordynator ds. terapeutycznych Centrum Chorób Rzadkich.

– Jeśli zajdzie taka potrzeba, na przykład w razie kontuzji bądź przy przygotowaniach do zawodów, regeneracji po nich, jesteśmy w stanie zapewnić zintensyfikowaną terapię – dodała Magdalena Kokot, p.o. managera Centrum Chorób Rzadkich.

– Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Ja do tej pory jako olimpijczyk z niepełnosprawnością i medalista, miałem i tak większe niż przeciętny sportowiec z niepełnosprawnością możliwości skorzystania z pomocy lekarskiej czy terapeutycznej, na przykład w ramach kadry Olimpijskiej, ale to tylko wycinek tego, co jest potrzebne. Człowiek i tak musi szukać wsparcia we własnym zakresie. Sportowcy bez medali olimpijskich są w gorszej sytuacji – wyjaśnił Jakub Tokarz – mistrz paraolimpijski w parakajakarstwie z Rio de Janeiro 2016, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy oraz wielokrotny mistrz Polski.

Zrzeszenie START to jeden z największych klubów w Polsce, w którym trenują sportowcy z niepełnosprawnościami. Pod swoimi skrzydłami ma 200 zawodników, w tym – 30 członków kadry narodowej.

– Rzadko się zdarza – przynajmniej w przypadku klubów zrzeszających sportowców z niepełnosprawnościami – by miały one skoncentrowaną w jednym miejscu, skoordynowaną opiekę dla zawodników. Będziemy pionierami, ale mam nadzieję, że za nami pójdą kolejni i że wyznaczymy nowe standardy – powiedział wiceprezes WZSN START, Bożydar Abadżijew.

– Pierwsze fundusze na wsparcie sportowców z niepełnosprawnościami udało się zgromadzić dzięki zbiórce i licytacji w czasie zorganizowanego 13 listopada we Wrocławiu przez naszą Fundację „Potrafię Pomóc” oraz fundację „Młodzi dla Wrocławia” charytatywnego Balu Niepodległości. To ponad 37 tysięcy złotych! – wyjaśnił Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc” dodając, że zawodnicy korzystać będą również z bezpłatnych terapii prowadzonych w Centrum w ramach finansowanego przez PFRON projektu „Interdyscyplinarna Pomoc dla Samodzielności”.

Władze Fundacji i Stowarzyszenia mają nadzieję, że ich współpraca i stworzenie dobrych warunków do leczenia i terapii przyczynią się do popularyzacji sportu osób z niepełnosprawnościami.

pr/, fot. Fundacja „Potrafię Pomóc”

Data publikacji: 04.12.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również