Dostępność można opowiadać, ale najlepiej ją pokazać. Właśnie temu będą służyć IV Lubelskie Dni Integracji, które 20–21 maja odbędą się w Lublinie. Wydarzenie skierowane jest do studentów, doktorantów i pracowników uczelni oraz mieszkańców miasta i regionu. Jego celem jest integracja oraz promocja wiedzy w obszarach związanych z wyrównywaniem szans, dostępnością, niepełnosprawnością i różnorodnością potrzeb w procesie kształcenia.
IV Lubelskie Dni Integracji organizuje pięć lubelskich uczelni: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Politechnika Lubelska – w tym roku lider wydarzenia. Program obejmuje prelekcje zaproszonych gości, prezentacje projektów z obszaru dostępności, praktyczne warsztaty oraz Piknik Integracyjny.
Otwarcie i program pierwszego dnia
20 maja w godz. 10.00-12.00 w auli I Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej nastąpi uroczyste otwarcie. Uczestnicy wysłuchają wystąpień poświęconych ds. profilaktyce słuchu oraz prostemu językowi w uczelnianej przestrzeni. Tego dnia warsztaty będą odbywać się w poszczególnych uczelniach w godz. 12.00–18.30.
W programie zaplanowano ds. warsztaty łucznicze, zajęcia językowe łączące naukę z zabawą, prezentacje i ćwiczenia z wykorzystaniem specjalnych symulatorów umożliwiających doświadczenie codziennych sytuacji z perspektywy osób z różnymi potrzebami i ograniczeniami, a także warsztaty wprowadzające do podstaw Polskiego Języka Migowego. Uczestnicy będą mogli również wziąć udział w rozmowie o zdrowiu psychicznym oraz zapoznać się z aplikacją mobilną będącą symulatorem terapii pacjenta chorującego na cukrzycę typu 1 i używającego pompy insulinowej.
– Dni Integracji stanowią przestrzeń do rozwijania współpracy międzyuczelnianej oraz wymiany doświadczeń w zakresie działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami oraz osób w kryzysie zdrowia psychicznego. To wyjątkowa inicjatywa, której celem jest budowanie otwartego, przyjaznego i świadomego środowiska akademickiego – mówi Edyta Alinowska, pełnomocnik ds. osób z niepełnosprawnościami na Politechnice Lubelskiej.
Piknik i wydarzenia drugiego dnia
21 maja w godz. 12.00–15.00 na placu przed budynkiem Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej (ul. Nadbystrzycka 40) odbędzie się Piknik Integracyjny. Swoje stoiska zaprezentują koła naukowe, organizacje studenckie oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Tego dnia zaplanowano również turniej siatkówki na siedząco, który rozpocznie się o godz. 14.00 w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej 36B.
Równolegle na każdej z uczelni odbywać się będą warsztaty towarzyszące, ds. relaksacyjne, dotyczące substancji psychoaktywnych, fizjoprofilaktyki w dolegliwościach bólowych kręgosłupa, a także zajęcia w strefie animaloterapii. Uczestnicy będą mogli również lepiej poznać perspektywę funkcjonowania osób w spektrum autyzmu oraz osób z ADHD w środowisku akademickim.
– Podczas wydarzenia zapewniamy tłumacza języka migowego oraz dostęp do napisów na żywo po zeskanowaniu kodu QR. Znajduje się on przy wejściu do budynków oraz na materiałach drukowanych. Uczestnicy będą mogli także skorzystać z mobilnej walizkowej pętli indukcyjnej dzięki wsparciu Stowarzyszenia Otwieracz – zapowiada Alinowska.
UWAGA: Wstęp na otwarcie IV Lubelskich Dni Integracji oraz na Piknik Integracyjny jest wolny. Natomiast na warsztaty obowiązują zapisy prowadzone pod adresem: https://pollub.pl/rekrutacja/osoby-z-niepelnosprawnosciami/iv-lubelskie-dni-integracji
Dodatkowe informacje: Edyta Alinowska, pełnomocnik ds. osób z niepełnosprawnościami na Politechnice Lubelskiej, tel. 607 166 100.
pr/, grafika: materiały prasowe
Data publikacji: 08.05.2026 r.


