Lublin: więcej usług asystenta niepełnosprawnych, także dla dzieci

Lublin: więcej usług asystenta niepełnosprawnych, także dla dzieci

Rośnie zapotrzebowanie na usługi asystentów osób niepełnosprawnych w Lublinie i miasto systematycznie zwiększa wydatki na ten cel. W 2015 r. przeznaczono na to 116 tys. zł. Wprowadzona będzie też usługa asystenta dla niepełnosprawnych dzieci.

– Rząd pracuje obecnie nad ustawą, która wprowadzi usługę asystenta osoby niepełnosprawnej. My w Lublinie, jako jedno z nielicznych miast, już to realizujemy i systematycznie rośnie liczba osób zainteresowanych tą usługą – powiedziała na konferencji prasowej 14 kwietnia zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska.

Realizacja usług asystenta osoby niepełnosprawnej zlecana jest w Lublinie – za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – organizacjom pozarządowym, wybieranym w konkursie. Jest to usługa „na godziny” – asystenci (po wcześniejszym umówieniu) towarzyszą i pomagają osobom niepełnosprawnym w czynnościach, których nie mogą one wykonywać samodzielnie np. robienie zakupów, załatwianie spraw urzędowych, dojazdy do placówek kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych, ale też do miejsca pracy lub nauki. Asystenci pomagają niepełnosprawnym także w weekendy. Nie świadczą usług pielęgnacyjnych, opiekuńczych czy rehabilitacyjnych.

W pierwszym roku realizacji tego projektu – w 2013 – z tej formy pomocy skorzystały w Lublinie 54 osoby niepełnosprawne, w 2014 r. było to 71 osób, a w 2015 – jak przewidują władze – będzie ok. 100.
W 2013 r. miasto zakontraktowało prawie 3,5 tys. godzin usług asystentów, w roku 2015 przewidziano ich blisko 6,6 tys. Z budżetu miasta przeznaczono na ten cel 116 tys. zł, o 50 proc. więcej niż w 2013 r.
W tym roku wprowadzona będzie też usługa asystenta dla niepełnosprawnych dzieci. Ma się ona koncentrować na pomocy w przemieszczaniu się dzieci do miejsc ich rehabilitacji, czy zajęć pozalekcyjnych, oraz towarzyszeniu dziecku podczas trwania tych zajęć.
– Chodzi o odciążenie rodziców dzieci niepełnosprawnych. Daje to też większe szanse dzieciom na uczestniczenie np. zajęciach kulturalnych czy edukacyjnych – powiedziała Lipińska.

W 2015 r. usługi asystenta osoby niepełnosprawnej będą realizować Fundacja Fuga Mundi oraz Polski Związek Niewidomych. Do tych organizacji mogą zgłaszać się osoby zainteresowane taką formą pomocy.
Dyrektor Okręgu Lubelskiego Polskiego Związku Niewidomych Zbigniew Nastaj uważa, że pomoc w postaci asystentów osób niepełnosprawnych jest bardzo potrzebna i powinna być rozwijana.

– Ze wszystkich rodzajów pomocy dla osób niepełnosprawnych ta forma jest najbardziej trafiona. Asystent może pomóc w takich czynnościach, których osoby niewidome nie są w stanie samodzielnie wykonać np. wypełnienie druku czy wniosku w jakimś urzędzie, czego urzędnik często nie może zrobić – powiedział PAP Nastaj.
W lubelskim oddziale PZN pracą asystentów osób niepełnosprawnych zajmują się dwie osoby. W ubiegłym roku usługi tego typu świadczyły one w sumie dla ok. 50 osób. (PAP)

ren/ pz/

Data publikacji: 14.04.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również