Portale dedykowane dla niepełnosprawnych to IPON, samotne serca, tyteż, randki24. Motywami korzystania z portali randkowych wśród niepełno- sprawnych są przede wszystkim: chęć poznania nowych ludzi do rozmowy, zagłuszenie samotności, pragnienie poznania życiowego partnera, rozrywka i zabicie życiowej stagnacji, udowodnienie rodzinie i znajomym, że jesteśmy gotowi na zmianę dotychczasowego życia, wyjście ze swojej skorupy, także cel seksualno-towarzyski.
Jak znaleźć sympatię? Od czego zacząć, gdy jesteśmy niepełnosprawni?
Serwisy randkowe bez względu na fakt, czy jesteśmy zdrowi, czy z niepełnosprawni, wniosły pewne novum, polegające na możliwości tzw. zapoznania drugiej połówki nawet z innej części Polski, niemal w trybie natychmiastowym, bez wychodzenia z domu. To spore ułatwienie, dla wielu osób nieśmiałych. Wystarczy jedynie założyć konto na jednym z portali, wypełnić test doboru partnerskiego i można zapoznać się z wieloma nietuzinkowymi, fajnymi osobami.
O ile w pełni sprawnie osoby miały dość spory wachlarz możliwości, by spotkać miłość w internecie, o tyle osoby niepełnosprawne wciąż czuły się gorsze. Zakompleksione, nie wierzące w to, że ktoś je pokocha, nic nie robiły, by pomóc swojemu szczęściu w znalezieniu swojej życiowej sympatii. Żyjemy w XXI wieku, gdzie szukanie życiowego partnera nie powinno być dla nikogo żadnym zaskoczeniem. Jednak dla osób z niepełnosprawnościami, wciąż są to tematy do przepracowania.
Co z miłością , gdy jesteśmy niepełnosprawni? Czy jest możliwa?
Ludzie z niepełnosprawnościami – co należy mocno podkreślić – tak samo, jak zdrowi potrzebują bliskości, seksu i miłości. Przez długie lata spychani na margines społeczeństwa zamykali się w sobie, nie wierząc, że mogą tak samo, jak w pełni sprawni ludzie, być dla kogoś atrakcyjni. A przecież każdy ma jednakowe prawo do kochania, podziwiania, czy spełniania swoich potrzeb seksualnych. Tylko nieliczny procent niepełnosprawnych, obalając stereotypy oraz nietuzinkowe myślenie, zdecydował się poszukać miłości na zwykłych portalach randkowych. Inni bali się konfrontacji z rzeczywistością.
Doskonały profil – połowa sukcesu. Jak go stworzyć, krok po kroku
Przede wszystkim chodzi o to, by stworzyć taki profil, aby się wyróżniał i był dla innych interesujący. Nie napiszemy ciekawego profilu od ręki, dlatego też w pierwszej kolejności powinniśmy usiąść przed komputerem i wpisując w google hasło: portale randkowe zorientować się, jakie serwisy proponuje nam wyszukiwarka. Gdy już znajdziemy odpowiedni dla siebie serwis randkowy przystępujemy do jego wypełniania.
Tworząc swój profil do randek trzeba pamiętać o podstawowych informacjach, jakie należy zawrzeć, wypełniając tzw. wizytówkę:
• w pierwszej kolejności wpisujemy swoją płeć oraz swój wiek,
• wpisujemy z jakiego województwa jesteśmy,
• dajemy informację, czy jesteśmy singlami, w separacji, po rozwodzie, czy żyjemy w małżeństwie,
• zaznaczamy czy pracujemy, czy tylko jesteśmy na rencie,
• informujemy czy jesteśmy wierzący, czy nie,
• gdy już te informacje mamy zamieszczone, zaznaczamy w jakim wieku interesuje nas potencjalny partner/partnerka,
• z jakiego województwa ma pochodzić,
• czy powinna pracować, czy może być na rencie,
• czy może posiadać dzieci z poprzednich związków.
W drugiej części wypełniania profilu należy pamiętać o kilku zasadach:
• pisz o sobie prawdę, zaczynanie znajomości od kłamstwa nie podniesie naszej atrakcyjności,
• zadbaj o ciekawy, nietuzinkowy, ale niezbyt długi opis,
• z dozą humoru opisz swoje wady i zalety,
• skup uwagę na zainteresowaniach i pasjach życiowych,
• dodaj także aktualne zdjęcie i bądź gotowy na spotkanie miłości życia.
Czy i kiedy przyznawać się do niepełnosprawności?
Trzeba zawsze o takich rzeczach informować, lecz nigdy do końca nie wiadomo, jaki moment jest najlepszy, by wyznać prawdę o swojej niepełnosprawności. Najlepiej jednak, gdy druga strona zostanie o tym fakcie dość szybko poinformowana, by mogła podjąć właściwą dla siebie decyzję. Jeśli będziemy kłamać, bądź zwlekać z powiedzeniem prawdy o nas samych, do spotkania po prostu nie dojdzie.
Nie ma zatem w tej sytuacji żelaznej zasady, trzeba wyczekać odpowiedni moment i postawić wszystko na szczerość. Nie zrażajmy się niepowodzeniami, gdy kilka randek się nie uda, dajmy sobie szansę i szukajmy dalej.
Można mieć różne zdanie na temat istnienia portali randkowych, jedno jest pewne, bez względu na stan zdrowia są one bardzo pomocne w celu zawarcia znajomości. Dla wielu osób, w tym z niepełnosprawnościami, stanowią jedyną szansę na odnalezienie tej jednej jedynej / jedynego na świecie. Od nas samych jednak zależy, czy i jak z tej szansy skorzystamy.
dr Anna Obuchowicz-Siwiec, redakcja IKa, fot. freepik.com
Data publikacji: 23.03.2023 r.