Michałkiewicz: chcemy współpracy samorządów z NGO ws. wsparcia niepełnosprawnych
- 16.02.2019
Michałkiewicz: chcemy współpracy samorządów z NGO ws. wsparcia niepełnosprawnych
Od 1 stycznia weszła w życie ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zapisy nowej regulacji nakładają na resort rodziny obowiązek opracowania rocznego planu działania na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych. Przyjęcie planu MRPiPS ogłosiło pod koniec stycznia.
Wiceminister Michałkiewicz w rozmowie z PAP podkreślił, że działania na rzecz osób z niepełnosprawnością zawarte w planie na 2019 r. są uzupełnieniem tych, które w różnych dziedzinach są już realizowane. Wyjaśnił, że przygotowane rozwiązania dotyczą m.in. dostosowania mieszkań do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, tworzenia dedykowanych usług, czy zapewnienia opiekunom tzw. opieki wytchnieniowej.
Michałkiewicz powiedział, że w ramach rocznego planu wsparcia wdrożone będą trzy programy, które wchodzą w skład pakietu „Mój Dom”. Jego celem jest zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych osobom z niepełnosprawnościami.
Pierwszy program zakłada utworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych. – One będą dedykowane osobom niskofunkcjonującym, szczególnie osobom z autyzmem, sprzężonymi niepełnosprawnościami, które wymagają nie tylko wsparcia, ale także i opieki – powiedział.
Kolejny program to likwidacja barier w budynkach wielorodzinnych. W ramach programu dofinansowana ma być m.in. budowa podjazdów, pochylni czy zakładanie wind. – Chcemy, żeby te budynki były dostępne dla niepełnosprawnych, ale także dla osób, które z różnego powodu mają kłopoty z przemieszczaniem się – są to osoby starsze lub czasowo niesamodzielne – powiedział.
Trzecim elementem programu „Mój Dom” ma być program dopłat do najmu mieszkań oraz dofinansowanie kosztów ich dostosowania i wyposażenia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
– Programy i konkursy realizowane w ramach programu (Mój Dom – PAP) będą dedykowane przede wszystkim samorządom. Natomiast samorządy będą mogły to zlecać organizacjom pozarządowym albo powierzać im realizację tego zadania. Chcemy, żeby samorządy jak najszerzej współpracowały z organizacjami pozarządowymi – podkreślił Michałkiewicz.
Roczny plan działania obejmuje także rozszerzenie tzw. opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób niepełnosprawnych. – Opiekę wytchnieniową prowadzimy w ramach programu Za życiem już od pewnego czasu, ale w formie usług opiekuńczych i usług specjalistycznych. Natomiast ze środowiska opiekunów osób niepełnosprawnych płyną sygnały, że to jest niewystarczające. Chcemy ten program rozszerzyć na miejsca czasowego pobytu i chcemy te miejsca finansować w instytucjach, w ośrodkach, które już zajmują się osobami niepełnosprawnymi – powiedział Michałkiewicz.
– W sytuacjach wizyty u lekarza, czy konieczności pobytu tydzień czy dwa w szpitalu, ale też wyjazdu np. do sanatorium lub na urlop, opiekunowie powinni mieć możliwość zostawić swojego podopiecznego w miejscu, które gwarantuje właściwy poziom opieki i wsparcia – dodał.
Warunkiem przystąpienia do programów będzie złożenie wniosku lub otwarty konkurs ofert. Michałkiewicz zapowiedział, że pierwsze konkursy dla samorządów zostaną ogłoszone do końca tego kwartału. Na realizację zadań, w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, przeznaczono 647 mln zł. (PAP)
Karolina Kropiwiec, fot. MRPiPS
Data publikacji: 16.02.2019 r.