Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami na sportowo

2 grudnia, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, odbyły się zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami, spotkania z ze znanymi sportowcami i lubianym przez dzieci Mini Majkiem oraz Ogólnopolski Turniej Mikołajkowy w Karate Tradycyjnym. A dzień wcześniej, 1 grudnia dzieci z niepełnosprawnościami spotkały się z Mikołajem.

Wydarzenie odbywało się  na terenie Hali 100-lecia KS Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych przy ul. Focha 40. Było skierowane do wszystkich osób z niepełnosprawnościami, w tym dzieci i młodzieży.

W programie dużo atrakcji i spotkań z ciekawymi ludźmi: Pawłem Januszem – czterokrotnym mistrzem wiata w Karate Tradycyjnym, Szymonem Sowińskim – wicemistrzem olimpijskim w strzelaniu, Mateuszem Krzyżanowskim „Mini Majkiem” oraz autorką książek dla dzieci Weroniką Szelęgiewicz. To także możliwość potrenowania i sprawdzenia się w różnych dyscyplinach sportowych.

Tego samego dnia, o godz. 11.00 rozpoczął się Ogólnopolski Mikołajkowy Turniej w Karate dla dzieci i młodzieży, w którym także wzięły udział osoby z niepełnosprawnościami. Organizatorem turnieju była Polska Unia Karate Tradycyjnego oraz Fundacja Promocji i Rozwoju Sportu PROLAND-SPORT.
Dodatkowe informacje na stronie prolandsport.pl. Wydarzenie było współfinansowane przez miasto.

Dodajmy, że 1 grudnia – także w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, odbyło się spotkanie dzieci z niepełnosprawnościami z Mikołajem. Mikołajkowe prezenty otrzymały dzieci biorące udział w półkoloniach organizowanych przez miasto we współpracy z partnerami. Na każdy upominek złożyły się m.in. zabawki, gry, książka o Krakowie i mnóstwo słodkości. Dodatkową atrakcją towarzyszącą wręczeniu prezentów był musical „Kopyta w górę” w wykonaniu artystów Teatru Kultureska, który przeniósł dzieci w prawdziwie świąteczny klimat. W wydarzeniu wziął udział także udział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

− Wręczenie mikołajkowych upominków to swego rodzaju „dodatek” do cyklicznie realizowanych inicjatyw, takich jak letnie i zimowe półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami. To szczególna forma działań miasta z zakresu opieki wytchnieniowej. Cieszy mnie kolejne spotkanie z podopiecznymi tych akcji i to, że znów udało nam się wywołać uśmiechy na twarzach dzieci i ich rodziców. A już niebawem będziemy mogli zaprosić do udziału w kolejnej, zimowej odsłonie finansowanych przez miasto półkolonii – mówił Andrzej Kulig.

Przedsięwzięcia zostały włączone w krakowskie obchody przypadającego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Święto ma na celu promowanie praw osób z niepełnosprawnościami i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw.

Info: krakow.pl, fot. mat. prasowe

Data publikacji: 05.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również