Migam, połącz mnie z tłumaczem

Warszawa zapewnia głuchym mieszkańcom wsparcie komunikacyjne w ponad 1200 miejskich lokalizacjach. Dzięki połączeniom wideo z tłumaczem polskiego języka migowego (PJM) warszawiacy z niepełnosprawnością słuchową mogą korzystać z usług, pomocy i informacji. Ta informacja dostępna jest także w PJM.

– Każda osoba w Warszawie powinna mieć taki sam dostęp do usług społecznych, kultury, informacji i pomocy. Chcemy, żeby Warszawa była przyjazna dla osób ze szczególnymi  potrzebami. Do tej pory wyposażyliśmy ponad 1200 jednostek  w usługę wspierającą komunikację osób głuchych, czyli tłumacza dostępnego on-line. Do końca roku takich miejsc ma być ponad półtora tysiąca – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Osoby głuche przy wsparciu tłumacza PJM mogą uzyskać informację lub zgłosić problem na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115, a podczas wizyt stacjonarnych i połączeń telefonicznych z urzędem miasta i miejskimi instytucjami mogą korzystać ze wsparcia komunikacyjnego tłumacza PJM dostępnego on-line.

W ramach nowej umowy od lutego 2023 r. już ponad 1 200 miejskich placówek jest objętych usługą, w tym wszystkie urzędy dzielnic, biura urzędu, ośrodki pomocy społecznej, biblioteki, placówki oświatowe, domy kultury, poradnie pedagogiczne, teatry, punkty obsługi pasażerów WTP, ośrodki sportu. Sukcesywnie dołączane są kolejne miejsca, do końca 2023 będzie ich 1600.

Informacje, w których jednostkach miejskich dostępna jest obsługa przy wsparciu  tłumaczenia PJM online można znaleźć na stronach internetowych jednostek lub na stronie internetowej miasta.

Warszawa zachęca osoby głuche do aktywnego życia
W Warszawie realizowany jest także projekt „Aktywni i niezależni”, który skierowany jest do młodzieży i osób dorosłych z wadą słuchu i/lub sprzężeniami. Polska Fundacja Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO, która prowadzi działania w ramach projektu, zapewnia wsparcie zawodowe poprzez zatrudnienie wspomagane oraz organizację grup samopomocy dla młodzieży i osób dorosłych z wadą słuchu oraz dla rodziców/opiekunów dzieci z wadą słuchu i/lub sprzężeniami. W latach 2021-2024 na ten cel wydano ponad 500 tys. złotych.

W mieście działa też „Klub Białostocka 4”, który jest prowadzony przez Polski Związek Głuchych Oddział Mazowiecki. Jest to klub dla osób głuchych powyżej 18 roku życia komunikujących się w językiem migowym, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym.

Pętle indukcyjne w urzędzie i w teatrze
Stolica dba również o dostępność Urzędu m.st. Warszawy, dlatego stanowiska w wielu salach obsługi klienta w różnych dzielnicach wyposażone są w pętle indukcyjne. Podobne urządzenia montowane są na stacjach metra, w teatrach i podczas miejskich wydarzeń, tak jak ostatnio podczas uroczystości związanych z obchodami 79. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Pętla indukcyjna to system wspomagania słuchu, który znacząco poprawia zrozumiałość mowy osobie słabosłyszącej korzystającej z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego. Miejsc, gdzie działa pętla oznakowane są niebieską naklejką z piktogramem w kształcie ucha z literą T w prawym dolnym rogu. Pętla indukcyjna jest kompatybilna ze wszystkimi aparatami słuchowymi, wyposażonymi w cewkę indukcyjną.

Info: UM Warszawa, fot. pexels.com

Data publikacji: 17.08.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również