Minister Ścigaj: Sytuacja osób z niepełnosprawnościami delikatnie się poprawia

Delikatnie poprawia się sytuacja finansowa osób z niepełnosprawnościami, a także w obszarze usług, ale wiele jest jeszcze do zrobienia – powiedziała minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj. Wskazała na 30 lat zaniedbań w tej dziedzinie.

Minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj 8 marca TVN 24 pytana była o pomoc osobom z niepełnosprawnościami, w tym o to, czy wstydem nie jest to, że renta socjalna wynosi 1217 zł.

– Wstydem jest to, że od 30 lat mamy tak wiele zaniedbań w obszarze osób z niepełnosprawnościami i z całą pewnością należy dążyć do tego, żeby ich sytuacja się poprawiała. (…) Delikatnie ta sytuacja finansowa, ale też w obszarze usług się poprawia, ale wiele jest jeszcze do zrobienia – dodała.

Przypomniała też, że od 1 marca 2023 r. wysokość renty socjalnej to 1445 zł netto.

Ścigaj pytana była o swoje wypowiedzi z czasów, gdy była w opozycji i wskazywała, na miliardy z mafii VAT-owskich i miliardy w budżecie, które mogłyby pójść na pomoc rodzinom z osobami z niepełnosprawnościami.

– Tak, to mówiłam i cieszę się, że wiele z tych rzeczy (…) zostało spełnionych, bo np. renta socjalna w 2015 r. to 700 zł, teraz to 1445 zł. Doszło 500 plus dla prawie 800 tys. osób w naszym kraju. 500 zł dodatkowo dla tych najniższych dochodów. Świadczenie dla opiekunów z 1200 zł do 2500 zł – wyliczała Ścigaj. – Żadna grupa zawodowa przez ostatnie lata nie miała ponad 100 proc. podwyżki – zauważyła.

Ścigaj odniosła się też do pytania, czy jej zdaniem państwo zrobiło wszystko, by ulżyć rodzinom osób z niepełnosprawnościami. – Pewnie nie wszystko, bo można zrobić wiele – odpowiedziała. Jednocześnie podkreśliła, że „tutaj nie ma co polemizować z kwotami, bo one się zdecydowanie poprawiły”. (PAP)

Danuta Starzyńska-Rosiecka, fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, commons.wikimedia.org

Data publikacji: 08.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również