Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane ws. koronawirusa

W kierunku koronawirusa przebadano dotychczas 2024 próbki, 1999 z nich dało wynik negatywny, a 25 pozytywny – podało 11 marca Ministerstwo Zdrowia.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Na obowiązującej od 11 marca, wydanej przez ministra zdrowia, liście leków i wyrobów objętych zakazem wywozu z kraju znalazło się 1587 pozycji m.in. preparaty do dezynfekcji, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a także rękawice, termometry i czepki medyczne.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wyjaśnił na Twitterze, że aktualizacja listy antywywozowej nastąpiła po spotkaniach z branżą przemysłu farmaceutycznego i wyrobów medycznych. Miłkowski podał, że „na nowej liście wprowadzono kody EAN (kreskowe – PAP) dla produktów leczniczych oraz dodano leki do dezynfekcji”. Przekazał, że „zmniejszono listę grup wyrobów medycznych do najbardziej deficytowych w aktualnej sytuacji”.

Wykaz zawarty jest w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia ws. produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Aktualnie wykaz zawiera 1587 pozycji. Oprócz dotychczasowych pozycji m.in. insulin, na wykazie znalazły się m.in. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Na liście jest m.in. emulsja myjąca Sensiva, roztwory do dezynfekcji Braunol i Betadine oraz roztwory na skórę Maxiseptic i Octenisept. W najnowszym wykazie są też m.in. elektroniczne termometry, rękawice zabiegowe i chirurgiczne, medyczne ochraniacze na obuwie, odzież operacyjna, maski chirurgiczne a także fartuchy chirurgiczne.

Leki, wyroby i środki żywieniowe z tzw. listy antywywozowej nie mogą być wywożone za granicę. Lista jest jednym z narzędzi, które ma ograniczać niekontrolowany wywóz leków z Polski. (PAP)

zbt/, fot. freepik.com
Data publikacji: 11.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również