Mistrzowie z dodatkowym chromosomem

Zbliża się 21 marca – Światowy Dzień Osób z zespołem Downa. Osoby te wyróżniają się wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka i zwierząt. Wiele z nich jest wybitnie utalentowanych w dziedzinach artystycznych i sportowych. Przy odpowiednim wsparciu są w stanie nauczyć się wszystkiego, czego zapragną i osiągnąć sukcesy.

Z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, przypadającego 21 marca, warto mówić o sukcesach sportowców z dodatkowym chromosomem. W minionym roku 28-osobowa reprezentacja Polski, składająca się z lekkoatletów, judoków, pływaków i tenisisty stołowego przywiozła do kraju z igrzysk europejskich Eurotrigames 2021 worek medali. Dodatkowo biało-czerwoni lekkoatleci wywalczyli trzecie miejsce w generalnej klasyfikacji medalowej!

– Nasza reprezentacja odniosła ogromny sukces na zeszłorocznych igrzyskach Eurotrigames 2021 – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł z fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI). – W rywalizacji z zawodnikami z piętnastu innych państw, pokazała wysoki poziom sportowy, zarówno na stadionie, pływalni, jak i obiektach, w których rozgrywano judo i tenis stołowy. W tym roku zawodnicy szykują się do kolejnych wyzwań. Marzą o udziale w mistrzostwach świata, choć nikt nie ma pewności, jak świat będzie wyglądał za trzy miesiące. Ważne jednak, że mają przed sobą cele, które motywują ich do pracy i trenowania.

Sportowcy z zespołem Downa szykują się do udziału w mistrzostwach świata w lekkiej atletyce, tenisie i tenisie stołowym, które odbędą się już w czerwcu 2022 r. w Nymburku oraz w mistrzostwach świata w judo i w pływaniu, zaplanowanych na wrzesień i październik 2022. Terminy mistrzostw i zawodów krajowych determinują plany treningowe zawodników, którzy będą uczestniczyć jeszcze w mistrzostwach Polski w LA i w pływaniu, organizowanych przez Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem. Udane starty za sobą mają już w tym roku alpejczycy z Trisomią 21. Na przełomie lutego i marca 2022 wzięli udział w mistrzostwach Polski w narciarstwie zjazdowym Sprawni-Razem w Zakopanem.

– Obecnie, podobnie jak cały świat sportu, staramy się trenować, myśląc o konkretnych celach i zadaniach do wykonania – dodaje Paulina Gadomska-Dzięcioł. – Nasi zawodnicy są bardzo konsekwentni w dążeniu do tego, by stale poprawiać swoją formę i jak najlepiej zaprezentować się na zawodach. Jednocześnie zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie wojna. Jak mogą starają się pomagać. W RK Athletics – jednym z klubów, w których trenujemy, pojawiły się już dzieci i młodzież z Ukrainy, które ćwiczą m.in. razem ze sportowcami z ZD.

Światowy Dzień Osób z zespołem Downa przypada w tym roku w czasie, w którym trudno się cieszyć. Warto jednak wykorzystać go do uświadamiania i edukowania w zakresie tego, co tak naprawdę oznacza zespół Downa i dlaczego ludzie obdarzeni dodatkowym chromosomem mogą (i powinni) z powodzeniem uczestniczyć w życiu społecznym.

Ich udział w  przestrzeni publicznej uwrażliwia, uczy cierpliwości i szacunku do inności. W obecnych czasach to bardzo potrzebne wartości, które mogą zmienić świat na lepszy.
***
Fundacja SONI działa na rzecz upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych. Wspiera sportowców w drodze do mistrzostwa, organizuje treningi, obozy i wyjazdy na mistrzostwa krajowe i międzynarodowe.
Fundację można wesprzeć wpłacając cegiełkę na rzecz promocji sportu osób niepełnosprawnych na rachunek: 301600146218761963 30000001.

Info i fot. Fundacja SONI

Data publikacji: 17.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również