MIVA Polska zbiera pieniądze na wózki dla niepełnosprawnych w Afryce
- 18.03.2021
MIVA Polska rozpoczęła kolejną edycję akcji „Promienie Miłosierdzia” – na wózki dla niepełnosprawnych m.in. w Kamerunie, Senegalu, czy Namibii. Taki wózek to dla nich znak nadziei i nowego życia – powiedziała koordynator akcji s. Kornelia Olechno CSC misjonarka z Togo.
Misjonarze troszczą się o całego człowiek, a więc nie tylko głoszą Dobrą Nowinę, budują kościoły, ale także dbają o edukację i zdrowie ludzi, pośród, których posługują – powiedział sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. misji o. Kazimierz Szymczycha SVD w czasie środowej konferencji prasowej inaugurującej kolejną edycję akcji „Promienie Miłosierdzia”.
Zaznaczył, że „w czasie pandemii mimo narażenie własnego zdrowia i życia misjonarze pozostali na placówkach, chociaż wiele organizacji pozarządowych wyjechało. Przez to stali się synonimem wierności i znakiem nadziei dla chorym, ubogich, strapionych, potrzebujących” – powiedział o. Szymczycha.
Zaznaczył, że akcja „Promienie Miłosierdzia” w ramach, której MIVA Polska planuje zakupić wózki dla niepełnosprawnych, to dla tych osób „szansa na nowe życie”. – To znak nobilitacji – podkreślił.
– Jest to nasza odpowiedź na apel papieża Franciszka o solidarność i wyjście z miłością do potrzebujących skierowany w Roku Miłosierdzia. Chcemy, by świadectwo nas w Polsce i misjonarzy stało się mocniejsze i skuteczniejsze, by wyrażało się w konkretnym darze miłosierdzia – powiedział dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki.
– Tylko w Afryce wg dostępnych danych polscy misjonarze i misjonarki prowadzą ponad 20 większych szpitali i 30 mniejszych, ponad 100 przychodni lekarskich, 10 leprozoriów oraz ok. 20 domów dla chronicznie chorych – czytamy w komunikacie MIVA Polska.
– W obecnej edycji akcji „Promienie Miłosierdzia” wpłynęło 28 próśb, głównie z krajów Afryki: Kamerunu, Senegalu, Ghany, Zambii, Togo, Namibii i Madagaskaru. Są także prośby z Ameryki Łacińskiej m.in. z Wenezueli, Boliwii, Argentyny, Ekwadoru Brazylii i Peru, a nawet z Oceanii z Papui Nowej Gwinei. Dotyczą pomocy w zakupie 238 zwykłych wózków dla niepełnosprawnych, 23 dla dzieci między 6-16 rokiem życia, 5 elektrycznych i 33 trójkołowych – poinformowała koordynator akcji „Promienie Miłosierdzia” s. Kornelia Olechno CSC misjonarka z Togo.
Powiedziała, że prośby pochodzą m.in. z nowej salezjańskiej misyjnej parafii p.w. św. Jana Bosko w Rundu w Namibii; z przychodni Saint Laurent prowadzonej przez siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi w dzielnicy Gibraltar w Dakarze w Senegalu; z domu dla niepełnosprawnych „Cheshire Home” w Katima Mulilo w Namibii prowadzonego przez Siostry Imienia Jezus; ze Szpitala pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katondwe w Zambii prowadzonego przez Siostry Służebniczki Starowiejskie; z Franciszkańskiej misji p.w. Świętych Męczenników z Ugandy w Barkoissi w Togo; z integracyjnej Szkoły Podstawowej, w której pracują Misjonarki Benedyktynki z Tutzing w Nyangao w regionie Lindi w Tanzanii.
– Dla osób niepełnosprawnych, których często są ubodzy, taki wózek do znak nadziei, to nowe nogi, nowe życie – podkreśliła misjonarka.
W ramach akcji „Promienie Miłosierdzia” w latach 2016-2020 zrealizowała 18 projektów na zakup 217 wózków inwalidzkich różnego typu: trójkołowe, elektryczne, ręczne, sportowe – na łączną kwotę 35 539 EUR.
W roku 2016 do Afryki trafiło – 77 wózków (7 projektów: Rwanda(2), Togo, Ghana, Czad, Madagaskar, Tanzania); do Ameryki Południowej – 42 wózki (5 projektów: Ekwador(2), Peru, Boliwia, Argentyna; do Azji – 21 wózków (1 projekt w Kazachstanie); W 2017 r. do Afryki zakupiono – 30 wózków (1 projekt w Senegalu); W 2018 r. do Afryki zakupiono – 2 wózki (1 projekt w Kamerunie), Ameryki Południowej – 3 wózki (1 projekt w Wenezueli); W 2019 r. do Afryki zakupiono – 42 wózki (2 projekty: Zambia, Madagaskar).
Trafiły one m.in. do Ośrodka Zdrowia im. Św. Rity w Biankouri w Togo, prowadzonego przez siostry Katarzynki, do Ośrodka Caritas w Nur Sułtan w Kazachstanie, do Ośrodka Zdrowia Thalita Kum w Lai w Czadzie, do Centrum Pomocy Niepełnosprawnych w Toamasina na Madagaskarze czy do Ośrodka Caritas przy Parafii Św. Augustyna w Calceta w Ekwadorze.
MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz misyjnych środków transportu. Organizacje tego typu działają w wielu krajach, wspierają się i uzupełniają w pozyskiwaniu środków transportu dla misjonarzy na całym świecie. MIVA Polska powstała w 2000 r. i jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Środki na pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie pojazdów MIVA Polska organizuje, co roku poprzez „Akcję św. Krzysztof” w ramach, której apeluje do kierowców i użytkowników pojazdów mechanicznych, by w duchu wdzięczności Bogu za szczęśliwie i jazdę bezwypadkową złożyli 1 grosz za 1 kilometr na środki transportu dla misjonarzy.
MIVA Polska organizuje także akcje: „Ratujemy życie – misyjny ambulans”; „Odblaski życia” (promującą noszenie elementów odblaskowych po zmroku); „Z Ewangelią na motorze” (zachęcającą motocyklistów do wsparcia zakupu motocykli dla misjonarzy) oraz uCZYNek WIARY (zbiórka na rowery dla katechistów w Afryce); „Bliżej do szkoły” (rower dla ucznia w Afryce); „Skuter śnieżny na misje” (do Arktyki i na Alaskę).
Zgodnie z danymi przekazanymi przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji obecnie w 99 krajach posługuje 1883 misjonarek i misjonarzy. Według danych z ubiegłego roku były to 1903 osoby. W gronie tym są księża fideidonum (diecezjalni), osoby świeckie, siostry zakonne i zakonnicy.
Polscy misjonarze są najliczniej reprezentowani w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – jest ich tam 756. W Afryce pracuje 726 osób. W Azji mamy 325 misjonarzy, a w Oceanii – 62. W Ameryce Północnej na placówkach misyjnych przebywa 16 osób z Polski.
Komisja Episkopatu Polski ds. Misji w statystykach nie uwzględnia liczby wolontariuszy i wolontariuszek, którzy wyjeżdżają na misje do konkretnych posług na krótki czas.
Pomóc niepełnosprawnym w zakupie wózków można przekazując ofiarę na numer konta 69-1240-1037-1111-0000-0691-6802 z dopiskiem: „Darowizna—wózki dla niepełnosprawnych”. (PAP)
Magdalena Gronek, fot. materiały prasowe
Data publikacji: 18.03.2021 r.