Model wspieranego podejmowania decyzji zamiast ubezwłasnowolnienia

Ubezwłasnowolnienie zostanie zastąpione modelem wspieranego podejmowania decyzji – zakłada przekazany w 12 grudnia do konsultacji publicznych projekt ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

MS zaznaczyło, że projekt wprowadza do systemu prawa nowe rozwiązania oparte na zastąpieniu ubezwłasnowolnienia modelem wspieranego podejmowania decyzji.

Projekt zakłada zmiany w 28 ustawach, m.in. w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, Kodeksie postępowania cywilnego, w Prawie o ustroju sądów powszechnych, w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Zgodnie z projektem wprowadzone zostaną instrumenty wspieranego podejmowania decyzji, czyli: asystent prawny, kurator wspierający, kurator reprezentujący oraz pełnomocnik rejestrowany.

Projekt wprowadza też ogólną zasadę, którą należy się kierować we wszystkich sprawach dotyczących osoby pełnoletniej potrzebującej wsparcia albo osoby wspieranej. W tych sprawach przede wszystkim należy mieć na względzie jej preferencje i poglądy, a zwłaszcza uwzględniać uprzednio wyrażane przez nią życzenia, a w razie niemożności ich ustalenia – kierować się najlepiej pojętym interesem.

Ustanowienia kuratora reprezentującego lub wspierającego będzie nakładało na sąd i kuratora obowiązek jak najpełniejszego uwzględnienia woli osoby zainteresowanej, a także jej poglądów i systemu wartości.

Autorzy projektu podkreślili, że nowe rozwiązania mają zapewnić faktyczne wsparcie osobom potrzebującym w prowadzeniu ich spraw. Nowe przepisy mają też zapewnić właściwą reprezentację, jeśli w pewnym zakresie osoba ta nie jest w stanie postrzegać i oceniać rzeczywistości lub samodzielnie kierować swoim postępowaniem, a jest to konieczne dla ochrony jej praw lub interesów.

W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że realizuje on międzynarodowe standardy w zakresie ochrony osób z niepełnosprawnościami. (PAP)

kno/ jann/, fot. pexels.com

Data publikacji: 13.12.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również