MOPS-y żądają zwrotu pobranych zasiłków dla OzN na mocy wyroku NSA

Miejskie ośrodki pomocy społecznej i inne instytucje pomocowe kierują do sądów ogromną liczbę spraw o zwrot wypłaconych zasiłków, świadczeń pielęgnacyjnych i innych świadczeń. Roszczenia sięgają kwot kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na osobę. NSA wydał niekorzystny dla OzN oraz ich opiekunów wyrok w tej sprawie. Mogą oni stracić od 3500 zł do nawet 90 000 zł, bo w czasie pandemii nie dostarczyli nowego orzeczenia o niepełnosprawności do MOPS, mimo że je formalnie otrzymali.

Stało się tak dlatego, bo w okresie pandemii rząd przedłużył ważność „starych” orzeczeń o niepełnosprawności, które ją utraciły. Orzeczenia te były traktowane jako kontynuacja dotychczasowych, ale jeżeli ktoś jednak uzyskał „nowe” orzeczenie, to powinien je przekazać do MOPS, tak twierdzi ta instytucja, żądając zwrotu – według niej – nienależnie pobranych środków na zasiłki pielęgnacyjne (3500 zł) i świadczenia pielęgnacyjne (90 000 zł). W całej Polsce MOPS próbują odzyskać te pieniądze. Są setki spraw w sądach.

Jak podaje INFOR wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2024 r. (sygn. akt I OSK 3065/23) dotyczy obowiązku informowania MOPS o nowych orzeczeniach o niepełnosprawności – nawet jeśli te nie zmieniono w nich stanu zdrowia i statusu beneficjenta.

Według NSA (wyrok jw.) „wydanie nowego orzeczenia nie powinno być utożsamiane wyłącznie z orzeczeniem o ustaniu stanu niepełnosprawności, w związku z czym uzyskanie każdego orzeczenia w przedmiocie niepełnosprawności powoduje ustanie okresu zasiłkowego i jako takie powinno zostać w określonym terminie zgłoszone właściwemu organowi”. Czyli „nowe orzeczenie kończy poprzedni okres zasiłkowy i nie można już pobierać pieniędzy z MOPS”. Aby kontynuować pobieranie świadczenia, konieczne było przedłożenie w MOPS nowego orzeczenia.

MOPS-y uważają, że wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności, z automatu kończy okres zasiłkowy, obowiązujący na podstawie poprzedniego orzeczenia (w okresie pandemii), a każda osoba, która nie wysłała / dostarczyła nowego orzeczenia do MOPS-u otrzymała nienależne świadczenie, które powinna zwrócić.

Info: INFOR, oprac. IKa, fot. pixabay.com
Data publikacji: 16.04.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również