MRPiPS opublikowało informacje o koronawirusie w języku migowym

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej opublikowało dwuminutowy spot w języku migowym przestrzegający przed koronawirusem SARS-Cov-2. Resort informuje m.in. o objawach zakażenia i zasadach obowiązujących osoby powracające z regionów, w których występuje koronawirus.

Resort rodziny przypomina w nim, że koronawirus powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową.

– Często myj ręce, używając mydła i wody. Kiedy kaszlesz lub kichasz zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają. Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, powiadom telefonicznie o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego – informuje MRPiPS.

Spot jest dostępny na Twitterze: https://twitter.com/MRPiPS_GOV_PL/status/1237756573918863361 .

Polski Język Migowy (PJM) jest naturalnym językiem głuchych, odrębnym od języka polskiego. Posiada własną gramatykę wizualno-przestrzenną, a jego struktura nie jest oparta na gramatyce języka polskiego. Posługujące się nim osoby używają tylko pojedynczych słów jako kluczy (np. „jutro kawa południe”) i często mają trudności ze zrozumieniem tekstu pisanego.

PJM nie należy mylić z SJM (systemem językowo-migowym) – sztucznym tworem powstałym z połączenia elementów języka polskiego i PJM, opartym na gramatyce języka polskiego. SJM został stworzony przez osoby słyszące w latach 60. ubiegłego wieku, by ułatwić komunikację z osobami niesłyszącymi i pomóc im w nauce języka polskiego. Osoba posługująca się SJM wypowiada zdanie zgodnie z szykiem gramatycznym języka polskiego, dodając do tego znaki języka migowego.(PAP)

Olga Zakolska

Data publikacji: 12.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również