Muzeum Narodowe w Krakowie zdobyło Grand Prix w konkursie „Lider Dostępności 2020”
- 07.12.2020
Za konsekwentne działania na rzecz dostosowywania kolejnych budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami Muzeum Narodowe w Krakowie zdobyło Grand Prix w tegorocznym konkursie „Lider Dostępności”.
Jak poinformowała 7 grudnia Dagmara Marcinek z działu marketingu MNK, placówka została nagrodzona także w kategorii „obiekt zabytkowy” za dostosowanie do potrzeb różnych użytkowników budynku Muzeum Książąt Czartoryskich.
Jury przyznając Grand Prix Muzeum Narodowemu w Krakowie doceniło konsekwentne działania na rzecz dostosowywania kolejnych budynków muzeum do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Laureatami poprzednich edycji konkursu były takie oddziały MNK jak Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach czy Ośrodek Kultury Europejskiej – Europeum. Nagrodzone w tym roku w kategorii „obiekt zabytkowy” Muzeum Książąt Czartoryskich jury uznało za dostępne i przyjazne, a jednocześnie piękne.
– Muzeum Narodowe w Krakowie bardzo dba o to, by było dostępne dla wszystkich. Oznacza to także, że dbamy o dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Traktujemy to jako część naszej misji polegającej na udostępnianiu zbiorów, ale także jako znak nowoczesności współczesnego muzealnictwa – powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski.
Dodał, że muzea są dla wszystkich i na nich spoczywa szczególna odpowiedzialność, aby pokazywać, że jesteśmy wspólnotą. – Ta nagroda jest, jak myślę, inspiracją dla wszystkich instytucji publicznych, aby w ten sposób funkcjonować – dodał Szczerski.
Muzeum Książąt Czartoryskich – oddział MNK – jest w pełni dostosowane do potrzeb osób z różnymi typami niepełnosprawności. Dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu zapewniono windy, szerokie korytarze, podjazdy oraz odpowiednio wyposażone toalety na parterze. W ladach kasy oraz kawiarni obniżono fragmenty lub pozostawiono wolny dostęp, aby ułatwić użytkowanie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. W przestrzeni szatni samoobsługowej zaprojektowano szafki przeznaczone dla osób na wózkach oraz niewidomych i niedowidzących. O dostępność zadbano także w salach ekspozycyjnych czy sali edukacyjnej. Guzy i oznaczenia zamontowane na podłodze ułatwiają poruszanie się po obiekcie osobom z niepełnosprawnością wzroku.
Nową ekspozycję uzupełnia specjalna ścieżka sensoryczna, która umożliwia dotykową percepcję wybranych eksponatów udostępnionych w postaci kopii obiektów. Opisy obiektów zostały zamieszczone także w języku brajla.
Zwiedzający mają do dyspozycji audioprzewodniki dla dorosłych i dzieci w języku polskim oraz językach obcych. Audioprzewodniki posiadają także ścieżkę zwiedzania dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz ścieżkę wideo dla osób z niepełnosprawnością słuchu z tłumaczeniem na polski język migowy. Dodatkowo stworzona została aplikacja mobilna zawierająca ścieżkę zwiedzania z audiodeskrypcją oraz językiem migowym.
Projekt modernizacji Muzeum Książąt Czartoryskich przygotowało Biuro Projektów Lewicki Łatak, a nowej aranżacji – ART FM. (PAP)
Małgorzata Wosion-Czoba, fot. Andrzej Otrębski, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37920247
Data publikacji: 07.12.2020 r.