Nagroda im. ks. Józefa Tischnera dla socjologów i wspierających niepełnosprawnych

Nagroda im. ks. Józefa Tischnera dla socjologów i wspierających niepełnosprawnych

Socjolog i historyk idei Paweł Śpiewak, socjolog Michal Łuczewski oraz Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES - to tegoroczni laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Prestiżowe wyróżnienie dla wybitnych filozofów, badaczy i działaczy społecznych zostało przyznane już po raz trzynasty.

Od 2001 roku nagroda promuje w Polsce styl myślenia i postawy łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. To wartości patrona ks. Józefa Tischnera. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Jan Nowak Jeziorański, Ryszard Kapuściński, Janina Ochojska, Henryka Krzywonos-Strycharska i Wojciech Jagielski.

– Z roku na rok widzę, że wybór laureatów jest coraz trudniejszy. Dotychczasowe osiągnięcia tegorocznych zwycięzców inspirują nas do codziennego przekuwania słów ks. Tischnera w czyn. Uznaliśmy, że jest to aspekt, który powinniśmy promować – powiedział przewodniczący Kapituły, ks. Adam Boniecki.

Nagrodę fundują: sopocki ubezpieczyciel Grupa Ergo Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

– Już po raz trzynasty mamy przyjemność nagrodzić wybitne osobowości, które przybliżają myśl ks. Józefa Tischnera. Cieszymy się, że Ergo Hestia może w ten sposób wesprzeć ambitną debatę publiczną w Polsce – mówi Małgorzata Makulska, wiceprezes Ergo Hestii.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach. W tym roku kapituła konkursu nagrodziła:

·      Pawła Śpiewaka w kategorii: Pisarstwo religijne i filozoficzne, stanowiące kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”;

·      Michała Łuczewskiego w kategorii: Publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”;

·      Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES w kategorii: Inicjatywy duszpasterskie i społeczne współtworzące „polski kształt dialogu Kościoła i świata”.  Jest to organizacja pozarządowa powołana do działania w 1986 roku. Stowarzyszenie objęło pomocą psychologiczną, edukacyjną, finansową i prawną osoby z niepełnosprawnością oraz ich rodziny; wspiera również dzięki całodobowej opiece najciężej dotkniętych upośledzeniem i samotnością. Działalność Stowarzyszenia opiera się na wolontariuszach oraz członkach rodzin osób z niepełnosprawnością.

Laureaci otrzymali statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 33 000 zł. Gala wręczenia nagród odbyła się 24 kwietnia, w pierwszym dniu 13. Dni Tischnerowskich w Krakowie.

W skład jury konkursu wchodzą: przewodniczący ks. Adam Boniecki, Jarosław Gowin, Piotr Śliwicki, Władysław Stróżewski, Łukasz Tischner i Henryk Woźniakowski.

Info: SIZ PAP

Data publikacji: 25.04.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również